علی رغم لفاظی ضد ایران ترامپ ، دستاوردهای ریال

0

سخنرانی روز جمعه دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده، به افزایش سه هفته ای دلار در بازار ارز تهران پایان داد، جایی که ارزش پول آمریکا به بالاترین سطح خود از دسامبر ۲۰۱۶ رسید.

بر اساس داده‌های سایت اتحادیه طلا و جواهر تهران، دلار آمریکا روز شنبه در بازار غیررسمی ارز تهران ۳۰۰ ریال از ارزش خود را در برابر پول ایران از دست داد و به ۳۹۹۹۸ ریال رسید.

به گفته پویا جبل عاملی، تحلیلگر بازار ارز، افزایش ریال در برابر دلار بیشتر به انتظارات اولیه مربوط می شود که سخنان ترامپ بسیار تندتر و حاوی خروج از توافق هسته ای خواهد بود، که این اتفاق رخ نداد.

بیشتر انتظار می رفت ترامپ به طور رسمی از توافق چندجانبه سال ۲۰۱۵ خارج شود و در سخنرانی جمعه خود مجموعه جدیدی از تحریم ها را اعمال کند. این انتظار به طور قابل توجهی بر بازار ارز ایران تأثیر گذاشته بود، زیرا ارزش ارزهای پرمعامله جهش قابل توجهی را ثبت کرد.

با این حال، ترامپ اعلام کرد که ایالات متحده در برنامه جامع اقدام مشترک (نام رسمی توافق هسته ای) که در دوره اوباما در سال ۲۰۱۵ به دست آمد، باقی خواهد ماند، اما او به کنگره تایید نمی کند که ایران طبق قانون بازنگری توافق هسته ای ایران در سال ۲۰۱۵ مطابقت دارد. این تصمیمی بود که در واقع توپ را در زمین کنگره قرار داد.

ابوذر نجمی، تحلیلگر اقتصاد بین‌الملل، معتقد است که بازارهای ایران معمولاً نسبت به برخی اخبار زودرس واکنش نشان می‌دهند، اما پیامدهای احتمالی آن‌ها در صورت تحقق، تأثیر جدی ندارد.

وی افزود: نرخ ارزهای خارجی معمولاً در نیمه دوم هر سال افزایش می یابد، زیرا بازار گرمتر است و تقاضا برای معاملات ارز نیز افزایش می یابد.

یکی دیگر از دلایل افزایش اخیر دلار، فعالیت‌های شدید سفته‌بازان دلار در بازار آزاد فارکس با هدف بالا بردن نرخ دلار برای کسب سود بیشتر بود.

شایعاتی منتشر شد مبنی بر اینکه دلار در چند روز آینده و به احتمال زیاد پس از اعلام رویکرد جدید ترامپ در قبال ایران و توافق هسته‌ای آن، حتی به بالای ۵۰۰۰۰ ریال ادامه خواهد داد.

با این حال، بانک مرکزی ایران با تزریق ارز کافی به بازار ارز برای حفظ ثبات نسبی، برنامه های سفته بازان را خنثی کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم ، بانک مرکزی از چهارشنبه هفته گذشته توزیع دلار آمریکا را بین صرافی های منتخب با قیمت ۴۰۰۸۰ ریال آغاز کرد تا بار دیگر کنترل بازار متلاطم ارز را در دست بگیرد.

حرکت CBI باعث ایجاد صف‌های طولانی در مقابل صرافی‌ها و هجوم بازار شد، اما به نظر می‌رسد این طرح پس از پایان رالی موفق بوده و نرخ‌ها نیز در حال کاهش است.

دلار آمریکا در اواخر نوامبر رشد خود را آغاز کرد که نرخ آن در بازار آزاد تهران حدود ۳۸۹۲۰ ریال بود و در ۱۵ روز حدود ۱۵۰۰ ریال افزایش یافت و ۴۰۴۱۰ ریال تغییر قیمت داد تا بالاترین ارزش خود را در بازار ارز ایران از دسامبر ۲۰۱۶ نشان دهد.

همزمان با دلار آمریکا، سکه طلا نیز یک سری جهش را ثبت کرد تا رکورد پنج ساله خود را بشکند.

محمد کشتی آرای، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران به ایسنا گفت: مسائل سیاسی هفته گذشته قیمت این فلز گرانبها را در بازارهای جهانی به ۱۸ دلار در هر اونس رساند.

ما انتظار داشتیم در ماه عزاداری محرم، حجم معاملات کاهش یابد و قیمت‌ها کاهش یابد، اما روند صعودی طلا در بازارهای جهانی همراه با افزایش نرخ ارزهای خارجی در بازارهای داخلی منجر به ثبت بالاترین ارزش سکه طلا در بازارهای جهانی شد. پنج سال گذشته، یعنی بالای ۱۳,۰۰۰,۰۰۰ ریال (۳۲۵ دلار).

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.