فرصت بی‌نظیر سرمایه‌گذاری در شیلات/ ایجاد صنایع تبدیلی آبخیزداری و آبخوان‌داری، اولویت‌های جهاد کشاورزی

0
به نقل از ایلنا:

از وزارت جهاد کشاورزی، محمدعلی نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی در سفر به استان همدان اظهار کرد: بر اساس اسناد بالادستی و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، تامین و تدارک غذای ۸۵ میلیون ایرانی بر عهده کشاورز و تولیدکننده داخلی است.

وی در ادامه افزود: برای ادای این وظیفه باید نگاه کل حاکمیت از دولت تا مجلس و دستگاه قضا، معطوف به بخش کشاورزی و اولویتِ یکِ آن، یعنی؛ تامین غذا و معیشت مردم باشد و لازم است، در بودجه سال ۱۴۰۳ شرایط به نفع کار تولید و تامین غذا تغییر کند.

نیکبخت با ابراز تأسف از کاهش بودجه در برخی زیر بخش‌های پایه کشاورزی، گفت: در سال ۱۴۰۱ اعتبار آب و خاک به‌عنوان زیر‌ساخت، زیربنا و بستر کشاورزی از ۷ هزار میلیارد تومان به ۳ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۲ کاهش یافت این اتفاق گریبان آبخیزداری و آبخوان‌داری را هم گرفت و غافل از نقش کلیدی آن در کنترل سیلاب، جلوگیری از فرسایش خاک و تغذیه سفره‌های زیرزمینی، اعتبارات این بخش از ۴ هزار میلیارد تومان در سال گذشته به ۲ هزار میلیارد تومان در بودجه امسال رسید.

وزیر جهادکشاورزی با تاکید بر اختصاص اعتبار لازم در قالب تسهیلات به بخش کشاورزی تصریح کرد: ۵۳۰۰ طرح صنایع تبدیلی و تکمیلی در کشور با ۴۰ تا ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی در صف انتظار دریافت تسهیلات و منابع مالی است، که در صورت به نتیجه رسیدن آن، از خام‌فروشی ۳۰ میلیون تن محصول کشاورزی جلوگیری شده و خواهیم توانست با برند سازی و توسعه صادرات، خلق ثروت کنیم.

نیکبخت سرمایه‌گذاری در شیلات را اولویت اول این دوره از مدیریت عنوان کرد و گفت: فرصت بی‌نظیر در این حوزه وجود دارد که آن را از سایر فرصت‌های اقتصادی متمایز ساخته است.

وی صنایع تبدیلی و تکمیلی را دیگر اولویت وزارت جهادکشاورزی برشمرد و گفت: در شهریور ماه، روزانه ۶۰ هزار تن گوجه‌فرنگی در کشور تولید می‌شود که از این مقدار ۷ هزار تن به مصرف تازه‌خوری می‌رسد و ۲ تا ۳ هزار تن نیز وارد بازار صادراتی می‌شود و مابقی ۵۰ هزار تن در سراسر کشور به واسطه وجود صنایع تبدیلی و تکمیلی به رب تبدیل شده و در چرخه مصرف و صادرات قرار می‌گیرد.

وزیر جهادکشاورزی از آبخیزداری و آبخوان‌داری با مشارکت مردم، به عنوان اولویت سوم یاد کرد و گفت: در موضوع آب و خاک نسبت به آبخیزداری و آبخوان‌داری، پیش هستیم از این رو، تدوین دستورالعملی برای مشارکت با مردم و واگذاری طرح به صاحبان آن را در دست اقدام داریم که براساس آن بالادست برای سرمایه‌گذاری و اجرای پروژه به مردم سپرده شده و پایین دست نیز به مالکیت آنها در خواهد آمد.

نیکبخت در ادامه به واحد‌های تولیدی مرغداری اطمینان داد که مشکلات ارزی موجود با پیگیری حل شده است و با جبران عقب ماندگی‌های قبل، حرکت به سمت تامین ذخایر راهبردی ادامه خواهد یافت.

وی در پایان با تاکید بر حضور اتحادیه‌ها و تعاونی‌ها برای واردات نهاده گفت: با این روش، پول در حساب تعاونی کاریابی شده و در پایان سود هم نصیب اعضا می‌‌شود.

[انتهای پیام]

منبع: ایلنا

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.