فاز جدید تجارت با انگلستان

0

صندوق ضمانت صادرات ایران (EGFI) و صندوق صادرات بریتانیا (UKEF) با یادداشت تفاهم امضا شده در 5 مارس برای تقویت تجارت دوجانبه متعهد به تقویت همکاری های تجاری و اقتصادی شده اند. .

بر اساس این تفاهم نامه، EGFI و UKEF برای شناسایی فرصت ها برای تجارت کالاهای سرمایه ای، تجهیزات و خدمات با یکدیگر همکاری خواهند کرد. EGFI در بیانیه‌ای مطبوعاتی روز یکشنبه اعلام کرد، همچنین به دو طرف اجازه می‌دهد تا برای پروژه‌ها یا قراردادهای کشورهای ثالث مربوط به صادرات بریتانیا و ایران، تأمین مالی مشترک و تضمین کنند.

این یادداشت پس از لغو تحریم‌ها در اواسط ژانویه منتشر شد که در نتیجه UKEF پوششی را برای حمایت از شرکت‌های بریتانیایی که می‌خواهند در ایران تجارت کنند، بازگرداند.

در ژانویه، قدرت‌های جهانی به رهبری ایالات متحده و اتحادیه اروپا تحریم‌های ایران را در ازای محدود کردن برنامه هسته‌ای این کشور لغو کردند. جهش متعاقب آن در بازار سهام تهران در اواخر دی و اوایل فوریه، برخی از پتانسیل سرمایه گذاری این کشور را نشان داد.

سید کمال سیدعلی، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره EGFI گفت: “EGFI از این مشارکت استقبال می کند. با تقویت همکاری نزدیک تر با UKEF، فرصت هایی برای مشاغل بریتانیا ایجاد می شود تا نقش خود را در تحقق برنامه های ایران برای توسعه اقتصادی و زیرساختی ایفا کنند.” >

“این تفاهم نامه همچنین به EGFI کمک می کند تا حمایت خود را از صادرکنندگان ایرانی که می خواهند کالا و خدمات به بریتانیا بفروشند افزایش دهد.”

در 16 ژانویه، UKEF بلافاصله پس از لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، پوشش 50 میلیون پوندی (71.2 میلیون دلاری) را برای حمایت از شرکت‌های بریتانیایی که به دنبال رقابت برای تجارت در ایران هستند، دوباره معرفی کرد.

این پوشش به صورت موردی به پوند استرلینگ و یورو برای تضمین پرداخت به ارائه دهندگان خدمات مشاوره حرفه ای بریتانیا که به دولت ایران مشاوره می دهند در دسترس است. این می تواند شامل مشاوره در زمینه هایی مانند: استانداردهای حسابداری; توسعه بازار سرمایه؛ انطباق با الزامات نظارتی جهانی؛ دسترسی و کاهش هزینه تامین مالی؛ و تسهیل تجارت جدید.

فرصت واقعی

لوئیس تیلور، مدیر عامل آژانس اعتباری بریتانیا، از این توافق استقبال کرد و گفت UKEF متعهد به حمایت از طرح‌های تجاری بریتانیا برای تجارت با ایران و ایفای نقش خود در چارچوب تلاش دولت برای گسترش تجارت دو طرفه است.

>

“کار با EGFI ما را قادر می سازد تا به مشتریان خود مشاوره و پشتیبانی جامع ارائه دهیم، زیرا آنها به دنبال تجارت با ایران هستند. از طریق این مشارکت می توانیم فرصت های واقعی را برای صادرکنندگان بریتانیا شناسایی کنیم – و به ایجاد آنها کمک کنیم.”

آرش شهراینی، عضو هیئت مدیره EGFI در این مراسم گفت: راهبرد جدید EGFI نه تنها حمایت از صادرکنندگان ایرانی، بلکه ایفای نقش در جذب منابع مالی و سرمایه گذاری خارجی است.

وی گفت: برای این منظور، مایل هستیم در پوشش بخشی داخلی پروژه های صادرات محور در ایران که از طریق کنسرسیومی متشکل از سرمایه گذاران خارجی و ECA ها از جمله UKEF اجرا می شود، مشارکت کنیم.

پیش از این، بریتانیا بین 400 تا 500 میلیون پوند (600 تا 700 میلیون دلار) صادرات مستقیم داشت و تقریباً به همین میزان صادرات غیرمستقیم به ایران داشت.

بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط گمرک ایران، ایران در سال گذشته (منتهی به 29 اسفند 1393) 614 میلیون دلار کالا از انگلیس وارد کرده است، در حالی که بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط گمرک ایران، 72 میلیون دلار کالا صادر کرده است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.