عدم سود یارانه ها برای تولید گندم، کشاورزان

0

دولت سالانه ۶۰ تریلیون ریال (۱.۵۸ میلیارد دلار) یارانه گندم پرداخت می کند.

برای هر کیلوگرم گندم معمولی ۱۲۷۰۵ ریال (حدود ۳۴ سنت) به کشاورزان محلی و برای گندم دوروم ۱۳۰۶۸ ریال (حدود ۳۵ سنت) و هر کیلوگرم آرد را ۶۶۵۰ ریال (۱۷ سنت) به سنتی و ۹۰۰۰ ریال فروخت. ۲۴ سنت) به نانوایی های صنعتی.

به عبارت دیگر، دولت به ازای هر کیلوگرم گندم حدود ۶۰۰۰ ریال (۱۶ سنت) برای پایین نگه داشتن قیمت نان اعطا می کند، در حالی که به گفته کارشناسان، می تواند این پول را صرف زیرساخت های کشاورزی و نوسازی کند که در نهایت باعث کاهش قیمت نهایی می شود. از تولید گندم

علی خانمحمدی، دبیر اجرایی بنیاد ملی گندم کاران گفت: تولید گندم در ایران به ازای هر کیلوگرم حدود ۱۱۰۰۰ ریال (۲۹ سنت) در مقایسه با اکثر کشورهایی که قیمت آن بین ۷۸۰۰ تا ۸۰۰۰ ریال (۲۰ تا ۲۱ سنت) در هر کیلوگرم است. به نقل از روزنامه شهروند، توانمندسازی.

“کشورهایی که قیمت گندم ارزان‌تری دارند، به بهره‌وری بالاتری دست یافته‌اند و خدمات مالی بیشتری برای تقویت بخش کشاورزی خود ارائه می‌دهند.”

خانم محمدی با اشاره به همبستگی منفی بین بهره‌وری و قیمت گندم، گفت: وام‌های گران‌قیمت کشاورزی و همچنین هزینه‌های بالای کشاورزی و آب باعث افزایش قیمت گندم در ایران می‌شود. نرخ پایین بارندگی ایران نیز مقصر قیمت نهایی بالای تولید گندم است. افزایش قیمت گندم منجر به افزایش قیمت تمام اقلام می شود. در این میان، کشاورزان این پول را به دست نمی آورند، بلکه سال به سال ضعیف تر می شوند.

این مقام هشدار داد که مصرف کنندگان به نان با کیفیت خوب دسترسی نخواهند داشت.

بر اساس آمارهای رسمی، سالانه حدود ۲۰ تریلیون ریال (۵۳۰ میلیون دلار) نان در ایران هدر می رود که با آموزش نانوایان، افزایش مکانیزاسیون و بهبود کیفیت مواد اولیه مانند گندم و آرد می توان این مشکل را حل کرد.

خانم محمدی صرفه اقتصادی طرح های یارانه ای دولت به مصرف کنندگان گندم را زیر سوال برد و خواستار تثبیت تولید گندم و سرمایه گذاری برای آموزش کشاورزان شد.

شمسعلی هادی زاده معلم، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، گفت: علیرغم تنوع قابل توجه تجهیزات کشاورزی، تنها از چند ابزار کشاورزی در ایران استفاده می شود.

شصت درصد کشاورزان ایرانی به روش‌های غیر آبیاری می‌پردازند. در چندین مزرعه، پیش از برداشت، برداشت و پس از برداشت با دست و با هزینه های بالای نیروی کار انجام می شود که این امر طبیعی است که تولیدکنندگان درخواست قیمت های بالاتر را داشته باشند. با سیستم های پیشرفته آبیاری و کشاورزی، بسیاری از کشورها اکنون قادر به تولید گندم ارزان هستند.

معلم معتقد است خرید گندم با قیمت تضمینی دولت را در مضیقه قرار نمی دهد زیرا باید برای هر کیلوگرم گندم وارداتی ۱۵۰۰۰ ریال (۴۰ سنت) بپردازد.

رکورد تولید ۱۴ میلیون تن گندم در سال جاری (اسفند ۹۵-۹۵) بوده که بیش از ۱۱.۵۲ میلیون تن آن به ارزش ۱۴۵ تریلیون ریال یا نزدیک به ۳.۸ میلیارد دلار از ۳۱ استان توسط دولت خریداری شده است. شرکت بازرگانی دولتی ایران.

حسن عباسی معروفان، یکی از مسئولان GTC می گوید: ذخیره استراتژیک گندم در حال حاضر ۹ میلیون تن است.

سرانه مصرف گندم در ایران بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم است.

هفته گذشته محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی توسط دولت در سال زراعی آینده را به وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد.

وی گفت: دولت در سال آینده برای هر کیلوگرم گندم معمولی ۱۳ هزار ریال (۳۴ سنت) و گندم دوروم ۱۳ هزار و ۳۰۰ ریال (۳۵ سنت) پرداخت می کند که نسبت به سال جاری ۲.۳ درصد افزایش داشته است.

بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران، کمترین نرخ تورم ثبت شده در سال جاری برای دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ بهمن ماه یعنی پایان بهمن ماه با ۶.۸ درصد بوده است. بنابراین قیمت خرید تضمینی گندم باید حداقل در حدود ۱۳۶۰۰ ریال (۳۶ سنت) باشد. شایان ذکر است که قیمت گندم پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی برای هر کیلوگرم گندم معمولی ۱۳۸۴۸ ریال (۳۶.۶ سنت) و برای گندم دوروم ۱۴۲۴۴ ریال (۳۷.۶ سنت) بوده است.

بیزینس مانیتور اینترنشنال در آخرین گزارش خود از بخش کشاورزی ایران تخمین می زند که تولید گندم ایران تا سال ۲۰۱۹ به ۱۶ میلیون تن خواهد رسید و انتظار می رود عملکرد گندم به دلیل استفاده از فناوری مدرن، دسترسی بیشتر به نهاده ها و افزایش بیشتر، بهبود یابد. منطقه کشور از امکانات نوین آبیاری بهره مند است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.