فرستاده تجارت انگلیس موانع بانکی ایران

0

بریتانیا به دنبال برقراری مجدد روابط بین وام دهندگان اصلی بریتانیا و همتایان ایرانی آنها است، اما به گفته لرد لامونت، نماینده تجاری این کشور در ایران، مشکلات همچنان ادامه دارد.

لامونت در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در لندن، گفت: دولت انگلیس خواهان افزایش روابط تجاری با ایران است، اما موانع بانکی مشکلاتی را ایجاد کرده است که نمی توان آنها را از سیاست جدا کرد.

همانطور که می‌دانید، آمریکا تعدادی از تحریم‌های خود علیه ایران را حفظ کرده است و پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ [رئیس‌جمهور آمریکا] تردیدهایی در رابطه با روابط با ایران وجود دارد که همه این‌ها بانک‌های اروپایی را نسبت به همکاری با ایران محتاط کرده است.

لرد لامونت که رئیس اتاق بازرگانی ایران و انگلیس نیز هست، خاطرنشان کرد: دولت انگلیس تلاش های زیادی کرده است تا بانک های خود را متقاعد کند که بار دیگر روابط خبرنگاری با بانک های ایرانی برقرار کنند، اما وام دهندگان انگلیسی به طور مستقل کار می کنند و هنوز نتوانسته اند. به تماس ها توجه کنید.

وی همچنین گفت: دامنه روابط با ایران رضایت بخش نبوده است و به همین دلیل او و دولت انگلیس به تلاش خود برای یافتن راه حل بالقوه معضل بانکی ادامه خواهند داد.

با این حال، او چشم انداز روشنی را در آینده نزدیک پیش بینی نمی کند.

از آنجایی که رئیس جمهور ایالات متحده در دیدگاه خود در مورد ایران تجدید نظر کرده است، “تا زمانی که نتایج مشخص نشود، بعید است بانک ها نگرش خود را تغییر دهند و این یک مشکل است”.

لامونت در مورد روابط تجاری فعلی بین کشورش و ایران اذعان می کند که روابط هنوز در سطح مناسبی قرار ندارد اما پیشرفت خوبی داشته است زیرا حدود ۴۰% افزایش یافته است.

وی با اشاره به حمله اخیر جگوار به ایران به عنوان نمونه گفت: شرکت‌های کوچک و متوسط ​​انگلیسی تمایل خود را برای احیای روابط تجاری با ایران ابراز کرده‌اند که نشانه خوبی است.

چند ماه پس از انتشار شایعاتی مبنی بر ورود احتمالی جگوار لندرور هندی ساخت بریتانیا به ایران، این شرکت در اواسط آوریل تایید کرد که با بیش از نیم دوجین خودروی شاسی بلند و سدان جدید عرضه می شود.

لامونت که در بسیاری از دپارتمان‌های بریتانیا مانند انرژی، صنعت، دفاع و خزانه‌داری خدمت کرده است، در پاسخ به سوالی درباره قرارداد ۴.۸ میلیارد دلاری اخیر با غول انرژی فرانسوی توتال S.A در اوایل ژوئیه، گفت که در این زمینه تخصص ندارد اما از این توافق استقبال می‌کند. .

«BP P.L.C. همچنین درگیر مذاکرات در بخش های نفتی در ایران است و هر دو شرکت در کشور فعال خواهند بود. ”

این مقام مسئول در مورد اینکه آیا شرکت های انگلیسی حاضر به امضای قراردادهایی به اندازه قرارداد توتال با ایران هستند، گفت که تعدادی از شرکت های انگلیسی قبلاً با این کشور تجارت کرده اند.

شرکت‌های زیادی در قرارداد ایرباس هستند، «رولزرویس بسیار مشتاق بازار ایران است»، جگوار بازمی‌گردد و تعدادی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای مانند دبنهامز چندین شعبه را بازگشایی کرده‌اند، «همه اینها حاکی از روند رو به رشد تجارت است. فعالیت های بین لندن و تهران».

با توجه به ابهامات و تردیدها در مورد وفاداری ترامپ به برنامه جامع اقدام مشترک، نام رسمی توافق هسته ای ایران، از لامونت در مورد واکنش احتمالی دولت ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در صورت اقدام وی برای خروج از این توافق، سوال شد.

لامونت که صدراعظم سابق خزانه‌داری انگلیس است، گفت که نمی‌تواند با قاطعیت کامل درباره واکنش دولتش اظهارنظر کند، اما معتقد است که بریتانیا با اتحادیه اروپا که اعضای آن از توافق تاریخی حمایت می‌کنند هم‌سو است. .

وی همچنین در مورد دور اخیر تحریم های اعمال شده علیه ایران توسط آمریکا گفت: تحریم ها در گذشته تأثیر چندانی نداشته و تنها باعث ایجاد اختلال در روابط بین کشورها شده است.

وی گفت: «ما باید از این روند نامناسب دور شویم و با افزایش تجارت و گفتگوها برای درک بهتر یکدیگر تلاش بیشتری کنیم. اخیراً، سنای ایالات متحده با قاطعیت به تصویب «قانون مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران» رای داد که بخشی از بسته‌ای است که شامل تحریم‌های مالی شدید علیه روسیه و کره شمالی نیز می‌شود.

بسته تحریم‌ها مجازات‌های اجباری را برای افراد درگیر در برنامه موشک‌های بالستیک ایران و هر کسی که با آن‌ها معامله می‌کند، اعمال می‌کند. این اقدام به اعمال مجازات علیه سپاه انقلاب اسلامی به اتهامات تروریسم ادعایی اعمال می شود. همچنین ایران را به دلیل نقض حقوق بشر مجازات می کند و همچنین تحریم اسلحه را اجرا می کند.

وی گفت: ایران به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته ای پایبند بوده و بنابراین «ما باید بتوانیم از پتانسیل کامل فرصت های تجاری منحصر به فرد در کشور استفاده کنیم».

لامونت نتیجه گرفت که تحریم های ایالات متحده نباید به روابط تجاری بین ایران و اروپا آسیب برساند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.