قرارداد تاریخی COP28 با «انتقال» از سوخت‌های فسیلی موافقت می‌کند

0

نمایندگان کنفرانس سازمان ملل با “بسته تاریخی” اقدامات اقلیمی موافقت کردند، اگرچه عبارت “خروج تدریجی” حذف شده است.

نمایندگان مذاکرات اقلیمی COP28 سازمان ملل متحد در دبی با توافقی که برای اولین بار، کشورها را به سمت دور شدن از سوخت های فسیلی سوق می دهد تا از بدترین اثرات تغییرات آب و هوایی جلوگیری شود.

رئیس COP28 سلطان الجابر از توافقی که تقریباً ۲۰۰ کشور در روز چهارشنبه به تصویب رساندند، به عنوان “بسته تاریخی” اقداماتی که “برنامه ای قوی” برای حفظ هدف محدود کردن دمای جهانی در ۱.۵ درجه سانتیگراد بالاتر از سطح پیش از صنعتی شدن ارائه می دهد، استقبال کرد. ، در دسترس است.

الجابر، مدیر عامل شرکت نفتی امارات متحده عربی Adnoc، گفت: “ما برای اولین بار در توافق نهایی خود در مورد سوخت های فسیلی صحبت می کنیم.”

مقامات از سراسر جهان پیشنهاد کردند که این معامله گام مهمی در جهت پایان دادن به استفاده از سوخت های فسیلی است.

جان کری فرستاده آب و هوای ایالات متحده گفت که ایالات متحده و چین قصد دارند استراتژی های آب و هوایی بلندمدت خود را به روز کنند و از این توافق به عنوان توافقی که “پیام های بسیار قوی به جهان ارسال می کند” استقبال می کند.

با این حال، این توافق تا آنجا پیش نمی‌رود که به دنبال «حذف تدریجی» سوخت‌های فسیلی باشد، زیرا بیش از ۱۰۰ کشور برای آن درخواست کرده بودند. بلکه خواستار «انتقال از سوخت‌های فسیلی در سیستم‌های انرژی، به شیوه‌ای عادلانه، منظم و عادلانه، تسریع اقدامات در این دهه حساس» است.

این انتقال به گونه ای خواهد بود که جهان را در سال ۲۰۵۰ به صفر انتشار گازهای گلخانه ای برساند و از دستورات علم آب و هوا پیروی کند.

اوایل روز چهارشنبه، آخرین پیش‌نویس سند که از جهان می‌خواهد خود را از سوخت‌های فسیلی گرمایش سیاره کنار بگذارد، پس از اعتراض به پیشنهاد قبلی که اجلاس را مجبور کرد، مورد بحث و بررسی قرار گرفت. روز سه شنبه به پایان می رسد، تمدید می شود.

پیش‌نویس قبلی فهرستی از گزینه‌هایی را ارائه می‌کرد که «می‌توان» برای مبارزه با گرمایش خطرناک سیاره استفاده کرد، در حالی که نسخه نهایی به صراحت از همه کشورها می‌خواهد تا از طریق یک سری اقدامات مشارکت کنند.

پس از تایید این توافق در روز چهارشنبه، اگنس پانیه روناچر، وزیر انرژی فرانسه، آن را “پیروزی چندجانبه‌گرایی و دیپلماسی آب و هوا” خواند. او افزود: “اکنون ما باید برنامه ای برای خروج از سوخت های فسیلی داشته باشیم و به این موضوع توجه خواهیم کرد.”

پیش از این، اسپن بارت ایدی، وزیر آب و هوا و محیط زیست نروژ، گفت: “این اولین بار است که جهان حول یک متن روشن در مورد نیاز به دور شدن از سوخت های فسیلی متحد می شود … این فیل بوده است. در اتاق – در نهایت، ما آن را رودررو بررسی می کنیم. این نتیجه گفتگوهای بسیار زیاد و دیپلماسی شدید است.»

مذاکرات فشرده تا ساعات کوچک صبح چهارشنبه پس از اینکه سند اولیه ریاست کنفرانس با اجتناب از درخواست های قاطع برای اقدام در مورد سوخت های فسیلی، محرک اصلی گرمایش جهانی، خشم بسیاری از کشورها را برانگیخت، ادامه یافت.

رئیس‌جمهوری به رهبری امارات متحده عربی یک سند مرکزی جدید – به نام سهام‌بندی جهانی – درست پس از طلوع خورشید به نمایندگان ارائه کرد.

این سومین نسخه از سند ارائه شده در حدود دو هفته گفتگو بود. کلمه “نفت” در هیچ کجای سند ۲۱ صفحه ای وجود ندارد، اما دو بار به “سوخت های فسیلی” اشاره شده است.

کنفرانس در امارات متحده عربی، یکی از ۱۰ تولیدکننده بزرگ نفت جهان، از ابتدا به دلیل روابط نزدیک با منافع سوخت های فسیلی، به ویژه پس از منصوب شدن الجابر، مدیر اجرایی نفت به ریاست این سازمان، با انتقاداتی مواجه شد. مذاکرات.

بسیاری از مسائل مالی قرار است طی دو سال آینده در کنفرانس‌های آب و هوایی آتی در آذربایجان و برزیل بررسی شود.

برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد تخمین می زند که کشورهای در حال توسعه به ۱۹۴-۳۶۶ میلیارد دلار در سال برای کمک به سازگاری با دنیای گرمتر و وحشی تر نیاز دارند.

کریستینا رومبایتیس دل ریو، مشاور ارشد سازگاری بنیاد سازمان ملل، قبل از تصویب این پیشنهاد در روز چهارشنبه، گفت: «به طور کلی، من فکر می‌کنم این متن قوی‌تری نسبت به نسخه‌های قبلی است که دیده‌ایم.» “اما در بسیج منابع مالی مورد نیاز برای دستیابی به این اهداف کوتاهی می کند.”

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.