طرح SCRAPPAGE GOV در SCRAPYARD به پایان می رسد

0

دولت حسن روحانی رئیس جمهور به طرح اسقاط خودرو پایان داد. این طرح کمتر از یک ماه پیش اعلام شد.

بر اساس یک دستورالعمل جنجالی دولت، شرکت‌های خودروسازی محلی موظف شدند در صورت تولید خودروهایی با مصرف سوخت بیش از ۸.۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر، یک خودروی قدیمی را به زباله‌دان بفرستند.

اسب بخار گزارش داد، روز چهارشنبه، کابینه نامه ای منتشر کرد که در آن آمده بود: «طرح اسقاط که در ماه اوت ارائه شده بود، باطل شده است». وب سایت محلی خودرو یک کپی اسکن شده از نامه رسمی را منتشر کرد.

پیش از این به نقل از محمد شریعتمداری، وزیر صنایع گفته شده بود که این طرح بر بازار داخلی تاثیر منفی زیادی خواهد داشت و منجر به افزایش قیمت ها می شود.

او هشدار داد که این طرح بر خریداران و فروشندگان خودرو تأثیر منفی خواهد گذاشت. پیش‌بینی‌های او بلافاصله پس از اجرای این طرح در ۱۷ سپتامبر محقق شد و پلیس راهنمایی و رانندگی صدور پلاک برای هشت خودرو به نام‌های Cherry Tiggo5، Arizo5، MVM X33، JAC S5، Lifan 820، سوزوکی گراند ویتارا، هایما S7 و BYD S6 را متوقف کرد.

به ازای هر خودرو با مصرف سوخت بالای ۸.۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر، شرکت خودروسازی موظف شد ۲۵ میلیون ریال (۶۵۰ دلار) به دولت پرداخت کند. فرضاً قرار بود این پول برای حذف گازهای فرسوده از جاده ها استفاده شود.

سردار سرتیپ موسی امیری جانشین رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی پلیس راهور گفت: تا زمانی که مبلغ پرداخت نشود خودروها پلاک نخواهند شد. با این حال، با امتناع شرکت‌های خودرو از پیروی، خریداران خودرو به یک معامله خام دست یافتند و مجبور به تحمل بار اضافی شدند.

این خودروها توسط ایران خودرو، خودروسازی مدیران، کرمان خودرو و کارمانیا ساخته و مونتاژ شده است.

هدف اصلی طرح اسقاط کمک به کاهش بدتر شدن آلودگی هوا بود که عمدتاً توسط خودروها ایجاد می شود. با این حال، مرگ زودهنگام آن صدای موسیقی برای خودروسازانی است که می‌توانند مسیر را برای ادامه عملیات ناموفق خود ببینند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.