فرش ایرانی آماده بازپس گیری سهم بازار جهانی است

0

گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده ممنوعیت واردات فرش ایرانی را از 21 ژانویه لغو کرد و بازار بزرگی را به روی صادرکنندگان ایران باز کرد.

با این حال، پیش از تسخیر مجدد بازار ایالات متحده، چالش هایی وجود دارد که باید بر آنها غلبه کرد، زیرا در غیاب فرش ایرانی تغییرات شدیدی را پشت سر گذاشته است.

حمید کارگر، رئیس مرکز ملی فرش ایران، می‌گوید که ایالات متحده «بازار دست‌بافت‌ناپذیر و در دسترس» برای فرش دستباف ایران نیست.

او در مقاله‌ای برای هفته‌نامه فارسی تجارت فردا نوشت: «در سال‌هایی که آمریکا دروازه‌های خود را به روی فرش دستباف ایران بسته بود، رقبا وارد عمل شدند و سهم خود را از بازار افزایش دادند.

به عنوان بخشی از قانونی که در سپتامبر 2010 تصویب شد، ایالات متحده، بزرگترین خریدار فرش دستباف ایرانی، واردات آنها را در میان سایر محصولات ممنوع کرد.

قبل از اعمال تحریم های مستقیم بر واردات از ایران، ایالات متحده سالانه بیش از 82 میلیون دلار فرش ایرانی وارد می کرد که 16.5 درصد از کل صادرات سالانه فرش ایران را تشکیل می داد.

در نتیجه، ایران بازار را به کشورهایی مانند هند و پاکستان از دست داد.

کارگر می گوید: «هند به عنوان رقیب اصلی ما در آمریکا، یک سال پس از اجرایی شدن تحریم ها، فرش به ارزش 80 میلیون دلار به این کشور ارسال کرد.

کارگر معتقد است که صادرکنندگان ایرانی برای بازگشت موفقیت آمیز باید تبلیغات هوشمندانه و هدفمند را در نظر بگیرند.

دولت نیز می تواند در این زمینه نقش داشته باشد. سید مرتضی عراقچی، نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف ایران، گفت: دولت باید به صادرکنندگان مشوق هایی برای کاهش قیمت فرش های ایرانی ارسال شده به خارج از کشور بدهد.

به گفته وی، این مزیت رقابتی را برای محصولات ایرانی که در حال حاضر از نظر کیفیت در بازارهای بین المللی بی رقیب هستند، فراهم می کند.

عراقچی خاطرنشان کرد: آنچه فرش ایرانی را منحصر به فرد می کند این است که ریشه های عمیقی در تاریخ دارد.

وی گفت: تولیدات کشورهای رقیب صرفاً کپی از فرش ایرانی است.

ایران خانه یک میلیون قالی باف است که از این تعداد 289000 نفر در استان اصفهان فعال هستند. در سال گذشته (منتهی به 29 اسفند 1393) بیش از 1000 تن فرش دستباف به ارزش 21 میلیون دلار از اصفهان صادر شد.

به گفته کارگر، صادرات فرش دستباف اصفهان در این مدت نسبت به سال قبل که «بدترین سال» در دهه گذشته از نظر صادرات بوده، 8 درصد افزایش داشته است.

ایران به طور متوسط ​​سالانه 500 میلیون دلار فرش دستباف صادر می کرد تا اینکه دو سال پیش صادرات به 314 میلیون دلار کاهش یافت.

با این وجود، فرش ایرانی همچنان در بازار جهانی پیشتاز است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: حتی امروز هم سهم ایران از بازار جهانی فرش بیش از 30 درصد است که این کشور را سر و گردن بالاتر از رقبایی مانند هند، پاکستان، چین و ترکیه قرار می دهد.

او گفت: “ما انتظار نداریم که بازار آمریکا معجزه کند و تعداد صادرات ایران را به میزان قابل توجهی افزایش دهد… با این حال، برداشتن تحریم‌ها بر برنامه هسته‌ای ایران، به طور کلی، می‌تواند این امید را ایجاد کند که صادرات به سایر کشورها نیز افزایش یابد.” گفت.

به غیر از ایالات متحده، ایران همچنین انتظار افزایش صادرات به کشورهایی را دارد که اخیراً به مقاصد صادراتی آن ملحق شده اند.

کشورهای اروپایی به ویژه آلمان، برخی از کشورهای عربی مانند لبنان و آمریکا از خریداران سنتی فرش دستباف ایران محسوب می شوند.

از سوی دیگر، چین، روسیه، آفریقای جنوبی و برزیل و برخی دیگر از کشورها از همین چند سال پیش واردات را آغاز کرده اند. صادرات به این بازارها نیز رو به افزایش بوده است.

گذشته از تحریم ها، تعدادی از مسائل دیگر نیز مانع از صادرات فرش در چند سال گذشته شده است.

تورم بالا، افزایش قیمت مواد اولیه و هزینه حمل و نقل، اشباع بازار فرش سنتی و تغییر ذائقه مشتریان به گفته کارگر از جمله مواردی است که باید هر چه سریعتر به آنها رسیدگی شود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.