قیمت نفت علیرغم تنش های خاورمیانه ثابت است، اما خطرات در حال افزایش است

0

در هفته‌های اخیر، حملات موشکی و پهپادی به کشتی‌های باری در حال عبور از دریای سرخ بزرگترین اختلال در تجارت جهانی از زمان پاندمی کووید ۱۹. با وجود تأخیر در عرضه، قیمت نفت به طرز شگفت انگیزی ثابت مانده است.

در پاسخ به جنگ اسرائیل علیه غزه، شورشیان حوثی – جنبش شیعه وابسته به ایران که کنترل شمال یمن و خط ساحلی غربی آن را در دست دارند – موج حملات به کشتی ها در دریای سرخ. آنها با هدف قرار دادن کشتی‌هایی که ظاهراً به اسرائیل ارتباط دارند، تلاش می‌کنند تل‌آویو را مجبور به توقف جنگ و پذیرش کمک‌های بشردوستانه کامل به غزه کنند. حوثی ها حداقل ۲۶ را پرتاب کرده اند. حملات جداگانه از ۱۹ نوامبر به باربری های تجاری.

اگرچه هنوز هیچ کشتی غرق نشده است، ایالات متحده اخیراً یک گروه ضربت دریایی به منطقه. در ۳۱ دسامبر، هلیکوپترهای نیروی دریایی آمریکا ۱۰ جنگنده حوثی را کشتند و سه قایق تندرو این گروه را غرق کردند.

روز بعد، ایران ناو جنگی البرز خود را به دریای سرخ اعزام کرد و وضعیت از قبل بی ثبات را تشدید کرد. دولت اطلاعاتی در مورد مأموریت کشتی ارائه نکرده است.

روز چهارشنبه، شورشیان حوثی بزرگ‌ترین رگبار پرتابه‌های تاکنون، که مجبور به درگیری با نیروهای دریایی ایالات متحده و بریتانیا شده است. پنجشنبه شب، ایالات متحده و بریتانیا یک کمپین بمباران را علیه چندین تأسیسات حوثی در یمن رهبری کردند.

در حالی که نفت خام برنت پس از حملات هوایی روز پنجشنبه برای مدت کوتاهی به بالای ۸۰ دلار در هر بشکه رسید، قیمت نفت در هفته‌های اخیر عمدتاً روندی جانبی داشته است. اصول بازار حاکی از یک بازار متعادل یا کمی مازاد است. و تا زمانی که یک تهدید آشکار برای عرضه جهانی وجود نداشته باشد، به نظر می رسد معامله گران تنش ها در خاورمیانه را به سر و صدای پس زمینه کاهش داده اند.

کانال سوئز

فعالیت حوثی ها تاکنون در تنگه باریک باب المندب متمرکز شده است که خلیج عدن را به دریای سرخ متصل می کند. تقریباً ۵۰ کشتی هر روز از طریق این تنگه حرکت می کنند و به سمت کانال سوئز و از آن خارج می شوند – شریان مرکزی تجارت جهانی.

برخی از بزرگترین شرکت‌های کشتیرانی جهان ترانزیت در منطقه به حالت تعلیق درآمد و کشتی‌ها را مجبور به حرکت در اطراف دماغه امید خوب در آفریقای جنوبی کرد. مسیر طولانی‌تر به دلیل هزینه‌های سوخت، خدمه و بیمه بالاتر، نرخ حمل‌ونقل را افزایش داده است.

INTERACTIVE - Alternative-shipping-route-avoiding-Red-Sea

به گفته کلارکسونز، یک دلال کشتی، سال گذشته تقریباً ۲۴۰۰۰ کشتی از کانال سوئز عبور کردند. این یک دهم تجارت جهانی است که شامل ۱۰ درصد نفت دریایی و ۸ درصد گاز طبیعی مایع است.

همانطور که روسیه تحریم‌ها اروپا را بیشتر به نفت خاورمیانه که یک سوم نفت خام برنت جهان، معیار بین المللی.

«این منطقه یک کانال مهم برای حمل و نقل است که تقریباً یک سوم ظرفیت کانتینری جهانی را نشان می دهد. به این ترتیب، گلوگاه های مرتبط با حوثی ها خطر جدیدی برای تورم ایجاد می کند.

“ما در ماه های اخیر شاهد تغییر مسیر صدها کشتی از کانال سوئز بوده ایم. ما هنوز نمی‌دانیم که کدام صنایع به شدت تحت تأثیر قرار گرفته‌اند، اما در صورت افزایش قیمت‌های نفت و گاز، هزینه‌های [کالاهای مصرفی] ممکن است افزایش یابد.»

با وجود منحرف کردن منابع از کانال سوئز، تنش‌ها در دریای سرخ تاکنون تأثیری ضعیف بر قیمت انرژی داشته است. ما شاهد نوسانات زیادی بوده ایم، بنابراین خطرات ژئوپلیتیکی در نظر گرفته شده است. محمد یعقوب، تاجر انرژی می‌گوید، اما برای افزایش قیمت‌ها کافی نیست.

“حقیقت این است که خستگی تیترها به وجود آمده است. پوشش های زیادی در مورد تنش ها در دریای سرخ، به ویژه امروز، منتشر شده است. یعقوب به الجزیره گفت، اما عرضه جهانی در هفته‌های اخیر به طور کلی ثابت مانده است.

«باید به خاطر داشته باشید که نفت همچنان می‌تواند به سراسر آفریقا و همچنین از بنادر در غرب عربستان سعودی سفر کند و نیاز به عبور از باب المندب را دور بزند.» او گفت که حوثی‌ها همچنین بعید است به کشتی‌های کشورهای دوست تولیدکننده نفت و گاز در منطقه حمله کنند.

تنش با ایران

عوامل دیگری نیز در بازی وجود دارد – رکورد اخیر تولید ایالات متحده، لغو تحریم‌های نفتی در ونزوئلا و تقاضای جهانی کم است.

با این حال، با نگاه به آینده، هشدار داد که “تنش در ایران، به ویژه در اطراف هرمز، می‌تواند قیمت‌ها را تغییر دهد.”

تقریباً ۱۷ میلیون بشکه از نفت خام، نزدیک به یک ششم عرضه جهانی، روزانه از طریق تنگه هرمز، بین خلیج عربی و خلیج عمان حمل می شود. اگر ایران فعالانه درگیر درگیری شود، تهران می تواند این کانال حیاتی را تهدید کند.

به گفته کالوم بروس، تحلیلگر گلدمن ساکس، هر گونه بسته شدن ممکن است منجر به افزایش ۲۰ درصدی قیمت نفت در یک ماه و پس از آن بیشتر شود.

«این یک شوک بزرگ و بزرگ خواهد بود. اما در حال حاضر، احتمال وقوع آن در بازار کمتر از ۱ درصد است. به نظر می رسد تهران تمایلی به درگیری نظامی با ارتش آمریکا ندارد و اقتصاد آن همچنان شکننده است.< /p>

بروس خاطرنشان کرد که «تجار نفت به فعالیت در خاورمیانه توجه جدی خواهند داشت. غزه زمین صفر است. سپس، شما دریای سرخ دارید. تنش ها در سراسر منطقه نیز در هفته های اخیر تشدید شده است.”

در ۲ ژانویه، صالح العاروری، رهبر ارشد حماس، کشته در بیروت توسط یک پهپاد اسرائیلی در پی سه ماه خصومت در مرز لبنان و اسرائیل. این اولین حمله هوایی به بیروت از سال ۲۰۰۶ بود.

در هفته گذشته، اسرائیل یک فرمانده حزب الله را در جنوب لبنان ترور کرد، در حالی که حزب الله، که از حمایت ایران برخوردار است، به پایگاه اسرائیل با موشک. در همین حال، گروه های مورد حمایت ایران در عراق حملات خود را به پایگاه های نظامی ایالات متحده افزایش داده اند.

رئیس جمهور ایالات متحده جو بایدن به نوبه خود گفته است که مایل است از تبدیل شدن جنگ علیه غزه به یک آتش سوزی همه جانبه منطقه ای جلوگیری کند، هرچند که بمباران یمن از سوی حوثی ها به عنوان تشدید تنش تلقی می شود. روز یکشنبه، وزیر امور خارجه ایالات متحده آنتونی بلینکن برای چهارمین بار در سه ماه گذشته در یک سفر دیپلماتیک به خاورمیانه اعزام شد.

بروس گفت: «به نظر می رسد جنگ اسرائیل با حماس به تنش های موجود انرژی بخشیده است. “و در حالی که فعالیت نیروی دریایی ایالات متحده در دریای سرخ سرفصل اخبار را برانگیخت، مسائل ضروری اقتصادی همچنان قیمت نفت را تعیین می کنند.”

محمد یعقوب افزود، “درست است که روندهای بزرگ، معامله گران را از قبل اشغال کرده اند. اما هر چه جنگ در غزه طولانی تر شود، احتمال درگیری منطقه ای افزایش می یابد ادامه دارد. یمن این را ثابت می کند. بنابراین، می توانید این موضوع را مطرح کنید که معامله گران نفت در حال حاضر بیش از حد متعصب هستند.»

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.