عرضه نفت در اروپا به دلیل اختلال در دریای سرخ کاهش یافته است

0

ساختار معیار جهانی بازار آتی نفت خام برنت و برخی بازارهای فیزیکی در اروپا و آفریقا منعکس کننده عرضه محدودتر بوده است. نگرانی در مورد تأخیر در حمل و نقل زیرا کشتی ها به دلیل حملات موشکی و پهپادی از دریای سرخ اجتناب می کنند.

به گفته تحلیلگران، اختلالات – که بزرگترین اختلال در تجارت جهانی از زمان همه گیری کووید-۱۹ بوده است – با عوامل دیگری مانند افزایش تقاضای چین برای افزایش رقابت برای عرضه نفت خام که نیازی به عبور از کانال سوئز نیست، ترکیب شده است. این بیشتر در بازارهای اروپایی مشهود است.

در نشانه‌ای از عرضه محدودتر، ساختار بازار برنت – که برای قیمت گذاری تقریباً ۸۰ درصد نفت معامله شده جهان استفاده می‌شود – روز جمعه به بالاترین حد صعودی خود در دو ماه گذشته رسید، زیرا نفتکش‌ها به دنبال هوای اخیر از دریای سرخ منحرف شدند. حملات ایالات متحده و بریتانیا به اهدافی در یمن.

در پاسخ به جنگ اسرائیل علیه غزه، شورشیان گروه همسو با ایران که شمال یمن و خط ساحلی غربی آن را کنترل می‌کنند، راه‌اندازی کردند. موج حملات به کشتی‌ها در دریای سرخ.

INTERACTIVE - Alternative-shipping-route-avoiding-Red-Sea-V2< /p>

حوثی‌ها با هدف قرار دادن کشتی‌های مرتبط با اسرائیل، تلاش می‌کنند تل آویو را مجبور به توقف جنگ و اجازه ورود کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه کنند.

فعالیت حوثی‌ها تاکنون در تنگه باریک باب المندب متمرکز شده است که خلیج عدن را به دریای سرخ متصل می‌کند. تقریباً ۵۰ کشتی هر روز از طریق این تنگه حرکت می کنند و به سمت کانال سوئز و از آن خارج می شوند – شریان مرکزی تجارت جهانی.

برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های کشتیرانی جهان ترانزیت در منطقه را به حالت تعلیق درآورده‌اند و کشتی‌ها را مجبور به حرکت در اطراف دماغه امید خوب در آفریقای جنوبی کرده‌اند. مسیر طولانی‌تر به دلیل هزینه‌های سوخت، خدمه و بیمه بالاتر، نرخ حمل‌ونقل را افزایش داده است.

ویکتور کاتونا، تحلیلگر ارشد نفت خام در Kpler، به خبرگزاری رویترز گفت: «برنت بیشترین تأثیر را در قراردادهای آتی در رابطه با اختلالات دریای سرخ / کانال سوئز دارد. پس چه کسی در جبهه فیزیکی بیشترین آسیب را می بیند؟ بدون شک این پالایشگاه های اروپایی است.»

پریمیوم قرارداد ماه اول برنت به قرارداد شش ماهه LCOc1-LCOc7 در روز جمعه به ۲.۱۵ دلار در هر بشکه رسید که بالاترین میزان از اوایل نوامبر بود. این ساختار که عقب‌نشینی نامیده می‌شود، نشان‌دهنده درک عرضه محدودتر برای تحویل سریع است.

نفت کمتری به اروپا می رود

داده‌های Kpler نشان داد که نفت خام خاورمیانه کمتر به سمت اروپا می‌رود، با حجم تقریباً نصف شده به حدود ۵۷۰۰۰۰ بشکه در روز در دسامبر از ۱.۰۷ میلیون بشکه در روز در اکتبر.

کشتی‌هایی که از کانال سوئز حرکت می‌کنند، از زمان جنگ در اوکراین اهمیت استراتژیک بیشتری پیدا کرده‌اند، زیرا تحریم ها علیه روسیه اروپا را بیشتر به نفت خاورمیانه که یک سوم نفت خام برنت جهان را تامین می کند، وابسته کرده است.

یکی از تاجران نفت خام به رویترز گفت، اما اندازه گیری تأثیر کشتیرانی دریای سرخ به طور جداگانه چالش برانگیز است. “این بازار همه جا قوی است، اما مردم بسیار عصبی هستند.”

تحولات دیگر نیز بازار نفت خام اروپا را تشدید کرده است، از جمله کاهش عرضه لیبی به دلیل اعتراضات، اولین اختلال از این قبیل برای ماه‌ها، و کاهش صادرات نیجریه.

نفت خام آنگولا، که بدون نیاز به عبور از کانال سوئز به سمت اروپا می رود، به دلیل مشکلاتی که در مورد نفت خام ایران و روسیه وجود دارد، تقاضای بالاتری از سوی چین و هند می بیند که باعث کاهش عرضه به اروپا می شود.

تجارت نفت چین با ایران متوقف شده است زیرا تهران از محموله‌ها خودداری می‌کند و قیمت‌های بالاتر را می‌خواهد، در حالی که واردات نفت خام روسیه توسط هند به دلیل چالش‌های ارزی کاهش یافته است، اگرچه هند این کاهش را به قیمت‌های غیرجذاب نسبت می‌دهد.

در همین حال، روسیه با جهشی از عربستان سعودی برای تبدیل شدن به بزرگترین تامین کننده نفت خام چین در سال ۲۰۲۳، اطلاعات روز شنبه نشان داد، زیرا بزرگترین واردکننده نفت خام جهان از تحریم های غرب به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲ برای خرید مقادیر زیادی نفت با تخفیف برای کارخانه های فرآوری خود سرپیچی کرد. .

داده‌های گمرک چین نشان داد که روسیه در سال گذشته رکورد ۱۰۷.۰۲ میلیون تن نفت خام را به چین ارسال کرده است که معادل ۲.۱۴ میلیون بشکه در روز است که بسیار بیشتر از سایر صادرکنندگان بزرگ نفت مانند عربستان سعودی و عراق است.

واردات از عربستان سعودی، که قبلاً بزرگ‌ترین تامین‌کننده چین بود، با از دست دادن سهم بازار غول نفتی خاورمیانه به نفت خام ارزان‌تر روسیه، ۱.۸ درصد کاهش یافت و به ۸۵.۹۶ میلیون تن رسید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.