“قبیله گمشده” هندی که می خواهد به اسرائیل نقل مکان کند، حتی “با حماس بجنگد”

0

Aizawl، هند – Joseph Haokip، دانشجوی کارشناسی در مانیپور، از این فکر هیجان زده است از رفتن به اسرائیل او آماده پیوستن به ارتش اسرائیل برای مبارزه با حماس در جنگی است که در آن حمله وحشیانه اسرائیل به غزه بیش از ۲۶۰۰۰ نفر، اکثرا زنان و کودکان را کشته است.

این جوان ۲۰ ساله و خانواده اش اخیراً پس از پنج ماه در ایالت همسایه میزورام، جایی که سال گذشته پس از وقوع یک درگیری قومی در مانیپور از آنجا گریخته بودند، به خانه خود در منطقه کانگ پوکپی مانیپور بازگشته اند.

“من از آگوست سال گذشته در یک کمپ موقت با سایر اعضای جامعه بنی مناشه ماندم و چند روز پیش برگشتم. اما من می خواهم به اسرائیل بروم و با قبیله گمشده ام ارتباط برقرار کنم. من همچنین می‌خواهم به [ارتش اسرائیل] بپیوندم و به آنها در جنگ با حماس کمک کنم زیرا من از آن سرزمین هستم.

رافائل کیانگته، ۳۷ ساله، یک راننده تاکسی در آیزاول، پایتخت میزورام، می‌خواهد به همراه همسر و کودک نوپایش به اسرائیل نقل مکان کند تا با ریشه‌های اجدادی خود ارتباط برقرار کند و با مادرش متحد شود.

مادر کیانگته، سارا پاچوآو، ۵۸ ساله، همراه با برادرش در سال ۱۹۹۳ به اسرائیل نقل مکان کرد. کیانگته گفت: سرزمینی که بیش از ۲۷۰۰ سال پیش از آن جدا شدیم.

قبیله گمشده

Rafael Khiangte
رافائل کیانگته، یک راننده تاکسی در آیزاول، می گوید که ریشه هایش در اسرائیل است [گورویندر سینگ/الجزیره]

خیانگته و هائوکیپ از جمله حدود ۵۰۰۰ نفری هستند که در ایالت‌های مانیپور و میزورام هند زندگی می‌کنند و معتقدند که آنها از نوادگان مناسی، یکی از قبایل گم‌شده اسرائیل در انجیل هستند که در سال ۷۲۲ قبل از میلاد توسط فاتحان آشوری تبعید شدند و معمولاً به آن‌ها اشاره می‌شود. جامعه بنی مناشه یا عبری برای فرزندان منسی، اولین پسر یوسف.

PC Biaksiama، یک محقق مسیحی مستقر در آیزاول، به الجزیره گفت که چندین عضو از گروه‌های قومی چین، کوکی و میزو معتقدند که خود از نوادگان قبایل گمشده اسرائیل هستند.

در دوران باستان، اسرائیل به دو پادشاهی تقسیم شد. او گفت که قسمت جنوبی به عنوان پادشاهی یهودا شناخته می شد و بیشتر شامل قبایل یهودا و بنیامین بود، در حالی که قسمت شمالی از به اصطلاح ۱۰ قبیله تشکیل شده بود.

آشوری ها به پادشاهی شمالی حمله کردند و قبایل ساکن آنجا را تبعید کردند. تعدادی از آنها فرار کردند و در نقاط مختلف جهان ساکن شدند. به گفته Bnei Menashe، آنها به چین پراکنده شدند و از آنجا به شمال شرقی هند رسیدند.

قانون بازگشت اسرائیل در سال ۱۹۵۰ به یهودیان، افرادی که یک یا چند پدربزرگ و مادربزرگ یهودی و همسرانشان دارند این حق را می داد که به اسرائیل نقل مکان کنند و شهروندی آنجا را به دست آورند. همچنین درها را برای بازگرداندن قبایل گمشده باز کرد.

در هند، ادعاهایی مبنی بر اینکه از نوادگان قبایل گمشده هستند، در سال ۱۹۵۱ زمانی آغاز شد که یکی از رهبران قبیله، ملا چالا، خواب دید که وطن باستانی او اسرائیل است. از آن زمان، بسیاری از مردم در شمال شرقی هند، بیشتر در ایالت های مانیپور و میزورام، یهودیت و آداب و رسوم و سنت های آن را پذیرفته اند.

جابجایی به اسرائیل

Ngaikhochin Kipgen with her teenage granddaughter Naokim and one-year-old grandson Shaior Kipgen
نگایخوچین کیپگن به همراه نوه نوجوانش نائوکیم و نوه یک ساله شایور کیپگن [گورویندر سینگ/الجزیره]

پروفسور شالوا ویل، محقق ارشد دانشگاه عبری در اورشلیم، به الجزیره گفت که خاخام اسرائیلی الیاهو آویخیل را برای اولین بار در جریان سفر آنها به هند در سال ۱۹۸۰ به قبیله بنایی مناشه معرفی کرد.

“من او را با جامعه معرفی کرده بودم، اگرچه در مورد ادعای آنها در مورد قبیله گمشده چندان متقاعد نشده بودم، زیرا آنها هیچ مدرک مستندی برای حمایت از آن نداشتند، جدای از مراسم مذهبی خود مانند حفظ سبت و افسانه هایی که آنها از مرز سرخ عبور کرده اند. ویل گفت: دریا و از ۱۰ قبیله گمشده سرچشمه گرفته است.

اما بنی مناشه در دهه ۱۹۸۰ به اسرائیل آمدند. او به یاد می آورد که در سال ۱۹۹۱، زمانی که ویل نمایشگاهی را درباره افسانه ۱۰ قبیله گمشده در موزه دیاسپورای یهودی – که امروزه موزه آنو نامیده می شود – در تل آویو افتتاح کرد، ۱۲ نفر از جامعه حضور یافتند.

“به تدریج، تعداد شروع به افزایش کردند، که پس از پذیرفتن آنها به عنوان یهودی توسط خاخام های ارشد اسرائیل در سال ۲۰۰۵، بیشتر شد. در سه دهه گذشته حدود ۳۵۰۰ نفر از هند وارد شده اند.”

برای کسانی که امیدوارند “بازگشت” به اسرائیل داشته باشند، ابتدا باید الیه را بنویسند – عبری به معنای “صعود” یا “قیام”، اما قبلاً به معنای “حرکت به اسرائیل” بود. اولین الیه – که عمدتاً شامل بررسی اسناد توسط مقامات اسرائیلی از جمله گواهی تبدیل به یهودیت صادر شده توسط خاخام و مصاحبه ها قبل از واجد شرایط شدن برای انتقال به اسرائیل است – در سال ۲۰۰۶ در هند انجام شد. در آخرین آلیه در سال ۲۰۲۱، ۱۵۰ نفر به اسرائیل رفتند.

در حالی که همه یهودیان واجد شرایط الیه هستند، تصمیم نهایی در مورد جذب آنها به دولت اسرائیل بستگی دارد. در سپتامبر ۲۰۲۳، کمیته ای از پارلمان اسرائیل، معروف به کنست، در مورد تأخیر در اجازه دادن به بنی مناشه برای ایجاد الیه بحث کرد. در پنج سال گذشته، ۱۴۲۱ نفر از اعضای جامعه به اسرائیل نقل مکان کرده اند. و اودد فورر، رئیس کمیته، دولت نخست وزیر بنیامین نتانیاهو را تحت فشار قرار داد که چرا به اعضای باقی‌مانده جامعه برای ایجاد الیه کمک نمی‌شود.

دولت پاسخ داد که کمیته بین‌وزارتی را برای تهیه طرحی برای مهاجرت بنی مناشه به اسرائیل تشکیل داده است و در حال ارائه کمک‌های بشردوستانه به جامعه در حالی که تلاش می‌کند از درگیری‌ها در مانیپور جان سالم به در ببرد.

اما تأخیرها از اشتیاق برای نقل مکان به اسراییل برای لیا رنتلی، ۵۲ ساله، که حدود ۱۰ سال پیش از شغل معلمی خود در آیزاول استعفا داد، به دلیل اینکه او مجبور بود شنبه ها کار کند و بنابراین، «من را از دنبال کردن منع کرد، کاسته نشده است. اعمال مذهبی من مانند سبت،” او گفت.

رنتلی گفت: «دو خواهر من قبلاً در جریان الیه های قبلی به اسرائیل رفته اند. “و من منتظر نوبت خود بودم.”

نگایخوچین کیپگن و خانواده‌اش با شروع درگیری‌های قومی در ۳ مه از مانیپور گریختند. در هفت ماه گذشته، او در یک کمپ دانشگاهی که تبدیل به پناهجویان شده است در منطقه کولاسیب میزورام، تقریبا ۸۰ کیلومتری زندگی می‌کند. (۵۰ مایل) از آیزاول.

این پیرمرد ۷۰ ساله با نوه نوجوانش نائوکیم و نوه یک ساله شایور در آنجا اقامت دارد، در حالی که بقیه اعضای خانواده او به مانیپور بازگشته اند.

با وجود امن بودن در میزورام، او گفت که آرزوی رفتن به اسرائیل و گذراندن سالهای پایانی زندگی خود را در آنجا دارد، زیرا او همچنین ادعا می کرد که یکی از اعضای بنی مناشه است.

او به الجزیره گفت: «من می‌خواهم به اسرائیل بروم و با اسرائیلی‌هایی که چندین قرن پیش از آنها جدا شدیم، متحد شوم.

تبدیل به یهودیت ارتدوکس

Thansima Thawmte, chairman of Bnei Menashe Council (BMC), Mizoram offering prayers in a synagogue
Thansima Thawmte، رئیس شورای بنی مناشه، می گوید که همه اعضای جامعه او دعا می کنند که اسرائیل به آنها اجازه دهد به زودی به آنجا بروند [گورویندر سینگ/الجزیره]

ویل گفت که اندکی پس از رسیدن به اسرائیل، بنی مناشه باید به یهودیت ارتدکس روی آورند، زبان عبری را بیاموزند و از آداب مذهبی جامعه پیروی کنند.

سازمان‌هایی که در اسرائیل برای متحد کردن بنی مناشه با کشورشان کار می‌کنند به درخواست الجزیره برای اطلاعات پاسخ ندادند. ویل گفت، اما افرادی از جامعه در حال حاضر در اسرائیل جامعه را پذیرفته اند، حتی خدمت سربازی اجباری این کشور.

او به الجزیره گفت: «آنها ارادت زیادی نشان داده‌اند و با جامعه اسرائیل جذب شده‌اند و در همه جای کشور مستقر هستند. او افزود: «آنها همچنین از شرایط اقتصادی بهتری در اسرائیل برخوردار هستند، اما هزینه زندگی بالاتر از شمال شرقی هند است.

PC Biaksiama، محقق مستقر در Aizawl، با این حال، احساس می کند که جامعه در رویکرد خود “گمراه” است.

«بنی مناشه نباید سعی کنند از میزورام یا جای دیگری نقل مکان کنند زیرا زادگاه آنها بوده است و باید به آن افتخار کنند. آنها می توانند اینجا مستقر شوند و همچنان می توانند دین خود را ادا کنند.» او با اشاره به سطح درآمد بالاتر در اسرائیل افزود: “به نظر می رسد مزایای اقتصادی دلیل اصلی رفتن به اسرائیل باشد.”

اما اعضای بنی مناشه ادعا می کنند که تنها دلیل رفتن به اسرائیل ارتباط با این سرزمین است.

Thansima Thawmte، رئیس شورای Bnei Menashe (BMC) در Mizoram، گفت که هر فردی از جامعه خود منتظر یک الیه است. ما ناامیدانه منتظر هستیم تا با سرزمین اجدادمان متحد شویم. همه چیز به اسرائیل بستگی دارد، زمانی که آنها به ما اجازه ورود به سرزمین خود را می دهند و ما فقط می توانیم دعا کنیم که این اتفاق به زودی رخ دهد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.