طلا بدشانسی آورد!

0

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، به نظر می رسد بدبیاری از همه جا برای طلا می بارد. طلای داخلی که تحت تأثیر قیمت اونس جهانی طلا و دلار داخلی است از دو طرف بدشانسی آورد و با از دست دادن حمایت دلار،‌افزایش بدبینی ها باعث شد تا عرضه کنندگان طلا باعث کاهش قیمت طلا در روز افزایش قیمت دلار شوند.

قیمت هر کیلو گوشت‌ تنظیم بازاری اعلام شد/ گران تر از این قیمت نخرید

اقتصاد ایالات متحده قوی تر از سایرین ظاهر شده است، آمریکا در کنترل تورم نسبت به کشورهای دیگر دست برتر دارد و همچنین در کنار تورم تا کنون توانسته سایه رکود بر اقتصاد را تا اندازه خوبی کنترل کند، همین اتفاق تقاضا برای دلار آمریکا نسبت به یوروی اتحادیه اروپا را افزایش داده است. در چنین شرایطی نظرسنجی ها حاکی از آنست که بیشتر شرکت کنندگان معتقدند که فدرال رزرو در جلسه آتی دست به افزایش نرخ بهره نخواهد زد ولی در نقطه مقابل کاهش نرخ بهره نیز تا شش ماه آتی رقم نخواهد خورد، این موارد مانع از کاهش تقاضای دلار شده و حتی تقاضای دلار را افزایش داده است، از آنجایی که شاخص دلار رابطه معکوس با اونس طلای جهانی دارد. با حفظ استقبال ها از دلار در چند روز گذشته، ارزش طلای جهانی کاهش پیدا کرده و همین اتفاق اثر خودش را بر قیمت طلا در بازار های داخلی گذاشته است.

هجوم خریداران برای خرید شمش

محدوده ۴۹ هزار و ۷۰۰ تومان حمایت مهمی بود که دلار در این هفته موفق به حفظ آن نشد و در روز دوشنبه آن را در واکنش به خبر لغو تحریم ها از منابع مالی ایران در کره جنوبی توسط ایالات متحده از دست داد، کاهش همزمان ارزش اونس جهانی طلا و حمایت شکنی دلار در سایه خوش بینی ها باعث شد تا قیمت طلا با افت قیمت مواجه شود.

در چنین شرایطی حباب سکه امامی در کانال ۱۹ درصدی جای گرفته است و سکه امامی حمایت روانی خود را از دست داد.

استیضاح بایدن جلوی کاهش دلار را می‌گیرد؟

دلار تهران حمایت مهم ۴۹ هزار و ۷۰۰ تومانی را از دست داده و به داخل محدوده ابر کومو نفوذ کرد، عدم صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و دستور معافیت تحریمی برای انتقال ۶ میلیارد دلار از دارایی های مسدود شده ایران در کره جنوبی توسط آمریکا باعث عقب نشینی دلار شد. دلار امریکا در ساعات پایانی روز قبل به حمایت از دست رفته خود پولبک زد ولی در صورتی که خبر استیضاح احتمالی بایدن نتواند دلار را مجبور کند که به بالای مقاومت ۴۹ هزار و ۷۰۰ تومانی بازگردد می تواند تا حمایت ۴۹ هزار و ۲۰۰ تومانی که منطبق بر حمایت کف ابر کومو است کاهش پیدا کند. از دست دادن این حمایت قدرت کاهشی های بازار ارز را بیشتر خواهد کرد.

حمایت های مهم طلا

طلای هجده عیار دیروز بیشترین کاهش را ثبت کرد و فاصله یک میلیون تومانی خرید و فروش سکه امامی نشان دهنده ترس معامله گران سکه در روز قبل بود.

طلای آب شده حمایت سقف مثلث تشکیل شده را از دست داده و پایین آن تثبیت شده است، در حال حاضر دو محدوده مهم حمایتی پیش روی طلاست محدوده حمایتی اول در کوتاه مدت حمایت سطح ۳۸ درصد فیبوناچی در حوالی قیمت ده میلیون و ۸۰ هزار تومان است که در صورتی که از دست برود حمایت ۱۰ میلیون و ۳۰ هزار تومان در برابر طلاست که از قضا منطبق بر حمایت سقف ابر کومو نیز می باشد.

 

دو‌ عامل احتیاط در بازار سرمایه

بازار سرمایه معاملات کم جانی را سپری می‌کند، ولی کم حجمی معاملات ناشی از فشار فروش و همراه روند نزولی نیست، روز قبل در یک روز نسبتا مثبت ارزش معاملات خرد پایین بود، اولین دلیل احتیاط معامله گران جلسه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی است که تا پایان هفته ادامه خواهد داشت،به نظر می رسد برخی از معامله گران تا مشخص شدن نتیجه این جلسه از معامله دست کشیده اند‌.‌دلیل دوم احتیاط معامله گران هم به سالگرد نا آرامی ها در هفته آتی بر می گردد، سال گذشته در این برهه زمانی در کنار اتفاقات به وجود آمده بازار سرمایه اصلاح قابل توجهی را تجربه کرد، از آنجایی که بازار سرمایه نشان داده که در بازه های زمانی مشابه ممکن است رفتار خود را تکرار کند، معامله گران از این جهت هم در معاملات خود احتیاط کرده اند‌.

شاخص کل هم وزن در روز قبل عملکرد بهتری نسبت به شاخص کل ثبت کرد.

روز قبل احسان خاندوزی وزیر اقتصاد به خبرگزاری بازار سرمایه گفت: دولت از اتخاذ تصمیم و سیاستی که موجب نااطمینانی بیشتر در بورس و پیش‌بینی ناپذیری برای سرمایه گذاران در بازار و صنایع کشور شود اجتناب خواهد کرد. خاندوزی گفت این بزرگترین کمکی است که دولت می تواند به بازار سرمایه داشته باشد و باقی عوامل، چه در داخل و بازار و چه عوامل بین المللی تاثیر خود را بر بورس خواهد گذاشت.

چنین اتفاقی اگر عملی شود و بازار سرمایه با شوک های ناگهانی مثلاً از جانب تعیین قیمت های دستوری مواجه نشود، اعتماد صاحبان سرمایه به بورس افزایش یافته و می توان انتظار بازگشت میزان بیشتری از سرمایه ها به بازار سرمایه را داشت.

با توجه به عملکرد بهتر شاخص کل هم وزن در روز قبل اگر شرایط بهتر این شاخص برای روز جاری نیز ادامه داشته باشد و شاخص هموزن بتواند مقاومت ۷۲۰ هزار واحدی را بشکند محدوده مقاومتی ۷۲۷ هزار تا ۷۳۳ هزار واحدی محدوده مهم مقاومتی ‌پیش روی شاخص کل هم وزن خواهد بود.

 

[انتهای پیام]
منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.