فراخوانی برای تقویت صنعت کنسرو

0

حدود ۳۰ درصد از محصولات کشاورزی ایران هر ساله هدر می‌رود و سالانه بیش از ۵ میلیارد دلار برای اقتصاد کشور هزینه دارد.

روزنامه خواهر فایننشال تریبون دنیای اقتصاد در جزوه‌ای که اخیراً در مورد صنایع غذایی ایران منتشر شده، گزارش کرده است که صنعت کنسرو یکی از مهم‌ترین صنایع تبدیلی است که ضایعات کشاورزی را به حداقل می‌رساند.

محمد میررضوی، دبیر سندیکای صنعت کنسرو، معتقد است که حمایت های مالی دولت می تواند تا حد زیادی به کاهش ضایعات کمک کند.

میررضوی گفت: در صورت اعطای وام ارزان به فعالان این صنعت، می توانیم با فرآوری محصولات کشاورزی حجم ضایعات را تا حد زیادی کاهش دهیم.

وی خاطرنشان کرد که اگر کشاورزان بتوانند محصولات خود را به موقع برداشت کنند، هم کشاورزان و هم کارخانه های کنسرو می توانند از آن بهره ببرند.

صنعت کنسرو یک بخش استراتژیک است که در اصل برای جلوگیری از هدر رفتن مواد غذایی و تغذیه مردم در مواقع بحرانی مانند جنگ یا زلزله راه اندازی شده است. با این حال، امروزه استفاده از غذاهای کنسرو شده به زمان بحران محدود نمی شود. در حال حاضر، با توسعه جامعه مدرن و رشد جمعیت، افراد بیشتری از مواد غذایی کنسرو شده استفاده می کنند و تقاضا در حال افزایش است.

آمارهای سازمان خواربار و کشاورزی در مورد ضایعات مواد غذایی در ایران خیره کننده است. بر اساس این ارقام، سالانه ۱.۳ میلیارد تن مواد غذایی، عمدتاً میوه، سبزیجات، ماهی و غلات در سطح جهان هدر می رود و ایران مسئول ۲.۷ درصد است که معادل حدود ۳۵ میلیون تن از کل این میزان است.

ایرانی ها بیش از هر چیز دیگری نان، میوه، سبزیجات و برنج را هدر می دهند.

دو الگوی ضایعات مواد غذایی وجود دارد. در کشورهای در حال توسعه، ضایعات مواد غذایی بیشتر بین مراحل برداشت و فرآوری اتفاق می افتد، در حالی که در کشورهای توسعه یافته سیستم خرده فروشی و مشتریان مقصر اصلی هستند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.