قیمت خانه تهران در حال افزایش است

0

بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی ایران در اولین ماه از سال نو، میانگین قیمت مسکن در تهران با ۳.۶ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل، به ۴۳.۷ میلیون ریال (۱۱۶۵ دلار) برای هر متر مربع رسید. ۲۱ مارس) گفت.

این رقم نسبت به ماه قبل ۴.۳ درصد کاهش داشته است.

تعداد معاملات ملکی مسکونی در پایتخت با ۸.۵ درصد کاهش در مدت مشابه در مقایسه با رقم مشابه سال گذشته به ۵۴۰۰ مورد رسید.

آپارتمان های نوساز (تا ۵ سال) با ۴۵.۷ درصد سهم عمده فروش خانه ها را به خود اختصاص داده اند. با این حال، سهم آن شاهد کاهش ۲۰ درصدی سالانه بود.

همانطور که گزارش نشان می دهد، فروش ساختمان های جدید جای خود را به ساختمان های قدیمی داده است. خانه‌هایی که بین ۱۶ تا ۲۰ سال عمر داشتند، ۳۲.۴ درصد افزایش فروش را تجربه کردند.

این در حالی است که بیشترین جهش ۱۵.۷ درصدی در میانگین قیمت مسکن در منطقه ۲۲ (محله ای با قیمت متوسط) رخ داده است، در حالی که بیشترین افت ۱۳.۸ درصدی مربوط به منطقه ۱ مجلل است.

منطقه ۳، واقع در بخش های شمالی شهر، بالاترین میانگین قیمت معاملات مسکن را به نام خود ثبت کرد – برای اولین بار در خاطره اخیر از منطقه ۱ پیشی گرفت. این رقم به ۸۱.۲ میلیون ریال (۲۱۶۵ دلار) رسید که در مقایسه با منطقه ۱۸ که قیمت ها در حدود ۱۹.۷ میلیون ریال (۵۲۵ دلار) است، بسیار بالا است.

اجاره بها در شهر تهران و سایر مناطق شهری استان تهران به ترتیب ۱۱.۱ درصد و ۹.۲ درصد رشد سالانه داشته است.

ترجیحات خریداران

حدود ۶۵ درصد از کل معاملات مسکن دارای میانگین قیمت زیر ۴۰ میلیون ریال (۱۱۰۰ دلار) برای هر متر مربع بوده است در حالی که واحدهای مسکونی کوچکتر از ۸۰ متر مربع حدود ۵۵ درصد از کل فروش را در این دوره به خود اختصاص داده اند.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور اخیراً به بازار مسکن سنجیده و با اعلام برنامه ۱۰۰ روزه جدید برای بخش کلیدی، گفته است: «به جز بخش مسکن با رکود دیگری در اقتصاد خود مواجه نیستیم».

همانطور که بررسی CBI نشان می‌دهد، آپارتمان‌های ارزان‌تر و کوچک‌تر واقع در مناطق ارزان‌قیمت شهر شاهد افزایش فروش و قیمت هستند.

این نشان دهنده این واقعیت است که خریداران خانه به نشانه قدرت خرید ضعیف‌تر، علاقه بیشتری به خرید واحدهای ارزان‌تر نشان می‌دهند.

قیمت مسکن در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق، که در سال های ۱۲-۲۰۰۵ این سمت را بر عهده داشت، افزایش چشمگیری را تجربه کرد.

در طول دو دوره ریاست جمهوری او، زمانی که پول ملی ایران بیشتر ارزش خود را از دست داد، قیمت خانه تا ۳۰۰ درصد افزایش یافت.

حباب قیمت در جای خود باقی ماند، بنابراین اکثریت مردم دیگر توان خرید خانه را نداشتند. این منجر به رکود برای بخش کلیدی شد که پس از پنج سال نتوانسته است از آن فرار کند.

به گفته مسئولان مسکن، این بخش در نیمه اول سال جاری وارد مرحله رونق می شود و پیش بینی می شود قیمت ها ۱۵ درصد افزایش یابد.

از آنجایی که مردم مشتاق خرید خانه‌های ارزان‌تر هستند و تمام داده‌های گزارش CBI نشان می‌دهد که قدرت خرید مردم ضعیف است، باید دید که آیا خریداران خانه قادر به پرداخت هزینه‌های افزایش قیمت در آینده خواهند بود یا خیر.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.