فولاد Oxin برای راه اندازی گیاه دال پیش می رود

0

تنها تولید کننده ورق سنگین ایران قصد دارد یک کارخانه تولید اسلب با ظرفیت تولید ۱.۲ میلیون تن در سال ایجاد کند تا تولید محصولات فولادی با عیار ویژه خود را توسعه دهد.

وی گفت: “ما باید خروجی صفحات گسترده خود را تقویت کنیم ، اما اسلب که در حال حاضر استفاده می کنیم خوب نیست. عبدالرضا محمودپور، مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان می‌گوید: در واقع به جای ۱.۵ متری که در حال حاضر استفاده می‌کنیم، باید از دال‌هایی با عرض ۲.۲ متر استفاده کنیم.

کارخانه جدید به حدود ۱۵ تریلیون ریال (۳۹۶ میلیون دلار) سرمایه گذاری نیاز دارد که توسط بخش خصوصی انجام می شود.

محمودپور خاطرنشان کرد: شرکت Oxin در حال حاضر در حال مذاکره با دانیلی، ارائه‌دهنده ایتالیایی فناوری تولید فولاد و سایر نامزدهای بالقوه خارجی برای تأسیس این کارخانه است.

در حال حاضر حدود ۸۰ درصد از اسلب مورد نیاز اکسین از تولیدکنندگان داخلی شرکت های فولاد مبارکه، خوزستان و هرمزگان تامین می شود و ۲۰ درصد دیگر (مورد استفاده برای صفحه گرید API) وارد می شود.

استیل اکسین به گونه ای طراحی شده است که از ۹۰ درصد ظرفیت خود برای تولید فولاد مورد استفاده کشتی سازان، سازندگان لوله با قطر بزرگ و برای استفاده در صنایع نفت و گاز استفاده کند. محمودپور گفت: اما حدود ۸۰ درصد از ظرفیت فعلی ما به تولید فولاد سازه‌ای اختصاص دارد و این به این دلیل است که ما کارخانه اسلب خود را نداریم.

Oxin که در جنوب استان خوزستان واقع شده است، بزرگترین تولید کننده صفحات سنگین در ایران است. این تنها تولید کننده داخلی ورق فولادی عریض سنگین است که می تواند آن را در عرض ۱۱۰۰-۴۵۰۰ میلی متر با ضخامت ۸-۱۵۰ میلی متر تولید کند. این شرکت در سال گذشته (اسفند ۹۵ تا ۱۳۹۵) حدود ۶۵۰ هزار تن محصولات فولادی تولید کرده است. حدود ۳۰۰۰۰ تن از این مقدار عمدتاً به آلمان، ایتالیا، بلژیک و هلند صادر شد.

به گزارش ایرنا، هیئت وزیران هفته گذشته طرح های Oxin را برای راه اندازی کارخانه جدید تصویب کرد. نوع جدید دال برای تولید صفحات عریض مورد استفاده در ساخت خطوط لوله نفت و گاز درجه API استفاده خواهد شد.

با این حال، نتیجه توافق این است که دولت Oxin را موظف کرده است که زیرساخت های راه آهن را در این منطقه توسعه دهد تا محصولات خود را به کاربران منتقل کند، که او پذیرفته است.

برنامه‌های توسعه Oxin، همراه با سیاست شرکت فولاد مبارکه مبنی بر تمرکز بر تقاضای تولیدکنندگان داخلی پایین‌دستی، می‌تواند این فولادساز خوزستانی را به مهم‌ترین صادرکننده تخت ایران تبدیل کند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.