قوانین سخت گیرانه برای رانندگان جدید ایرانی

0

پلیس راهنمایی و رانندگی قوانین صدور گواهینامه جدید رانندگی برای وسایل نقلیه موتوری سبک را بازنویسی کرده است و این بخشنامه در آینده نزدیک برای آموزشگاه های رانندگی صادر خواهد شد.

بر اساس گزارشی که توسط اولخودرو، یک وب‌سایت محلی خودرو، آئین‌نامه جدید از 22 ژوئن اجرایی می‌شود و «محدودیت‌های سخت‌تری» را برای رانندگان جدید اعمال می‌کند.

سرلشکر تقی مهری رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی گفت: رانندگان جدیدی که دارای گواهینامه رانندگی وسایل نقلیه موتوری سبک هستند، حداقل تا سه ماه پس از صدور گواهینامه نمی توانند به تنهایی رانندگی کنند.

دارندگان گواهینامه همچنین باید همیشه هنگام رانندگی با دارنده گواهینامه معتبر همراه باشند. و دومی باید حداقل برای دوازده ماه مجوز داشته باشد.

در طول سه ماه آزمایشی، رانندگان جدید نیز از رانندگی بین ساعت 10 شب تا 5 صبح به تنهایی یا همراه منع می شوند.

علاوه بر این، افراد تازه کار می توانند فقط در محدوده شهر رانندگی کنند. آنها نمی توانند بیش از 25 کیلومتر در مناطق حومه شهر رانندگی کنند.

طبق مقررات جدید، در صورت بروز حادثه ای که در آن راننده مبتدی مقصر باشد، گواهینامه توسط پلیس راهنمایی و رانندگی ضبط می شود.

گواهینامه رانندگان متخلف به شرط حضور 24 و 16 ساعت در کلاس های تئوری و عملی مسترد می شود.

به نظر می رسد هدف از قوانین جدید کاهش تعداد تصادفات منجر به تلفات جانی، به ویژه در میان جوانانی است که معمولاً سعی می کنند قوانین جاده را منحرف کنند.

ایران یکی از بالاترین نرخ های تصادفات جاده ای را در جهان دارد.

سالانه بیش از 20000 نفر در تصادفات جاده ای جان خود را از دست می دهند که 75 درصد این آمار را مردان تشکیل می دهند و بیشتر در گروه سنی 25 تا 40 سال هستند.

سالانه بیش از 800000 نفر در تصادفات جاده ای مجروح می شوند. حدود یک سوم کل مرگ و میرهای جاده ای در بین جوانان زیر 30 سال رخ می دهد.

اگرچه چنین قوانینی باید به کاهش تعداد زیادی از سوانح رانندگی کمک کند، اما ارائه ایمنی کافی جاده نیازمند تلاش بیشتر برای ارتقای سایر استانداردهای مربوطه، از جمله ایمنی وسایل نقلیه محلی است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.