فرصت های Brexit برای انگلستان در شرایط پس از ایران

0

از تابستان ۲۰۱۶ و پس از همه پرسی خروج از اتحادیه اروپا، بریتانیا متحمل خسارات زیادی شده است.

پوند در سه دهه گذشته به اندازه ارزش فعلی خود پایین نبوده است. بازار و سهام بسیار آسیب پذیر هستند و بسیاری از مناطق تجاری در حال توقف یا توقف هستند.

در عین حال، بریتانیا فرصت های زیادی را برای سرمایه گذاری/انجام تجارت با ایران از دست می دهد. هنوز مقادیر زیادی از پول ایرانیان در حساب های بانکی بریتانیا مسدود شده است.

در تفسیری که توسط گلوبال لگال پست، خلاصه ای برای مشاوران عمومی و وکلای بازرگانی منتشر شده، آمده است: آزادسازی و در دسترس بودن این وجوه می تواند به ایرانیان امکان خرید کالاها و خدمات از بریتانیا را بدهد و حتی ممکن است به رونق فوری اقتصاد بریتانیا منجر شود. رسانه های حقوقی جهان، تجزیه و تحلیل و نظر را بررسی می کند.

در ژوئیه ۲۰۱۵، فرانسه، چین، آلمان، انگلیس، روسیه و ایالات متحده آمریکا بر سر توافق هسته ای با ایران به توافق رسیدند. توافق شد که با اجرای موفقیت آمیز این توافق توسط ایران (که نشان دهنده تعهد این کشور به برنامه هسته ای منحصراً صلح آمیز است)، تحریم ها برداشته شود.

در ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی راستی‌آزمایی کرد که ایران تمام مراحل لازم برای رسیدن به «روز اجرا» را انجام داده است. در نتیجه، اکنون تنها چند تحریم باقی مانده است و ایران باید بتواند با جامعه بین المللی تجارت کند.

دولت بریتانیا در آوریل ۲۰۱۶ راهنمای تجارت با ایران را منتشر کرد که به صراحت می گوید:

محدودیت‌های اتحادیه اروپا برای نقل و انتقالات مالی، فعالیت‌های بانکی، خدمات پیام‌رسانی مالی به ایران و از ایران به عنوان بخشی از لغو تحریم‌های اعمال شده در روز اجرا حذف شده است (اگرچه برخی از بانک‌های ایرانی همچنان در فهرست تحریم‌های گسترش سلاح‌های هسته‌ای قرار دارند). اکنون این امکان به انجام تراکنش های مالی با ایران را می دهد، مشروط بر اینکه نهادها یا افراد فهرست شده در آن دخیل نباشند. ذکر این نکته حائز اهمیت است که موسسات مالی ایالات متحده همچنان از انجام معاملاتی که شامل نهادهای ایرانی است مسدود خواهند شد. بلوک ایالات متحده در معاملات دلار نیز پابرجا خواهد ماند. برای اطلاعات بیشتر در مورد تحریم‌ها و محدودیت‌های باقی‌مانده ایالات متحده، باید با راهنمایی ایالات متحده مشورت کنید.»

در واکنش به افزایش فشار بین‌المللی، دستورالعمل وزارت خزانه‌داری آمریکا که هفته گذشته به‌روزرسانی شد، تصریح کرد که بانک‌های غیرآمریکایی می‌توانند به دلار آمریکا با ایران معامله کنند. با وجود این، تعدادی از تراکنش‌ها هنوز قابل تحریم هستند و ممنوعیت‌های مسیریابی تراکنش‌ها از طریق سیستم مالی ایالات متحده همچنان مشکلات عملی را در تعامل با ایران ایجاد می‌کند.

با توجه به مطالب فوق، این سوال به ذهن متبادر می‌شود: اگر دولت بریتانیا اجازه تراکنش‌های مالی با ایران را می‌دهد، چرا بانک‌های بریتانیا هنوز تمایلی به انجام هر نوع معامله با افراد، شرکت‌ها یا بانک‌های ایرانی ندارند؟ آیا بانک های بریتانیا از قوانین دولت محلی پیروی می کنند یا قوانین دولت های خارجی؟ مطمئناً قوانین محلی قانون حاکم در بریتانیا است.

آیا بانک های بریتانیا قانون را زیر پا می گذارند؟ شاید بریتانیا نیاز به خروج از اتحادیه اروپا از موضع ایالات متحده دارد.

راهنمای آوریل منتشر شده توسط دولت ایران را به عنوان دومین اقتصاد بزرگ خاورمیانه پس از عربستان سعودی و دومین جمعیت بزرگ خاورمیانه پس از مصر با جمعیتی حدود ۷۷ میلیون نفر رتبه بندی می کند.

از ذخایر نفت و گاز و سایر منابع طبیعی گرفته تا محصولات کشاورزی (زعفران، پسته، خاویار) و فرش ایرانی، ایران پتانسیل صادرات بالایی دارد و چیزهای زیادی برای عرضه به سایر نقاط جهان دارد.

از سوی دیگر، ایران نیز تقاضای زیادی برای واردات دارو، لوازم الکترونیکی، کالاهای لوکس، خودرو دارد – این فهرست طولانی است!

همچنین تقاضا برای سرمایه گذاری در زیرساخت ها و پروژه های متعدد در داخل ایران وجود دارد. ارزش تجارت فعلی اتحادیه اروپا با ایران حدود ۸ میلیارد دلار است و پیش بینی می شود در دو سال آینده به ۱۶ میلیارد دلار افزایش یابد.

بریتانیا عقب افتاده است و باید از فرصت تجارت با ایران و تقویت اقتصاد پس از برگزیت استفاده کند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.