فرق طلای ۱۸ و ۲۴ عیار / طلای سفید بخریم؟

0

​به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایلنا، زر یا طلا عنصری فلزی به شمار می‌آید که نشان شیمیایی آن Au  و عدد اتمی آن ۷۹ است. این فلز به‌صورت تکه‌ای یا دانه‌ای در بین سنگ‌ها پیدا می‌شود و اغلب کاملاً خالص است و در صنعت جواهرسازی جایگاه بسیار مهمی دارد. طلای ۲۴ عیار، بدون ناخالصی است و طلای ۱۸ عیار درصد خاصی از ناخالصی را داراست. در این مطلب به بررسی تفاوت طلای ۱۸ عیار و ۲۴ عیار می‌پردازیم.

کاربردهای طلا

این فلز گران‌قیمت علاوه بر عمده‌ترین موارد مصرفش یعنی جواهرسازی، زیورآلات و استفاده‌های هنری، در صنعت نیز کاربردهای فراوانی دارد. ازجمله این کاربردها می‌توان به صنعت الکترونیک، دندان‌پزشکی، شیشه سازی و … اشاره کرد.

عیار طلا چیست؟

طلا را به‌صورت آلیاژ با سایز فلزات استفاده می‌کنند. مس، نیکل، نقره، پالادیم و … فلزاتی خوبی برای ترکیب شدن در آلیاژ با طلا هستند. عیار طلا به میزان طلای موجود در آلیاژی بستگی دارد که محصول مشخصی را با آن ساخته‌اند. عدد عیار تمام طلا ۲۴ است و اگر طلایی ۲۴ عیار باشد به این معناست که طلا خالص است و آلیاژ ترکیب‌شده با فلز دیگری نیست. معمولاً هرچقدر عیار بالاتر باشد، طلا نرم‌تر و شکل‌پذیرتر می‌شود، به همین خاطر طلا را با آلیاژهای مختلفی ترکیب می‌کنند تا استقامت بیشتری نیز پیدا کند و به استحکام دلخواه برسد.  

طلای ۲۴ عیار

این طلا خالص‌ترین نوع طلایی است که می‌توان در جواهرات و صنایع استفاده کرد. طلای ۲۴ عیار، کاملاً زرد و درخشان است. البته نکته را نیز در نظر بگیرید که طلای ۲۴ عیار همان‌طور که گفته شد نرم‌تر است و استحکام کمتری دارد.

طلای ۱۸ عیار

این نوع طلا آلیاژ معروفی از ترکیب طلا و مس یا طلا و نیکل بوده که ۷۵ درصد آن طلا و باقی آن، فلزات دیگر است. این نوع طلا بسیار مقاوم بوده و تمام ویژگی‌های طلا غیر از نرمی و شکل‌پذیری را به‌خوبی دارد.

کدام عیار بهتر است؟

کشورهای مختلف استانداردهایی را برای طلای رایج آن کشور پذیرفته‌اند. این استانداردها شامل این موارد هستند:

ایران: طلای ۱۸ عیار است با درصد خلوص ۷۵ کشورهای جنوب اروپا و مدیترانه: طلای ۱۸ انگلیس: طلای ۹ عیار با درجه خلوص ۳۷۵ و درصد طلای ۵/۳۷ آلمان طلای ۸ عیار با درجه خلوص ۳۳۳ و درصد طلای ۳/۳۳ عربستان و سایر کشورهای عربی: ۲۱ عیار شبه‌قاره هند:  ۲۴ عیار 

اینکه کدام عیار بهتر است سؤال صحیحی نیست، چراکه اگر هدف از خرید طلا استفاده زینتی آن است موضوع کاملاً سلیقه‌ای می‌شود. ناگفته نماند که در کشورهای مختلف جهان که عیارهای مختلفی را به‌عنوان استاندارد پذیرفته‌اند، طلا با عیارهای دیگر نیز یافت می‌شود و هدف از تعیین استاندارد وضع قوانین و مقررات در این کشورهاست.

طلای سفید

گفتیم طلا به‌صورت خالص و کاملاً زرد یا طلایی‌رنگ در طبیعت یافت می‌شود. حال این سؤال پیش می‌آید که اگر طلا زرد است پس طلای سفیدی که در جواهرآلات فروشی‌ها می‌بینیم چیست؟ آیا طلای قلابی است؟ تفاوت آن با طلای زرد چیست؟ در پاسخ باید گفت طلای سفید در طبیعت یافت نمی‌شود. درواقع طلای سفید همان طلای زرد است که به صورتی آلیاژ شده که روشن‌تر جلوه کند. این فلز عموماً باروکش فلزی از خانواده پلاتینیوم یا همان پلاتین آبکاری می‌شود.

حتماً تابه‌حال ماشین خود را پولیش یا واکس‌زده‌اید. پلاتین برای طلا مانند واکس برای ماشین شماست. همان‌طور که واکس ماشین را براق و زیبا می‌کند، پلاتین نیز طلای شمارا زیبا و پرجلوه نشان می‌دهد و برای اینکه همیشه درخشندگی خود را حفظ کند باید هرازگاهی دوباره آبکاری شود. جالب است بدانید سایر فلزاتی که رنگ‌های دیگری مانند سبز، صورتی و … دارند نیز می‌توانند به‌صورت آلیاژ برای آبکاری طلای زرد بکار روند که در این صورت طلاهای رنگی حاصل این کار خواهد بود.

سخن آخر

طلا در جهان یکی از گران‌قیمت‌ترین فلزات محسوب می‌شود که کاربردهای بسیاری نظیر جواهرسازی، صنعت، الکترونیک و … دارد. طلای ۱۸ عیار با ترکیبی از ۷۵ درصد طلا و ۲۵ درصد آلیاژهای مختلف مانند نیکل و پلاتین، از محبوب‌ترین و بهترین ترکیبات طلا است. استانداردهای کشورها نیز برای به رسمیت شناختن ارزش طلای رایج در هر کشور متفاوت است. مثلاً در ایران طلای ۱۸ عیار، در عربستان طلای ۲۱ عیار و در کشورهای شبه‌قاره هند طلای ۲۴ عیار به‌عنوان استاندارد رسمیت دارد؛ این بدان معناست که در صنعت جواهرسازی این کشور و بازار رسمی کشور، ارزش گذاری روی طلای ۲۴ عیار انجام می‌شود.

[انتهای پیام]

منبع: اقتصاد آنلاین

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.