عزم ایران و مالت برای گسترش روابط اقتصادی

0

جرج ویلیام ولا، وزیر امور خارجه مالت هفته گذشته با مقامات بلندپایه ایران دیدارهایی داشت که در آن فرصت‌های همکاری دوجانبه در بخش‌های مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، دو یادداشت تفاهم مربوط به رایزنی سیاسی و حذف روادید سیاسی توسط دو طرف امضا شد.

ولا در دیدار با علی لاریجانی، رئیس مجلس بر گسترش همکاری‌های ایران و اتحادیه اروپا تاکید کرد تا تنش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی با کارآمدی بیشتری برطرف شود.

لاریجانی گفت: تجار دو طرف باید با ظرفیت های سرمایه گذاری در کشور مقابل آشنا شوند.

از آنجایی که مالت در موقعیت مهمی قرار دارد، می تواند به عنوان دروازه تجارت بین ایران و کشورهای اروپایی عمل کند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفت: روابط تهران و والتا به دلیل تحریم های اعمال شده علیه ایران با مشکل مواجه شده است و دو کشور هرگز نتوانسته اند از فرصت های همکاری به طور کامل استفاده کنند.

وی گفت: از هم اکنون و با لغو تحریم ها، احیای روابط ما در دستور کار ما خواهد بود.

تحریم های غرب علیه ایران به دلیل برنامه هسته ای این کشور در ۱۶ ژانویه، پس از تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر اینکه این کشور دامنه برنامه هسته ای خود را محدود کرده است، لغو شد.

بانکداری، بیمه، کشتیرانی، آموزش حقوق بین الملل و آموزش دریایی از جمله زمینه های همکاری احتمالی دو طرف ذکر شده است.

ظریف گفت: مالت دارای زیرساخت های گردشگری معتبری است که تجربه آن در این زمینه می تواند کمک زیادی به ایران کند.

ولا در دیدار با محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد سفر متقابل وزرای اقتصاد دو کشور و اتاق های بازرگانی ایران و مالتا را برای تقویت روابط به منظور ایجاد فرصت در داخل و بازار بین المللی را می توان تصرف کرد.

وی گفت: مالت در زمینه‌های گردشگری و مهمان‌نوازی، داروسازی، تجارت الکترونیک، مهندسی طراحی، خدمات هوایی و تعمیر و نگهداری بندر پیشرفت کرده است و آماده است تجربیات خود را با ایران به اشتراک بگذارد.

نعمت زاده با بیان اینکه ظرفیت های زیادی برای همکاری در حوزه نانو، بیوتکنولوژی، میکروالکترونیک، بانکداری و گردشگری وجود دارد.

وی افزود: در حال حاضر تعاملات اقتصادی، تجاری، صنعتی و سرمایه گذاری بین دو کشور رضایت بخش نیست و نیازمند گسترش روابط دوجانبه هستیم.

ولا در دیدار با مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، آمادگی کشورش را برای همکاری در حوزه فناوری اطلاعات و مخابرات اعلام کرد.

گردشگری ۲۵ درصد اقتصاد کشور را تشکیل می دهد و به دلیل تولید کالاهای با ارزش افزوده بالا، به ۲۰۰ بازار در سراسر جهان دسترسی دارد. امیدواریم در آینده نزدیک شورای اقتصادی ایران و مالت را تشکیل دهیم.

اقتصاد مالت بر نساجی، میوه و سبزیجات، محصولات لبنی، ساخت کشتی، دستگاه های الکترونیکی و گردشگری استوار است و معادن سنگ آهک منبع اصلی طبیعی آن را تشکیل می دهند. واردات عمده آن شامل نفت، خودرو، مواد غذایی و کالاهای مصرفی است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.