عضویت ضمانت سپرده گذاری ایران کاهش یافته است

0

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور مقررات جدیدی را برای تسهیل روند پرداخت حق عضویت در صندوق ضمانت سپرده ایران ابلاغ کرد.

به گزارش ایرنا، هیأت وزیران تغییراتی را برای تسهیل روند عضویت بانک ها و مؤسسات اعتباری به منظور افزایش حمایت صندوق از سپرده های مشتریان تصویب کرد.

IDGF در سال ۲۰۱۳ توسط بانک مرکزی ایران برای تقویت نظارت نظارتی خود بر عملیات پولی و بانکی تأسیس شد. دارایی های صندوق از طریق حق عضویت بانک ها و مؤسسات اعتباری به اضافه ۰.۲۵ درصد سپرده های بانکی ایجاد می شود.

اگر وجوه آن برای بازپرداخت سپرده های تضمین شده یک موسسه اعتباری ورشکسته کافی نباشد، CBI پس از تصویب هیئت وزیران، کسری را پوشش می دهد.

این صندوق با هدف تضمین سپرده بانک ها و موسسات اعتباری در صورت بروز بحران بانکی تشکیل شده است. سپرده‌های هر مشتری در هر بانک یا مؤسسه اعتباری عضو را تا سقف یک میلیارد ریال (۲۶۷۰۰ دلار) تضمین می‌کند و در صورت ورشکستگی بانک یا مؤسسه اعتباری، طبق مقررات، صندوق تا سقف آن سقف به سپرده‌گذاران بازپرداخت می‌کند.< /p>

محمد طالبی، مدیرعامل صندوق، هفته گذشته اعلام کرد که IDGF تاکنون غرامت ۹۹.۵ درصد از کل سپرده های بانک ها و موسسات اعتباری عضو را از نظر تعداد تضمین کرده است.

طالبی همچنین گفت: از زمانی که این صندوق تاسیس شده است، بانک ها از آن استقبال کرده و حق عضویت خود را به طور منظم پرداخت می کنند که این امر خوبی است زیرا نگرانی سپرده گذاران را کاهش می دهد.

طبق قانون، کلیه بانک ها و مؤسسات اعتباری دارای گواهی بانک مرکزی موظف به عضویت در IDGF هستند و بر این اساس تاکنون ۳۶ بانک و مؤسسه اعتباری به عضویت صندوق درآمده اند.

طالبی خاطرنشان کرد که مردم ایران به سیستم بانکی اعتماد دارند و معتقدند این سیستم بهترین مکان برای سرمایه گذاری پولشان است.

علاوه بر این، او گفت: «از آنجایی که اقتصاد ما بانک محور است، این یک مزیت بزرگ برای وام دهندگان محسوب می شود.

بانک‌های ایرانی با سرعت خوبی در حال بهبود هستند و بانک مرکزی نظارت خود را بر آنها افزایش داده است که این خبر خوبی برای مشتریان است.

بانک مرکزی تحت ریاست ولی‌الله سیف با ارائه لایحه اصلاحات بانکی و لایحه بانک مرکزی تلاش می‌کند تا اصلاحات اساسی در نظام بانکی را آغاز کند که به اعتقاد صندوق بین‌المللی پول کمک‌کننده خواهد بود. ابزارهایی برای مقابله با وام دهندگان مضطر و افزایش نظارت مؤثر بر آنها.

مدیر IDGF خاطرنشان کرد: هنجارهای ایجاد شده در سراسر جهان مستلزم تخصیص ۱.۵ تا ۲ درصد از دارایی بانک ها به صندوق های بیمه یا ضمانت سپرده است.

IDGF با سابقه دو ساله فعالیت رسمی در سیستم بانکی ایران، «هزینه عضویت از بانک‌ها و مؤسسات اعتباری دریافت کرده و دارایی‌های قابل توجهی را مطابق با سطوح جهانی جمع آوری کرده است».

وی افزود: صندوق در جذب دارایی ها ۲۵ تا ۳۰ درصد پیشرفت داشته است که نشانه خوبی است.

طالبی خاطرنشان کرد: بانک ها و موسسات اعتباری غیرمجاز خارج از محدوده قانون هستند و به همین دلیل هیچ ضمانتی به آنها تعلق نخواهد گرفت.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.