علیرغم پرونده های قضایی، انحصار ممکن است تجارت بوئینگ را دست نخورده نگه دارد

0

فشار در هواپیمای Boeing 737-9 MAX خطوط هوایی آلاسکا آنقدر نبود که بسیاری انتظار داشتند هفته اول سال ۲۰۲۴ رخ دهد. با این حال، پس از این حادثه، بازرسی‌ها و بررسی‌ها نقص‌های تولید بیشتری را در بوئینگ نشان داده است و نگرانی‌هایی را در مورد کنترل کیفیت برای سازنده بزرگ و در کنار ایمنی ایجاد کرده است.

از زمان حادثه خطوط هوایی آلاسکا، ۱۷۱ هواپیمای بوئینگ ۷۳۷-۹ MAX برای تقریباً سه هفته زمینگیر شدند. اداره هوانوردی فدرال (FAA) تحقیقاتی را درباره شیوه‌های تولید در این هواپیماساز آغاز کرد، خطوط هوایی آلاسکا نظارت خود را بر بوئینگ افزایش داد، تامین‌کنندگان کلیدی زیر آتش قرار گرفتند و بوئینگ، در حالت اطفای حریق، گفت که «اقدامات فوری را برای تقویت کیفیت انجام داده است».

بوئینگ و خطوط هوایی آلاسکا اکنون به شکایت‌ها نگاه می‌کنند در حالی که مشتریان بوئینگ در حال بررسی یک طرح تجاری بدون برخی از هواپیماهای آن هستند.

در پرواز

جنیفر ال هومندی، رئیس هیئت ملی ایمنی حمل و نقل (NTSB) در یک کنفرانس مطبوعاتی به خبرنگاران گفت که در داخل AS1282، پرواز خطوط هوایی آلاسکا که انفجار را تجربه کرد، موضوع اصلی برای ۱۷۱ مسافر و شش خدمه هرج و مرج بود. .

در جلوی هواپیما، درب کابین خلبان به دنبال کاهش سریع فشار باز شد. این چیزی بود که خلبانان نمی دانستند که می تواند رخ دهد. علاوه بر این، خلبانان برای برقراری ارتباط واضح با کنترل‌کننده‌های ترافیک هوایی که تلاش کردند هواپیما را به سلامت به فرودگاه برسانند، مشکل داشتند.

دستیابی به درک کامل از رویدادهای کابین خلبان همچنان پیچیده است زیرا ضبط کننده صدای کابین خلبان قبل از بازیابی خود را بازنویسی کرده است، همانطور که جنیفر ال هومندی رئیس NTSB تأیید کرد.

در پایین‌تر کابین، مسافران گزارش دادند که هنگامی که در به بیرون منفجر شد، طبق دادخواستی که توسط چهار مسافر علیه مسافران ارائه شده است، “صدای ضربه به اندازه‌ای بلند بود که از طریق هدفون‌های Beats و ایرپادهای اپل با قابلیت حذف نویز منفجر شود و به گوش مسافران آسیب برساند”. بوئینگ و دیده شده توسط الجزیره. در این دادخواست آمده است که انفجار باعث “ترس، پریشانی، اضطراب، ضربه، درد جسمی و آسیب های دیگر” شده است.

بر اساس روزنامه واشنگتن پست، خدمه کابین نیز مانند خلبانان، برای برقراری ارتباط با یکدیگر و درک وضعیت در حال وقوع، از جمله خسارت، تلاش کردند.

در نهایت، افزایش سطح استرس در داخل کابین باعث شد مسافران بر این باور باشند که شرایط پیش‌آمده «طبق دادخواست دادگاه، مقدمه‌ای برای نابودی هواپیما و مرگ احتمالی آن‌ها بود».

در ویدیویی که اکنون در دسترس نیست، کاربر TikTok @imsocorny، که در پرواز AS1282 به سمت جلو نشسته بود، این انفجار را به عنوان “یک انفجار و تکان شدید و سپس یک هجوم هوا” توصیف کرد.

به دنبال آن غوغایی به سمت عقب هواپیما که در آن انفجار رخ داد، رخ داد. اما از آنجایی که ماسک‌های اکسیژن پایین افتادند و مسافران وحشت‌زده آن‌ها را گرفتند تا مانع دید آن‌ها شوند، معلوم نبود چه خبر است. این باعث شد مسافران این باور را داشته باشند که هر لحظه می توانند شروع به غواصی کنند.

سیاتل تایمز به نقل از یک افشاگر گزارش داد

دوشاخه درب که منفجر شده بود برای تعمیر از هواپیما خارج شد و سپس به طور نامناسب دوباره نصب شد.

دعوا

The fuselage plug area of Alaska Airlines Flight 1282 Boeing 737-9 MAX, which was forced to make an emergency landing with a gap in the fuselage, is seen during its investigation by the National Transportation Safety Board (NTSB) in Portland, Oregon.
چهار مسافر علیه خطوط هوایی بوئینگ و آلاسکا شکایت کرده اند. به [NTSB/Handout via Reuters]

بپیوندید

چهار مسافر در ۱۶ ژانویه پس از این حادثه علیه خطوط هوایی بوئینگ و آلاسکا شکایت کردند. مارک لیندکوئیست وکیل آنها به الجزیره گفت: این شاکیان به دنبال “بازیابی خسارات ناشی از صدمات شخصی در پرواز ۱۲۸۲ خطوط هوایی آلاسکا در ۵ ژانویه ۲۰۲۴” هستند.

لیندکوئیست قبلاً وکالت ده‌ها خانواده قربانی سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ MAX 8 در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ را بر عهده داشته است، زمانی که هواپیماها به ترتیب در اندونزی و اتیوپی سقوط کردند.

در آن زمان، آن خانواده ها و لیندکوئیست امیدوار بودند “بوئینگ درس خود را از سقوط MAX 8 آموخته و کنترل کیفیت خود را بهبود بخشد”. با این حال، لیندکوئیست می‌گوید که جدیدترین مورد در مورد تولیدکننده آمریکایی “نشان می‌دهد که بوئینگ هنوز مشکلات کنترل کیفیت قابل توجه و خطرناکی دارد که باید اصلاح شوند”.

لیندکویست گفت: انفجار در خطوط هوایی آلاسکا “یک حادثه شدید و تهدید کننده زندگی” بود و این یک شانس کور بود که هیچ کس فوت نکرد.

از زمانی که لیندکوئیست پرونده را به نمایندگی از چهار مسافر تشکیل داده است، چهارده مسافر دیگر با آنها تماس گرفته اند و تقاضای نمایندگی کرده اند. لیندکوئیست افزود که احتمالاً شکایت اصلاح شده ای را با مشتریان جدید و اطلاعات جدید در برخی مواقع ارسال خواهد کرد.

او گفت:

Lindquist انتظار دارد شرکت‌های حقوقی بیشتری با هدف پاسخگویی به شرکت‌های حقوقی علیه خطوط هوایی بوئینگ و آلاسکا درگیر شوند و “مطمئن شوند که این اتفاق برای کسی دیگر تکرار نمی‌شود”.

بوئینگ به درخواست الجزیره برای اظهار نظر پاسخ نداد.

تاثیر بر مشتریان بوئینگ

آلاسکا ایرلاینز و یونایتد ایرلاینز پیشروترین خطوط هوایی هستند که تحت تأثیر زمین‌گیری ۷۳۷-۹ MAX قرار گرفته‌اند. بدتر از همه، این جفت دو عملگر بزرگ این نوع هستند.

با وجود این، تجربیات آن‌ها با زمین‌سازی متفاوت بود. آلاسکا دارای ۶۵ هواپیمای ۷۳۷-۹ MAX است، در مقایسه با ۷۹ هواپیمای هواپیمایی یونایتد. با این حال، درصد کلی پروازهای لغو شده آلاسکا بیشتر بود زیرا ۷۳۷-۹ MAX 20 درصد از کل ناوگان آنها را تشکیل می دهد. برای United Airlines، ۷۳۷-۹ MAX تنها ۸ درصد را بر اساس داده‌های ناوگان هواپیما از planespotters.net نشان می‌دهد.

در یک بایگانی، یونایتد اعلام کرد که برای سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ ضرر تعدیل شده ای بین ۳۵ سنت تا ۸۵ سنت برای هر سهم ثبت خواهد کرد. در همین حال، خطوط هوایی آلاسکا انتظار دارد که این مصیبت ۱۵۰ میلیون دلار هزینه داشته باشد.

اسکات همیلتون، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت لیهام، یک شرکت مشاوره هوانوردی، گفت: “۶۵ هواپیما چیزی حدود ۲۰ درصد از ناوگان آن را تشکیل می دهند. شما نمی توانید ۲۰ درصد ظرفیت را برای مدت طولانی قبل از اینکه به سمت ضرر حرکت کنید، حذف کنید.

این ناامیدی‌ها در مورد زمین‌گیری باعث شده است که مدیران دو شرکت هواپیمایی در انتخاب هواپیمای آینده خود تجدید نظر کنند.

بن مینیکوچی، مدیر عامل خطوط هوایی آلاسکا، به NBC News گفت که در حالی که هنوز قصد دارد بزرگ‌ترین نوع از سری MAX، ۷۳۷-۱۰ را سفارش دهد، تصمیم‌گیری در مورد ترکیب ناوگان تنها پس از تایید آن اتخاذ خواهد شد. جدول زمانی برای تایید ۷۳۷-۱۰s نامشخص است.

اسکات کربی، مدیرعامل یونایتد ایرلاینز به همین ترتیب به CNBC گفت که آنها “بزرگترین مشتری بوئینگ در جهان” هستند و آنها “برای موفقیت به بوئینگ نیاز دارند”. با این حال، آنها اکنون در حال ساختن طرحی هستند که ۷۳۷-۱۰ را برای مدت قابل توجهی در خود ندارد.

در داخل، بهترین سناریو در یونایتد تاخیر پنج ساله یا بیشتر برای ۷۳۷-۱۰ است. برای کنار آمدن با این تاخیرها در یونایتد، “احتمالاً به این معنی است که ما دفترچه سفارش را تغییر خواهیم داد، به جای MAX 10s برای چند سال آینده وسایل جایگزینی از هواپیما وجود دارد، همچنین به این معنی است که ما به این سرعت رشد نخواهیم کرد.” طبق مدیر عامل آنها.

An Alaska Airlines Boeing 737 MAX 9 plane
فورش در خطوط هوایی آلاسکا “یک حادثه شدید و تهدید کننده زندگی بود” یک وکیل برخی از مسافران گفت [پرونده: Stephen Brashear/Getty Images]

فرصتی برای ایرباس؟

با افزایش ناامیدی نسبت به بوئینگ، سؤال این است که آیا رقیب صنعتی ایرباس می‌تواند از آن سرمایه‌گذاری کند و بخشی از آن تجارت را تصاحب کند.

همیلتون هشدار داد که به این سادگی نیست، و برعکس، ایرباس به دلیل موفقیتش برای سرمایه گذاری با مشکل مواجه خواهد شد.

«خط A320 تا سال ۲۰۳۰ فروخته شده است و فروش آن فراتر از سال ۲۰۳۰ است. ایرباس نمی تواند هواپیماهای جدید را به مقدار زیاد ارائه دهد، حتی اگر خطوط هوایی امروز دست به کار شوند.”

بنابراین، مهم نیست که چقدر این خطوط هوایی ممکن است به خاطر مسائل کیفی ناامید باشند، ممکن است چاره‌ای جز ماندن در بوئینگ نداشته باشند.

همیلتون گفت: «شرکت‌های هوایی اگر بخواهند هواپیماهای سایز ۷۳۷ را در این دهه بخواهند، خواه ناخواه، اساساً باید به بوئینگ بپیوندند.

ریچارد ابولافیا، مدیر عامل AeroDynamic Advisory، گفت: عقب ماندگی ایرباس و وضعیت بوئینگ به این معنی است که علیرغم کیفیت هواپیما، کسانی که به دنبال سفارش هواپیما هستند، حداقل تا حدودی با بوئینگ گیر کرده اند. وی افزود: ممکن است مدیریت بوئینگ به سادگی اهمیتی ندهد. آنها ممکن است استدلال کرده باشند که در حالی که ایرباس به سرعت در حال افزایش است، این فراتر از افق زمانی آنها است.”

او گفت که با این حال، آخرین مشکلات محاسبات بدبینانه پیش بینی شده توسط مدیریت را به شدت به خطر می اندازد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.