قرارداد اجرای پروژه های بازسازی سوریه

0

غیاث قطینی رئیس سندیکای مهندسین سوریه و نماینده سازمان نظام مهندسی ساختمان ایران در تهران روز سه‌شنبه تفاهم‌نامه‌ای برای ارتقای همکاری‌ها در بخش‌های شهری، ساختمانی و مهندسی امضا کردند.

به گزارش سانا، این قرارداد مبادله تخصص و سازماندهی کارگاه هایی را فراهم می کند که در خدمت پروژه های بازسازی و تولید آتی سوریه هستند.

تفاهم نامه دیگری نیز با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) منعقد شد. همکاری مشترک در بخش ساخت و ساز، پروژه های خدماتی و توسعه، آموزش کادر، انجام تحقیقات و برگزاری سمپوزیوم ها برای تسریع چرخ تولید و اقتصاد در سوریه را تعیین می کند.

قطینی در بیانیه‌ای پس از امضای این تفاهم نامه بر اهمیت همکاری ایران و سوریه در زمینه ساخت واحدهای مسکونی، خدمات و تسهیلات توسعه و بهره‌مندی از تخصص ایرانیان در حوزه‌های علم، فناوری‌های جدید، ساخت و ساز و توسعه تاکید کرد.

عدنان محمود سفیر سوریه در تهران در دیدار با اعضای هیئت سوری بر اهمیت این سفر در بررسی تجربیات ایران در ساخت و ساز شهری و زیرساختی تاکید کرد.

وی خواستار ارتقای همکاری‌های نهادی بین سوریه و ایران، تنظیم برنامه‌های کاری یکپارچه، برداشتن گام‌های ملموس برای اجرای پروژه‌های شهری و عمرانی و تسهیل تبادل تخصص در بخش سرمایه‌گذاری شد.

حضور پررنگ ایران در نمایشگاه دمشق

حسین صلاح ورزی، معاون اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، در اوایل ماه اوت، در دیدار با محمد سامر الخلیل وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه در دمشق پایتخت سوریه گفت: ایران می تواند به سوریه در تسریع کمک کند. پروژه های بازسازی و توسعه آن.

وی گفت: سازمان‌ها، شرکت‌ها و اتاق‌های بازرگانی استانی ایران می‌توانند نیازهای تجاری سوریه را برآورده کنند و به این کشور در اجرای پروژه‌های بازسازی کمک کنند.

صلاح ورزی به دعوت خلیل از سوریه و پنجاه و نهمین نمایشگاه بین المللی دمشق بازدید می کرد.

به گزارش مرکز رسانه ای داخل سوریه، این مقام تجاری ایران از وزیر سوریه خواست تا تجارت آزاد بین ایران و سوریه را تسهیل کند و نماینده ای را برای پیگیری امور مربوطه تعیین کند.

وزیر سوریه از نقش ICCIMA در رونق اقتصاد ایران قدردانی کرد و ابراز امیدواری کرد که این تجربه در کنار کمک های بخش خصوصی این کشور به تقویت همکاری های اقتصادی مشابه روابط سیاسی بین دو کشور کمک کند.

این نمایشگاه پس از شش سال وقفه به دلیل بحران سوریه برگزار شد.

ایران با ۳۱ شرکت هلدینگ از حوزه‌های صنایع، خدمات و بازرگانی بزرگترین شرکت کننده در این نمایشگاه بود. این رویداد در ۱۷ آگوست افتتاح شد و تا ۲۶ اوت ادامه داشت.

ایران و سوریه در ماه مه در دمشق توافقنامه ای را برای تقویت همکاری های اقتصادی امضا کردند.

به گفته ادیب مایاله، وزیر اقتصاد و تجارت خارجی سوریه، سوریه در حال حاضر سالانه نزدیک به یک میلیون دلار کالا به ایران صادر می کند و در ازای آن حدود ۷۵۰ میلیون دلار کالا وارد می کند.

صادرات ایران به سوریه شامل مواد شیمیایی، قطعات الکترونیکی، دارویی، قطعات خودرو، شیر خشک و شیر آب است. واردات شامل زیتون، روغن زیتون، پوشاک، نخ و پارچه است.

صفحه جدید در روابط اقتصادی

در اوایل ژانویه، ایران قراردادهای اقتصادی بزرگی را با سوریه امضا کرد که تهران و دمشق از آن به عنوان “صفحه جدیدی” در روابط اقتصادی یاد کردند.

در جریان سفر عماد خمیس، نخست وزیر سوریه به تهران، پنج یادداشت تفاهم امضا شد، از جمله برای ایران برای راه اندازی سرویس تلفن همراه در سوریه و استخراج فسفات.

تهران و دمشق همچنین یادداشت تفاهمی برای همکاری در یک معدن فسفات در الشرقیه سوریه امضا کردند.

سوریه یکی از بزرگترین صادرکنندگان سنگ فسفات در جهان است، ماده خامی که در تولید کودهای فسفاته استفاده می‌شود، اگرچه جنگ علیه تروریست‌های خارجی توانایی این کشور در استخراج معادن و عرضه آن را به بازار کاهش داده است.

بر اساس توافق دیگری، سوریه ۵۰۰۰ هکتار زمین برای کشاورزی و ۱۰۰۰ هکتار برای ایجاد پایانه های نفت و گاز به ایران می دهد.

قراردادی نیز در زمینه تأمین زمین برای دامپروری امضا شد.

سوریه از نظر مالی به طور فزاینده ای به ایران بدهکار است: تهران در سال ۲۰۱۳ یک خط اعتباری ۳.۵ میلیارد دلاری باز کرد و در سال ۲۰۱۵ آن را یک میلیارد دلار افزایش داد که به گفته اقتصاددانان به حفظ اقتصاد سوریه کمک کرده است.

نخست وزیر سوریه در سفر به تهران با علی اکبر ولایتی مشاور رهبر انقلاب اسلامی ایران در امور بین الملل نیز دیدار و گفت و گو کرد که در آن نخست وزیر خواستار سرمایه گذاری در پروژه های بازسازی سوریه شد، زیرا زیرساخت ها توسط وی تخریب شده است. جنگ».

تهران قبلاً برای کمک به سوریه در بازسازی جاده‌ها، فرودگاه‌ها، نیروگاه‌ها و بنادر خود علاقه نشان داده است.

شرکت های ایرانی در حال حاضر در یک سری پروژه های برق به ارزش ۶۶۰ میلیون دلار در سوریه مشارکت دارند.

هدف ایران صادرات برق به سوریه و ایجاد بزرگترین شبکه برق در جهان اسلام با اتصال شبکه ملی ایران به شبکه های عراق و لبنان است.

اقتصاد سوریه تحت تأثیر اختلافات و شبکه های تجاری غیرقانونی است. اما با بازگشت به ثبات در مناطق تحت کنترل دولت، کاهش تولید ناخالص داخلی کند شده است.

تولید ناخالص داخلی سوریه در سال گذشته تنها ۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافت، در مقایسه با کاهش ۳۶.۵ درصدی سالانه در سال ۲۰۱۳.

تحکیم سرزمین‌هایی که نیروهای بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه در بخش‌های غربی این کشور در اختیار دارند – جایی که حدود دو سوم جمعیت باقی‌مانده سوریه در آن ساکن هستند – به ثبات بخش‌های اقتصادی آن کمک کرده است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.