قیمت خانه تهران بازیابی سیگنال

0

متوسط ​​قیمت خانه در تهران در آخرین ماه تابستان (۲۳ اوت ۲۲ سپتامبر) نسبت به سال گذشته ۹.۷ ٪ افزایش یافته است- اندازه گیری هزینه هر متر مربع فضای کف.

آخرین نظرسنجی توسط بانک مرکزی ایران همچنین نشان می دهد که قیمت خانه در هر متر مربع افزایش ماهانه ۱.۹ ٪ برای ایستادن ۴۷.۶ میلیون ریال (۱۲۲۰ دلار) ثبت شده است.

در آخرین شماره از بانک مرکزی با عنوان «روند بازار مسکن تهران» گزارش شده است که این گزارش افزایش قیمت را نشانه ورود بخش کلیدی مسکن به فاز بهبود پس از عملکرد چشمگیر در ماه قبل می داند.

منطقه ۵ واقع در شمال غرب شهر با ۱۲.۵ درصد بالاترین میانگین رشد قیمت را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرد.

قیمت واحدهای مسکونی واقع در منطقه ۲۲ با ۰.۴ درصد کمترین افزایش را تجربه کرد. این در حالی است که این منطقه همچنان بیشترین میزان فروش را در بین مناطق ۲۲ گانه تهران به ثبت می رساند و ۱۶.۹ درصد از کل فروش مسکن را به خود اختصاص داده است. مناطق ۴ و ۲ به ترتیب با ۱۰.۹ درصد و ۹.۹ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.

منطقه شیک ۱ با میانگین قیمت ۱۰۰.۴ میلیون ریال (۲۵۶۴ دلار) در هر متر مربع، گران ترین منطقه است، در حالی که در بخش های جنوبی – که شامل منطقه ۱۸ (ارزان ترین محله) می شود – میانگین قیمت مسکن نزدیک به ۲۲.۸ میلیون ریال است. ۵۸۴ دلار) در هر متر مربع. قیمت ها در مناطق ۱ و ۱۸ به ترتیب ۱۰.۳ درصد و ۷.۸ درصد رشد کردند.

این گزارش همچنین خاطرنشان می کند که آپارتمان هایی با متراژ ۶۰ تا ۷۰ متر مربع ۱۴.۸ درصد از کل فروش را در دوره یک ماهه به خود اختصاص داده اند. واحدهای مسکونی با زیربنای ۷۰ تا ۸۰ متر مربع و ۵۰ تا ۶۰ متر مربع به ترتیب ۱۳.۴ درصد و ۱۲.۷ درصد از کل فروش را به خود اختصاص داده اند.

در این گزارش آمده است: واحدهای مسکونی در محدوده قیمتی ۳۰ تا ۳۵ میلیون ریال (۷۷۰ تا ۹۰۰ دلار) در هر متر مربع با ۱۰.۹ درصد بیشترین سهم معاملات ملکی در تهران را به خود اختصاص دادند. /p>

علیرغم این واقعیت که آپارتمان های جدید (تا ۵ سال عمر) همچنان بیشترین سهم از فروش خانه ها را با ۴۷.۵ درصد به خود اختصاص می دهند، با شروع محبوبیت آپارتمان های قدیمی تر، روند رو به کاهش است.

همانطور که این گزارش نشان می‌دهد، فروش آپارتمان‌های نوساز نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۰.۹ درصد کاهش یافته است، در حالی که خانه‌های با قدمت ۱۶ تا ۲۰ سال و بالای ۲۰ سال به ترتیب ۶۰.۵ درصد و ۴۱.۱ درصد افزایش یافته است.

رقم فروش

در آخرین ماه تابستان، در مجموع ۱۶۷۴۹ معاملات ملکی مسکونی در پایتخت به ثبت رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹.۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

با این حال، حجم فروش در بازه زمانی فوق حاکی از کاهش ۱۳.۶ درصدی نسبت به ماه قبل که نزدیک به ۱۸۰۰۰ واحد آپارتمان در پایتخت ایران فروخته شده است، از اردیبهشت ۱۳۹۳ بی سابقه بوده است.

کاهش حجم فروش خانه در طول ماه منتهی به ۲۲ سپتامبر را می توان به عوامل متعددی نسبت داد.

علیرغم اینکه تخصیص وام های ارزان قیمت به خریداران خانه اولی باعث افزایش تقاضا شده است، نبود آپارتمان های کوچک مناسب، بخشی از متقاضیان مسکن را با گزینه های کمی مواجه کرده است.

دولت ایران در تلاش است تا به رکود بخش تحت محاصره پایان دهد که در سال ۲۰۱۲ آغاز شد. تخصیص وام ارزان به خریداران خانه اولی و مشوق برای سازندگان، به ویژه در مناطق آسیب دیده، از جمله اقدامات دولت برای ارتقای بازار بود.

این در حالی است که پس از علائم مثبت بازار طی ماه قبل، برخی از مالکان قیمت های پیشنهادی خود را افزایش دادند به طوری که بازار طی ماه بعد با کاهش ۱۳.۶ درصدی حجم فروش شاهد اثرات منفی آن بود.

در طول ماه منتهی به ۲۲ سپتامبر، واحدهای مسکونی با قیمت کمتر از میانگین شهر تقریباً ۵۲ درصد از معاملات را به خود اختصاص دادند، در حالی که آپارتمان‌های کوچکتر از ۸۰ متر مربع انتخاب ترجیحی اکثر خریداران بود، زیرا بیش از نیمی از کل معاملات را تشکیل می‌دادند. فروش خانه در تهران.

بنابراین اکثر مردم بیشتر به آپارتمان‌های ارزان‌تر و کوچک‌تر علاقه‌مند هستند، زیرا قدرت خرید آنها در مواجهه با افزایش بی‌سابقه قیمت مسکن بین سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۲ ضعیف شده است.

دولت حسن روحانی، رئیس جمهور، در حال بررسی برنامه هایی است که با افزایش سقف و تمدید مدت بازپرداخت وام مسکن، مقرون به صرفه تر شود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.