طلسم سنگین دلار و سکه

0

به گزارش اقتصادنیوز ، بررسی روند حرکتی قیمت دلار در نیمه اول شهریور ۱۴۰۲ نشان می دهد که اسکناس آمریکایی در ۱۰ روز ابتدای ماه جاری در مرز حمایتی ۴۸ هزار و ۸۰۰ تومان تا مرز جان سخت ۴۹ هزار و ۳۰۰ تومان در نوسان بوده است. 

این اتفاق در حالی رخ داده که در هفته اول شهریور بازار ارز تهران با یک خبر مهم شروع به کار کرد.در آن روز ها خبر کشته شدن فرمانده واگنرها فضای رسانه های داخلی و بین المللی را پر کرده بود.از آنجایی که روسیه یکی از شرکای تجاری اصلی ایران است، برخی از معامله گران تصور می کردند که تنش های داخلی روسیه می تواند بر روی نرخ دلار در تهران اثر گذار باشد.با این حال این اتفاق نیفتاد و قیمت دلار نتوانست جهش قابل توجهی را ثبت کند. 

در ادامه خبر عضویت ایران در بریکس و ادعای بلومبرگ درباره افزایش فروش نفت ایران باعث شد که معامله گران ارز احتیاط کنند. بلومبرگ در گزارش جدید خود مدعی شده  بود با اینکه ایران و آمریکا درخصوص مسائل دیپلماتیک از جمله توافق هسته‌ای اختلاف دارند، اما در حال نزدیکی به توافقی در  بازار نفت  هستند. بلومبرگ عنوان کرد ه بود که میزان تولید نفت ایران به بالاترین میزان خود طی پنج سال گذشته رسیده و در حال ارسال بیشترین میزان نفت خام خود به چین طی یک دهه گذاشته بوده است. برخی از  فعالان اقتصادی با توجه به این خبر می گفتند که درآمد نفتی ایران بیشتر شده و در از دست پر بازار ساز در جهت کنترل نرخ ارز سخن گفتند. 

اما از روز ۱۲ شهریورتا ۱۴ شهریور  دلار نه تنها توانست طلسم سخت ۴۹ هزار و ۳۰۰ تومان را بشکند بلکه تا نزدیک مرز ۵۰ هزار تومان هم پیشروی کرد. در حال حاضر هم  بازیگران ارزی  با توجه به گزارش اخیر آژانس درباره فعالیت هسته ای ایران در انتظاربرگزاری جلسه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و نتایج آن هستند. 

در کنار بازار ارز تهران، بازار سکه هم در نیمه اول ماه جاری بین دو کانال ۲۷ و ۲۸ میلیون تومان در نوسان بود.آنطور که بررسی ها نشان می دههد محدوده فعالیتی سکه بازارن در ۱۴ روز گذشته مرز حمایتی۲۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و مرز مقاومتی ۲۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بوده که هیچکدام از نیروی های جناح افزایشی و کاهشی بازار نتوانستند قیمت سکه را در این دو محدوده تثبیت کامل دهند. 

[انتهای پیام]
منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.