قدرت رای ایران در صندوق بین المللی پول افزایش یافت

0

قدرت رأی ایران در صندوق بین‌المللی پول از 0.62 درصد به (0.75 درصد) پس از پذیرش پیشنهادها برای اصلاحات سهمیه‌بندی در صندوق بین‌المللی پول افزایش یافته است.

وب سایت بانک مرکزی ایران روز جمعه گزارش داد که این تغییر پس از افزایش 138 درصدی سهمیه ایران در صندوق بین المللی پول صورت می گیرد که شاهد افزایش از 1497.2 SDR به 3567.1 SDR بود. «حقوق برداشت ویژه» واحد حساب‌های صندوق بین‌المللی پول است.

سهمیه ها بر اساس میانگین موزون تولید ناخالص داخلی، باز بودن، تنوع اقتصادی و ذخایر بین المللی است. آنها در ارزشی به نام SDR بیان می شوند، یک دارایی ذخیره بین المللی که با ارزش دلار آمریکا، یورو، ین ژاپن و پوند استرلینگ تعیین می شود. ایالات متحده در حال حاضر با 42.1 میلیارد SDR یا تقریباً 59 میلیارد دلار، بزرگترین سهمیه را دارد.

بر اساس گزارش CBI، ایران با 38 کشور دیگر بیش از 10 درصد قدرت رای خود را افزایش داده است.

اصلاحات مربوط به سهمیه و حکمرانی صندوق بین المللی پول در 15 دسامبر 2010 پذیرفته شد. این تصمیم از 26 ژانویه 2016 پس از برآورده شدن شرایط لازم لازم الاجرا شد.

به عنوان بخشی از اصلاحات، هیئت اجرایی صندوق بین‌المللی پول در سال 2010 تکمیل چهاردهمین بررسی کلی سهمیه‌ها را با دو برابر کردن سهمیه‌ها و تطبیق مجدد سهم بین اعضا پیشنهاد کرده بود. به گفته صندوق بین‌المللی پول، این بسته اصلاحی 100 درصد افزایش سهمیه‌ها و تراز عمده سهمیه‌ها را به همراه داشته است و در نتیجه نمایندگی اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه در موسسات را بهبود می‌بخشد.

این اصلاحات اخیر سهمیه 188 عضو را افزایش می دهد و منابع سهمیه کلی صندوق بین المللی پول را دو برابر می کند. بسیاری از این منابع اضافه شده از منابع مالی اضافی حاصل می شود که بسیاری از کشورهای عضو پس از بحران مالی جهانی در سال 2008 به صندوق بین المللی پول کمک کردند و قدرت مالی موسسه را برای واکنش در مواقع بحران مالی افزایش می دهد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.