قیمت نفت خام ایران به سال نو می رسد

0

نفت خام ایران برای دومین بار در سال جاری از آستانه ۵۷ دلار در هر بشکه عبور کرد زیرا قیمت های جهانی همچنان از چشم انداز تمدید توافق کاهش عرضه بین تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک حمایت می کند.

شانا روز سه شنبه به نقل از گزارش وزارت نفت گزارش داد، هر بشکه نفت سبک ایران ۱.۳۲ دلار افزایش یافت و به ۵۷.۴۵ دلار رسید در حالی که ایران هوی، یکی از گریدهای اصلی صادراتی کشور، در هفته منتهی به ۲۷ اکتبر با ۴۰ سنت افزایش به ۵۴.۹۵ دلار رسید.

نفت خام ایران نیز پس از شکستن سد ۵۰ دلاری برای اولین بار در سال جاری، بالاترین میانگین خود را در سال ۲۰۱۷ با ۵۰.۲۶ دلار در هر بشکه در هفته ثبت کرد.

بر اساس آخرین گزارش ماهانه اوپک که در ۱۱ اکتبر منتشر شد، نفت خام سنگین ایران در سپتامبر نسبت به ماه قبل با ۷.۳ درصد افزایش به ۵۲.۲۷ دلار رسید و به میانگین ۴۹.۶ دلار در سال ۲۰۱۷ رسید.

بر اساس محاسبات دبیرخانه اوپک، قیمت سبد چهارده نفت خام اوپک در روز دوشنبه به ۶۱.۰۵ دلار در هر بشکه رسید، در حالی که جمعه گذشته ۵۹.۱۵ دلار بود.

نفت خام معیاری که به عنوان قیمت مرجع برای بازارهای بین‌المللی عمل می‌کند، همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد، زیرا به نظر می‌رسد تولیدکنندگان به تمدید یک پیمان جهانی برای کاهش عرضه نزدیک‌تر می‌شوند.

به گزارش رویترز، قیمت آتی نفت برنت با ۵ سنت افزایش به ۶۴.۳۲ دلار در هر بشکه رسید در حالی که نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا روز دوشنبه ۵۷.۳۲ دلار در هر بشکه معامله شد. هر دو معیار در طول جلسه به بالاترین حد خود از اواسط سال ۲۰۱۵ رسیدند.

اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت به رهبری عربستان سعودی و ۱۱ تولیدکننده غیراوپک از جمله روسیه توافق کرده‌اند تا ۱.۸ میلیون بشکه در روز نفت را تا مارس ۲۰۱۸ از بازار حذف کنند. اما تولیدکنندگان درباره تمدید توافق تا پایان مذاکره خواهند کرد. سال آینده، زمانی که آنها در ۳۰ نوامبر در وین ملاقات می کنند.

بر اساس توافق کاهش عرضه، ایران باید به طور متوسط ​​حدود ۳.۸ میلیون بشکه در روز تولید کند که تقریباً برابر با سطح تولید فعلی خود است.

عربستان سعودی که ۴۰ درصد از کاهش تولید اوپک را برعهده دارد، امیدوار است با استفاده از تولیدکنندگان خارج از این پیمان، توافق موجود را تقویت کند. خالد وزیر انرژی عربستان روز یکشنبه گفت که ازبکستان ممکن است در نشست تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک در ماه جاری به عنوان ناظر شرکت کند.

فالح در حساب توییتر خود گفت: «ازبکستان به شرکت در نشست وین در این ماه پاسخ مثبت داده است و آمادگی خود را برای حضور به عنوان ناظر اعلام کرده است.

اگرچه حضور ازبکستان بلافاصله به کاهش تولید از سوی این کشور آسیای مرکزی تبدیل نمی شود، اما این نشست می تواند به عنوان پله ای برای این کشور برای تعهد به این پیمان باشد.

قیمت ها نیز در این هفته با پاکسازی گسترده مقامات عالی رتبه و تجار در عربستان سعودی افزایش یافت. با این حال، تحلیلگران انتظار ندارند که مبارزات سیاسی پادشاهی، سیاست های انرژی کشور را تغییر دهد یا بر قیمت ها در دراز مدت تأثیر بگذارد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.