قیمت خانه تهران با افزایش فروش افزایش می یابد

0

میانگین قیمت مسکن در تهران طی ماه دی (۲۱ دسامبر تا ۱۹ ژانویه) نسبت به سال گذشته ۹.۹ درصد افزایش یافته است — معیاری از هزینه هر متر مربع زیربنا نشان داده است.

آخرین نظرسنجی بانک مرکزی ایران همچنین نشان می‌دهد که قیمت هر مترمربع مسکن ماهانه ۱.۴ درصد افزایش داشته و به ۴۴.۹ میلیون ریال (۱۱۶۶ دلار) رسیده است.

این گزارش افزایش قیمت را سیگنال دیگری می‌داند که بازار کلیدی مسکن ممکن است در آستانه بهبود باشد، اگرچه عملکرد این بخش در ماه قبل تحت تأثیر قرار نگرفت.

منطقه ۹ با ۱۶.۲ درصد بالاترین میانگین رشد قیمت را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرد. قیمت واحدهای مسکونی واقع در منطقه ۲۲ با ۰.۸% کمترین افزایش را تجربه کرد.

در دهمین ماه سال جاری، ۱۶ هزار و ۷۴۹ خرید و فروش ملک مسکونی در پایتخت به ثبت رسید که نسبت به ماه قبل ۴۱.۶ درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳.۲ درصد افزایش نشان می دهد. «روند بازار مسکن تهران» منتشر شده توسط بانک مرکزی.

در بازه ۱۰ ماهه منتهی به ۲۹ دی ماه، تعداد فروش مسکن در تهران به ۱۳۴۲۰۰ واحد رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷.۹ درصد رشد نشان می دهد. در این مدت متوسط ​​قیمت هر متر مربع ۴۳.۶ میلیون ریال (۱۱۳۲ دلار) بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵.۲ درصد افزایش نشان می دهد.

با ۵۲.۹ درصد، خانه هایی که پس از سال ۲۰۱۰ ساخته شده اند، بیشترین سهم را در معاملات املاک مسکونی داشته اند.

منطقه ۵ واقع در شمال غرب شهر همچنان بیشترین تعداد معاملات را در بین ۲۲ منطقه به ثبت می رساند و ۱۶ درصد از کل فروش مسکن در شهر را به خود اختصاص داده است. مناطق ۴ و ۲ به ترتیب با ۱۱.۲ درصد و ۹.۹ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.

منطقه مجلل ۱ بار دیگر منطقه ای با گران ترین اقامتگاه ها بود زیرا میانگین قیمت ۱۰۱.۳ میلیون ریال (۲۶۲۳ دلار) در هر متر مربع بود. منطقه ۱۸ با قیمت هر متر مربع ۲۱.۹ میلیون ریال (۵۶۸ دلار) کمترین هزینه را داشت.

بر اساس اطلاعات بانک مرکزی، اجاره بها در ماه جاری در شهر تهران ۱۱.۱ درصد و در سایر مناطق شهری کشور ۹.۴ درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است.

این نشریه همچنین خاطرنشان می کند که آپارتمان های ۶۰ تا ۷۰ متر مربعی ۱۵ درصد از کل فروش را در دوره یک ماهه به خود اختصاص داده است. واحدهای مسکونی با زیربنای ۷۰ تا ۸۰ مترمربع و ۵۰ تا ۶۰ متر مربع به ترتیب ۱۳.۲ درصد و ۱۳.۱ درصد از کل فروش را به خود اختصاص داده اند.

در این گزارش در خصوص عملکرد فروش مسکن در رده قیمتی آمده است: واحدهای مسکونی در محدوده قیمتی ۳۰ تا ۳۵ میلیون ریال (۷۸۰ تا ۹۰۹ دلار) هر متر مربع با ۱۲.۸ درصد بیشترین سهم معاملات را در شهر تهران به خود اختصاص دادند.

چهار سال پس از رکود

گزارش جدید بانک مرکزی در حالی منتشر می شود که بخش مسکن وارد چهارمین سال رکود خود شده است و به گفته رئیس انجمن صنفی سازندگان مسکن، در صورت تداوم رکود، پیامدهای منفی مانند افزایش بیکاری و جرم و جنایت را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری فارس، حسن محتشم گفت: رکود در بخش مسکن ناشی از رکود اقتصادی بیشتر در کشور است.

“دولت باید مسیر خود را تغییر دهد زیرا سیاست های اقتصادی مقصر رکود در بخش مسکن است.”

وی همچنین خاطرنشان کرد: بخش مسکن سهم ۱۵ درصدی در اقتصاد ایران دارد و بنابراین دولت چاره‌ای جز کمک به بخش تحت محاصره ندارد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.