قیمت املاک و مستغلات تهران بالا ، فروش

0

میانگین قیمت مسکن در تهران به ۴۵.۶ میلیون ریال (۱۲۱۶ دلار) برای هر متر مربع رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵.۴ درصد افزایش را در ماه منتهی به ۲۱ ژوئن نشان می‌دهد. 

این افزایش قیمت در حالی رخ داد که تعداد خرید و فروش مسکن در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته ۰.۸ درصد کاهش یافت که با توجه به ماه مبارک رمضان عجیب نیست.

بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی – نهاد متولی انتشار آمار رسمی مسکن – در آخرین ماه بهار، منطقه ۲۰ در ضلع جنوبی پایتخت با ۹.۶ درصد بیشترین افزایش قیمت مسکن و کمترین رشد را تجربه کرد. در منطقه ۱۲ با ۱.۱% رخ داد.

تعداد کل معاملات ملکی مسکونی در پایتخت ایران در این مدت به ۱۵۴۰۰ مورد رسید که نسبت به سال قبل ۰.۸ درصد کاهش داشته است. کاهش تعداد معاملات را می توان ناشی از ماه مبارک رمضان دانست که باعث کسادی در این بخش شده است.

از آنجایی که بازار ملک تهران نشان دهنده وضعیت این بخش در سراسر کشور است، احتمالاً تعداد فروش در سایر استان ها نیز کاهش یافته است.

علیرغم این واقعیت که آپارتمان های جدید (تا ۵ سال عمر) همچنان بیشترین سهم از فروش خانه ها را با ۴۶.۹ درصد به خود اختصاص می دهند، با افزایش محبوبیت آپارتمان های قدیمی، روند کاهش ثابتی دارد.

همانطور که این گزارش حاکی از آن است که فروش آپارتمان های نوساز نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۴.۸ درصد کاهش یافته است در حالی که خانه های ۱۶ تا ۲۰ ساله و بالای ۲۰ سال به ترتیب ۴۶.۲ درصد و ۲۲.۴ درصد افزایش یافته است.

منطقه ۵ واقع در شمال غرب شهر با اختصاص ۱۶.۲ درصد از کل معاملات پایتخت، بیشترین تعداد معاملات مسکونی را در طول ماه به ثبت رساند. این منطقه بیشترین فروش را در سال جدید ایرانی (شروع از ۲۱ مارس) داشته است، جایی که میانگین قیمت آن در حدود ۵۰ میلیون ریال (۱۳۳۳ دلار) در هر متر مربع است که کمی بیشتر از میانگین شهر ۴۵.۶ میلیون ریال (۱۲۱۶ دلار) است. .

منطقه ۴ و ۲ که هر دو جزو مناطق گران قیمت شهر تهران هستند به ترتیب ۱۰.۹ درصد و ۸.۹ درصد از کل معاملات ملکی را به خود اختصاص داده اند. این دو منطقه پس از منطقه ۵ بیشترین تعداد فروش خانه را به ثبت رساندند. 

این در حالی است که منطقه مرسوم ۱ با میانگین قیمت ۹۸.۹ میلیون ریال (۲۶۳۷ دلار) گران ترین منطقه است در حالی که در سمت مقابل شهر در بخش های جنوبی – که شامل منطقه ۱۸ (ارزان ترین محله) می شود – خانه متوسط ​​است. قیمت هر متر مربع حدود ۲۲.۹ میلیون ریال (۶۱۰.۶ دلار) است. قیمت‌ها در مناطق ۱ و ۱۸ به ترتیب ۲ و ۸ درصد رشد کردند.

  تغییر فصلی 

در اولین فصل از سال جدید، میانگین قیمت مسکن در تهران و تعداد فروش به ترتیب ۴.۹ درصد و ۱ درصد افزایش نسبت به سال گذشته داشته است. اگر رشد قیمت ها باعث رونق بخش تحت محاصره شود، اقتصاد کشور می تواند رشد کند زیرا بخش کلیدی بیش از ۳۰۰ زیربخش را پشتیبانی می کند.

طی ماه منتهی به ۳۱ خرداد، واحدهای مسکونی با قیمت کمتر از میانگین شهر تقریباً ۶۵ درصد از معاملات را به خود اختصاص داده اند در حالی که آپارتمان های کوچکتر از ۸۰ متر مربع انتخاب اکثر خریداران بوده است زیرا ۶۲ درصد از کل معاملات مسکن در تهران را تشکیل می دهند. .

بنابراین اکثر مردم بیشتر به آپارتمان‌های ارزان‌تر و کوچک‌تر علاقه‌مند هستند، زیرا قدرت خرید آنها در مواجهه با افزایش بی‌سابقه قیمت مسکن بین سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۲ ضعیف شده است.

قیمت بیش از ۵۰ درصد واحدهای مسکونی فروخته شده در شهر تهران در ماه منتهی به ۳۱ خرداد زیر ۳ میلیارد ریال (۸۰ هزار دلار) بوده است. با این حال، خانه‌های گران‌تر از ۱۲ میلیارد ریال (۳۲۰ هزار دلار) همچنان ۵.۲ درصد از کل واحدهای مسکونی را تشکیل می‌دهند. معاملات مسکن.

به گفته مسئولان مسکن، این بخش در نیمه اول سال جاری وارد مرحله رونق می شود و پیش بینی می شود قیمت ها ۱۵ درصد افزایش یابد.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور اخیراً به بازار مسکن پرداخته و با اعلام برنامه ۱۰۰ روزه جدید برای بخش کلیدی، گفته است: «در اقتصاد خود غیر از بخش مسکن با رکود مواجه نیستیم».

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.