لوله ها ، پروفایل ها صنعت فولاد ایران را هدایت می کنند

0

صنعت لوله و پروفیل به طور سنتی بیشترین سهم مصرف فولاد تخت ایران را دارد.

امیرحسین کاوه، رئیس سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی، می گوید ظرفیت لوله و پروفیل فولادی ایران ۱۸.۵ میلیون تن در سال است، اما در حال حاضر تنها یک سوم آن استفاده می شود.

طبق برآوردهای انجام شده توسط Metal Bulletin Research در سال جاری، مصرف فولاد مسطح عمدتاً با تولید بیشتر لوله ها حمایت می شود، زیرا ساخت خطوط لوله گاز اصلی، سری IGAT، به دلیل مسائل مالی دچار لکنت شده است.

نیازهای رو به رشد فولاد تخت صنایع تا حد زیادی با مواد داخلی پوشش داده شد، زیرا بزرگترین تامین کننده فولاد تخت کشور، شرکت فولاد مبارکه از سیاست فروش صادرات محور به بازار داخلی روی آورد.

بر اساس گزارش ایسپا، صادرات ورق گرم و سرد از کشور در نیمه اول سال جاری (۳۰ اسفند تا ۲۲ شهریور) با کاهش ۸۰ و ۹۵ درصدی به ترتیب به ۱۵۶ هزار و ۶ هزار تن رسیده است.

دلیل اصلی این تغییر، اختلاف MSC با انجمن تولیدکنندگان لوله و پروفیل در سال گذشته بود. سندیکا MSC را متهم کرد که از تامین مواد اولیه فولاد تخت به تولیدکنندگان لوله خودداری کرده و صادرات را در اولویت قرار داده است. این اختلاف ماه ها به طول انجامید و برخی دیگر از مصرف کنندگان شکایات مشابهی را ابراز کردند تا اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت به MSC دستور داد تمرکز خود را به بازار محلی معطوف کند.

دلیل دیگر کاهش حجم صادرات فولاد مسطح، موارد ضد دامپینگ بود که توسط کمیسیون اروپا و تایلند آغاز شد.

در همان زمان، واردات فولاد تمام شده، عمدتا HRC، با ۲۹ درصد کاهش سالانه در کشور به ۸۶۳۰۰۰ تن رسید. در حالی که تقاضا برای فولاد تخت در سال جاری در ایران رو به افزایش است، مصرف فولاد طولانی مدت به دلیل کمبود منابع مالی در بخش ساخت و ساز در حال کاهش است.

تولید میلگرد کشور در ماه مارس تا سپتامبر به ۳.۰۷ میلیون تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲ درصد کاهش داشته است. تقاضا برای این محصول نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷ درصد کاهش یافت و به ۲.۸ میلیون تن در این دوره رسید. همین روند در بخش تیرآهن نیز مشاهده شد، زیرا رقم تولید آن با ۷ درصد کاهش نسبت به سال قبل به ۴۶۰۰۰۰ تن و مصرف با ۲ درصد کاهش به ۳۵۰۰۰۰ تن رسید.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.