فرماندار CBI معامله هسته ای را سودمند می کند

0

یک سال از اجرای توافق هسته ای ایران با قدرت های جهانی می گذرد و رئیس کل بانک مرکزی ایران معتقد است که این توافق راه را برای از سرگیری موسسات مالی خارج از آمریکا هموار کرده است. با کشور کار کنید.

وی ادامه داد: در هر توافقی دستیابی به اهداف نسبی است و هرگز نمی توان گفت که ۱۰۰ درصد اهداف محقق شده است، اما این بدان معنا نیست که توافق هسته ای امتیاز قبولی نخواهد داشت. به گزارش دولت.آر، ولی‌الله سیف نیز در گفت‌وگو با روزنامه دولتی ایران درباره دستاوردهای این توافق گفت.

وی افزود: ما معتقدیم که این توافق ظرفیتی ایجاد کرد تا بانک ها و موسسات اعتباری غیر آمریکایی بتوانند بدون ترس از تحریم های آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل با بانک ها و موسسات اعتباری ایرانی همکاری کنند.

در ۱۴ جولای ۲۰۱۵، گروه ۱+۵ (چین، فرانسه، روسیه، بریتانیا و ایالات متحده به علاوه آلمان)، اتحادیه اروپا و ایران به یک برنامه جامع اقدام مشترک دست یافتند.

۱۶ ژانویه ۲۰۱۶، روز اجرای برجام است.

سیف خاطرنشان کرد: واقعیت این است که بانک‌های بین‌المللی یک شبه رویکرد متفاوتی در پیش نمی‌گیرند و برقراری روابط مکاتبه‌ای به شکل کامل نیازمند تلاش سخت، مذاکره با بانک‌ها و ایجاد پیش‌نیازهایی است که زمان‌بر است.

وی توضیح داد که در سال‌هایی که ایران از سیستم مالی بین‌المللی جدا شده بود، تغییرات بزرگی در مقررات بانکی در سراسر جهان ایجاد شد.

وی گفت: بانک‌های ایرانی برای حضور فعال در صحنه بین‌المللی همتراز سایر بانک‌ها باید این تغییرات را درک کرده و استانداردهای مالی و حرفه‌ای خود را به سطح استانداردهای بین‌المللی ارتقا دهند.

“این موضوع به برجام بی ربط است و از آنجایی که استانداردهای حرفه ای بانکداری برای بانک ها در سراسر جهان تعریف شده است و محدود به ایران نیست، بانک های ایرانی نباید انتظار معافیت داشته باشند.”

رئیس کل بانک مرکزی همچنین گفت: مواردی مانند نسبت کفایت سرمایه، مقررات وام و سایر تعهدات عمده استانداردهای کلی هستند که با دلایل منطقی و کارشناسی پشتیبانی می‌شوند.

وی با بیان اینکه برای حضور فعال کشور در صحنه بین المللی باید با مشکلات موجود برخورد کرد و جلوگیری از تاثیرگذاری تحریم های باقیمانده بر امور خارج از برجام نیز بسیار حائز اهمیت است. روی آنها اصرار کنید”.

سیف سال گذشته در یک سخنرانی در شورای روابط خارجی ایالات متحده شکایت کرد که از زمان اجرای توافق هسته ای در ژانویه “تقریبا هیچ کاری” برای ادغام مجدد ایران در اقتصاد جهانی انجام نشده است.

او در آن زمان گفت: «از نظر من، شرکای ما به تعهدات خود عمل نکرده‌اند، مگر اینکه تلاش‌های جدی انجام شود.

تحریم های اولیه

این مقام مسئول در پاسخ به سوالی در مورد دسترسی ایران به معاملات دلار و اینکه بخشی از مذاکرات نبوده است، گفت که امکان انجام چنین معاملاتی جنبه های مثبتی خواهد داشت، اما مسائل منفی نیز به دنبال خواهد داشت.

>

سیف گفت: ابتدا باید توضیح دهم که دسترسی به معاملات دلار آمریکا با دسترسی به سیستم مالی آمریکا متفاوت است. “ارائه خدمات بانک ها و موسسات مالی ایالات متحده به ایران در حال حاضر ممنوع است.”

به عبارت دیگر، وی افزود: اگر بانک‌های غیرآمریکایی بخواهند با استفاده از ارز سبز به همتایان ایرانی خود خدمات ارائه دهند، تا زمانی که مستقیماً سیستم مالی آمریکا را درگیر نکند، مجازند این کار را انجام دهند.

رئیس کل بانک مرکزی سپس خاطرنشان کرد که بانک های آمریکایی از ابتدای انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ هیچ ارتباطی با بانک های ایرانی نداشته اند.

او گفت: «تحریم‌های اولیه آنها قبل از برنامه هسته‌ای ایران طراحی و اجرا شد و بنابراین کاهش این تحریم‌ها بخشی از مذاکرات نبود.

سیف که رئیس شورای پول و اعتبار نیز هست، توضیح داد که قبل از برجام، روابط خبرنگاری ایران به چند کشور محدود بود.

وی خاطرنشان کرد: اگر تحریم‌ها همچنان پابرجا بماند، مجاری صادرات نفت کاهش می‌یابد و چاره‌ای جز برقراری مجدد نظام جیره‌بندی در سال‌های اول انقلاب نداریم.

وی گفت: «به جز یک کشور که بانک‌های خود را به ارائه خدمات بانکی به ایران دستور داده بود، تعدادی از کشورها هر کدام یک بانک را انتخاب کردند که خدمات را در انحصار ایران در اختیار داشت.

“آنها هر طور که می خواستند مقررات را تغییر می دادند و هزینه های زیادی را به واردکنندگان ایرانی تحمیل می کردند. این در حالی است که ما هیچ اهرمی در مذاکرات نداشتیم و حتی گاهی اوقات خدمات خود را به طور ناگهانی متوقف می کردند یا تاریخ انقضا تعیین می کردند.”

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.