قیمت طلا ریخت /سیگنال سیاسی به بازار دلار و سکه

0

به گزارش اقتصادنیوز ؛ بررسی قیمت دلار در سومین روز ماه جاری نشان می دهد که اسکناس آمریکایی در نیمه اول معاملات نقدی تحت تاثیر اخبار منفی سیاسی و اقتصادی توانست مرز حمایتی دیروز را حفظ کند و نسبت به دیروز رنج شود.

این ثبات نسبی فقط در تهران نبود و در هرات هم دیده شد. نرخ حواله درهم  نیز تا نیمه ظهر امروز نوسان محدودی را ثبت کرد.

واکنش قیمت دلار و سکه به آمدن سلطان به ایران  

با این حال در نیمه دوم بازار، یک خبر سیاسی به معامله گران مخابره شد که جهت انتظارات را نزولی کرد و دلار به صورت هیجانی مرز حمایت را از دست داد و در حول وحوش شش پله پایین آمد .

در نیمه دوم روز رسانه ها اعلام کردند؛ سلطان عمان یکشنبه به تهران می آید .این سفر در شرایطی خواهد بود که شاهد شکل‌گیری نظم جدیدی در منطقه هستیم. از یک طرف تهران و ریاض بعد از یک دوره کاملا پرتنش، در مسیر تنش‌زدایی قرار گرفتند و از سوی دیگر شاهد دعوت و پذیرش سوریه در ورود به مجموعه‌های عربی منطقه هستیم.

سفر هیثم بن طارق آل‌سعید قبل از آنکه فصل جدیدی از توسعه روابط و مناسبات تجاری میان تهران- مسقط باشد، بیشتر در راستای مناسبات برجامی و فرابرجامی تدارک و تمهید یافته است. این ادعا بدان جهت قوت می‌گیرد که نقش میانجیگری عمان در توافق هسته‌ای مسبوق به سابقه بوده و توافق هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران با ۱+۵ بیش از همه در نقش‌آفرینی مقامات عمان بوده است.

جدای از نقش‌آفرینی عمان در توافق هسته‌ای، عمان با واسطه‌گری در آزادی زندانی‌های دوتابعیتی منحصرا در آزادی نازنین زاغری رادکلیف و انوشه آشوری نقش داشته است. تحت این شرایط به نظر می‌رسد که سلطان عمان حامل پیام‌هایی از سوی مقامات واشنگتن حول محور مذاکرات درباره زندانی‌های دوتابعیتی دیگر در تهران خواهد بود. در حوزه مذاکرات، پیام سفر پادشاه عمان این است که اگر مقامات تهران اراده کنند برجام شانسی برای زنده ماندن دارد. 

برخی  از تحلیلگران اقتصادی و سیاسی تصور می کنند که سلطان عمان حامل پیشنهادات جدید اتحادیه اروپا و آمریکا برای پایان دادن به مساله بن‌بست  برجام  است. آن ها باور دارند که اگر این تصور قبل از آغاز  نشست شورای حکام در روزهای ۱۵ تا ۱۹ خرداد درست از آب در آید امکان نزول نرخ دلار  به دامنه ۴۰ هزار تومان وجود دارد.از سوی دیگر برخی از هم در انتظار سفر گروسی به تهران هستند از از این نشست سخن  می گویند. 

نرخ ارز در بازار رسمی چقدر شد؟

در بازار رسمی هم قیمت دلار در مرکز مبادله ارز و طلا امروز مانند روز گذشته رشد کرد. قیمت دلار امروز  چهارشنبه سوم خرداد ۱۴۰۲ در مرکز مبادله ارز و طلای ایران با افزایش ۲۲ تومانی نسبت به روز گذشته، در سطح عدد ۴۲ هزار و ۴۸۴ تومان قرار گرفته است. همچنین قیمت یورو در این مرکز رقم ۴۵ هزار و ۷۶۷ تومان را نشان می‌دهد که نسبت به روز  قبل حدود ۱۱۹ تومان کاهش یافته است.

قیمت درهم امارات نیز در سطح ۱۱ هزار و ۵۶۸ تومان اعلام شده است. نرخ حواله دلار، حواله یورو و حواله درهم نیز در این مرکز به ترتیب ۳۸ هزار و ۶۲۲ تومان، ۴۱ هزار و ۶۰۶ تومان و ۱۰ هزار و ۵۱۶ تومان درج شده است.

فراز و فرود قیمت طلای جهانی

قیمت طلای جهانی امروز برای مدت زمانی به سمت پله های بالاتر گام برداشت. اونس طلا امروز تا پله هشتم کانال ۱۹۰۰ دلار پیشروی کرد؛ فعالان اقتصادی می گفتند اگر این مقاومت بشکند احتمال نفوذ طلا به مرز ۲ هزار دلار قوی تر می شود؛ با این حال این اتفاق رخ نداد و عصر امروز پای طلا لغزید و پایین افتاد. در زمان نگارش این گزارش طلای جهانی در محدوده ۱۹۶۹ دلار معامله می شد که نسبت به دیروز تقریبا ۶ دلار افت کرده بود. 

سکه تشنج کرد، طلا ریزشی شد 

بررسی ها نشان می دهد که آمدن سلطان به ایران رعشه به جان دلار نینداخت بلکه بازار طلا و سکه با این خبر تنشج کرد و ریزش را ثبت کرد. 

آن طور که سایت اتحادیه طلا و ارز اعلام کرده هر گرم طلا ۱۸ عیار  عصر امروز در زمان نگارش این گزارش ۲ میلیون و ۵۳۰ هزارو ۵۰۰ تومان رسید.این قیمت در مقایسه با روز قبل ۳۲ هزار و ۸۰۰  تومان پایین رفته است. 

قیمت سکه امامی هم با توجه به کاهش طلا و دلار  تا سطح مقاومتی ۳۱ میلون و ۹۰۰ هزار تومان ریزش کرد که نسبت به عصر دیروز در حول و حوش ۲۰۰ هزار تومان کاهش را نشان می دهد.  

[انتهای پیام]
منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.