فرصت سرمایه گذاری: سیستم آبیاری خورشیدی

0

انرژی خورشیدی فراوان ترین منبع انرژی در جهان است که نه تنها پاسخی به بحران انرژی امروزی است، بلکه نوعی انرژی دوستدار محیط زیست است.

پانل های خورشیدی، حاوی مجموعه ای از سلول های فتوولتائیک، به طور گسترده برای روشنایی خیابان ها، تامین انرژی آبگرمکن ها و تقسیم بار الکتریکی خانگی استفاده می شود.

یکی از کاربردهای این فناوری در سیستم های آبیاری است. در این سیستم ها برق مورد نیاز کنترل کننده های آبیاری از طریق انرژی خورشیدی تامین می شود. این کنترل‌کننده‌های آبیاری دارای ویژگی‌های داخلی صرفه‌جویی در مصرف آب، از جمله یک سنسور، برای تنظیم بهینه زمان کار آبپاش بر اساس شرایط آب و هوایی محلی هستند. آنها همچنین محتوای آب در خاک را اندازه گیری می کنند.

رحیم کمالی، کارشناس صنایع خورشیدی می‌گوید: «از آنجایی که کشاورزی مصرف‌کننده عمده آب‌های زیرزمینی و سطحی است، سیستم آبیاری خورشیدی می‌تواند گزینه مناسبی برای کشاورزی کشور باشد زیرا با بحران آب مواجه است».

در حال حاضر تنها پنج شرکت تولید کننده سیستم های آبیاری هوشمند خورشیدی در کشور فعال هستند. هر کدام از آنها سالانه 15 تا 20 سیستم را راه اندازی می کنند. این سامانه‌های هوشمند اکنون در استان‌های تهران، البرز، خراسان رضوی، اصفهان، کرمان و سمنان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

حدود 10 درصد از مواد خام مورد نیاز برای ساخت این سیستم در کشور موجود است در حالی که مابقی از چین و تایوان وارد می شود. هزینه نصب بسته به تجهیزات و کارایی سیستم از 150 تا 2000 دلار متغیر است.

کمالی در مورد سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی کارخانه تولید سیستم های آبیاری هوشمند خورشیدی، گفت: سرمایه گذاری اولیه 28500 دلاری نیاز است که به بازپرداخت 18 ماهه تا دو ساله نیاز دارد.

وی ادامه داد: ایران صادراتی به سیستم آبیاری هوشمند خورشیدی ندارد، اما کشورهای همسایه مایلند محصولات ما را داشته باشند. با این حال، تولیدکنندگان داخلی به دلیل غیرقابل پیش‌بینی بودن آب و هوا در این کشورها، ریسک صادرات را قبول نمی‌کنند.

پویا بنی‌مانی که تولیدکننده این سیستم‌ها است، گفت: کسانی که می‌خواهند وارد این تجارت شوند باید بخشی از سرمایه‌گذاری خود را به تبلیغات، انتشار اطلاعات و طراحی مدل‌های کاری اختصاص دهند.

«احساس رقابت دائمی در میان کشاورزان وجود دارد. هنگامی که یک سیستم آبیاری خورشیدی هوشمند را در یک منطقه راه اندازی کردید، می توانید انتظار داشته باشید که 20 سفارش دیگر نیز دنبال شود. بنابراین از قدرت تبلیغات استفاده کنید.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.