قانون مبارزه با پولشویی تصویب شد

0

ایران با تصویب لایحه طولانی مدت در انتظار مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم توسط شورای نگهبان، گامی معنادار در جهت ارتقای قوانین بانکی و مالی خود به استانداردهای بین المللی برداشت.

این لایحه که در سال 1389 توسط دولت تهیه شده بود، مسیر پر پیچ و خمی را طی کرده بود، زیرا در سال 1390 به تصویب مجلس رسید اما توسط شورای نگهبان رد شد. برای بازنگری به قوه قضائیه ارسال شد و بار دیگر در مجلس مطرح شد و نمایندگان مجلس آن را به عنوان قانون در سال جاری (منتهی به 28 اسفند) تصویب کردند.

لایحه اصلاح شده در نهایت در 12 اسفند به تصویب شورای نگهبان رسید و به قانون تبدیل شد.

شورای نگهبان متشکل از شش روحانی مسلمان منصوب آیت الله سید علی خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی و شش وکیل منتخب مجلس، وظیفه دارد از انطباق پیش نویس قوانین با قوانین اسلامی و قانون اساسی ایران اطمینان حاصل کند.

همتراز با قوانین بین المللی

حمید تهرانفر، معاون امور نظارتی بانک مرکزی، روز سه‌شنبه با استقبال از این تحول جدید، گفت که از اینکه لایحه مبارزه با تروریسم اکنون قانونی شده است، بسیار راضی است و افزود که قوانین ایران با قوانین بین‌المللی ضدتروریسم برابری می‌کند. قوانین و مقررات پولشویی.

تهرانفر گفت: با وجود اینکه مجموعه ای از اقدامات مبارزه با پولشویی و مبارزه با تروریسم را داشتیم، اما این اقدامات در قالب یک قانون جامع و روشن نبود که ما را در معرض انتقاد بانک های خارجی و نهادهای نظارتی بین المللی قرار داد. در یک کنفرانس خبری در دفتر مرکزی CBI در تهران.

این اقدام در راستای تلاش‌های ما برای اصلاح قوانین بانکی و ارتقای آن‌ها به سطح استانداردهای جهانی است و به همین دلیل است که ما داوطلبانه از صندوق بین‌المللی پول درخواست کردیم تا مقررات مبارزه با پولشویی ما را بازبینی کند تا بانک‌های دیگر کشورها احساس اطمینان کنند. صندوق بین المللی پول ارزیابی خود را در سال 2018 اعلام خواهد کرد.”

تهرانفر توضیح داد که این قانون به جنبه‌های مختلفی از جمله «تعریف تروریسم» طبق موازین بین‌المللی، تشریح روش‌های تأمین مالی تروریسم و ​​همچنین اقدامات تنبیهی و بازدارنده برای تعقیب مجرمان می‌پردازد.

در ژانویه، قدرت های جهانی به رهبری ایالات متحده و اتحادیه اروپا اکثر تحریم ها علیه ایران را در ازای محدود کردن موقت برنامه هسته ای این کشور لغو کردند.

به عنوان بخشی از کاهش تحریم‌ها، اکثر بانک‌های ایرانی ماه گذشته مجدداً به شبکه پرداخت بین‌المللی سوئیفت متصل شدند و به آنها اجازه داد تراکنش‌های فرامرزی با بانک‌های خارجی را از سر بگیرند. اما به دلیل ترس قانونی نهادهای خارجی، عملیات محدود شد.

تهرانفر در پاسخ به سوال فایننشال تریبون که تصویب قانون مبارزه با پولشویی چگونه ترس بانک های خارجی را در برخورد با ایران کاهش می دهد، گفت: این قانون “بسیار موثر” خواهد بود.

او گفت: “من معتقدم این قانون در ارسال پیام حسن نیت به نهادهای مالی در سراسر جهان بسیار مفید خواهد بود و همچنین در رفع ترس آنها از تجارت با بانک های ما موثر خواهد بود.”

به گفته این مقام مسئول، متن این قانون به زودی به انگلیسی و سایر زبان ها ترجمه می شود تا خارجی ها با مفاد آن آشنا شوند.

بهبود رتبه

تهرانفر ابراز امیدواری کرد که این اقدام جدید به ارتقای رتبه ایران در زمینه های مختلف از جمله ریسک تجارت در کشور کمک کند.

او گفت: «این نویدبخش اصلاحات دیگری برای بازسازی سیستم بانکی ایران است که پس از سال‌ها تحریم، آن را از تعاملات جهانی منزوی کرده است، قوانین و مقررات منسوخ شده آن را درگیر کرده است».

“برای سال آینده، ما به ترویج اصلاحات صنعت بانکداری، از جمله پذیرش اصول بازل 2 و بازل 3 ادامه خواهیم داد.”

تهرانفر از ورود موسسات رتبه بندی بین المللی مانند مودیز و فیچ به بازار ایران استقبال کرد اما گفت: به جز KPMG هیچ آژانسی با CBI تماس نداشته است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.