ماسک تسلا از تعقیب ۷۲ میلیارد دلاری معامله خصوصی صرف نظر کرد

0

ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت تسلا، اواخر روز جمعه گفت که به نگرانی‌های سهامداران توجه خواهد کرد و دیگر به دنبال یک معامله ۷۲ میلیارد دلاری برای خصوصی کردن خودروساز آمریکایی خود نخواهد بود، و ایده‌ای را که سرمایه‌گذاران را متحیر کرده و بررسی‌های نظارتی را برانگیخته بود، رها کرد.

این تصمیم باعث می شود تسلا به عنوان یک شرکت سهامی عام باقی بماند، اما سوالات جدیدی در مورد آینده آن ایجاد می کند. به گزارش رویترز، زمانی که ماسک در توییتر اعلام کرد که در نظر دارد تسلا را به قیمت ۴۲۰ دلار به ازای هر سهم خصوصی کند، سهام آن کمتر از سطح ۷ آگوست معامله می شود، زیرا سرمایه گذاران متعجب بودند که این پیشنهاد طولانی برای توانایی ماسک در هدایت شرکت به سمت سودآوری چیست. .

این اقدام همچنین باعث می‌شود که ماسک و تسلا مجبور شوند از مجموعه‌ای از شکایت‌های سرمایه‌گذاران و تحقیقات کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده در مورد صحت واقعی توییت ماسک مبنی بر “امن شدن بودجه برای معامله” جلوگیری کنند.

ماسک روز جمعه گفت که باورش مبنی بر اینکه بودجه کافی برای خصوصی کردن شرکت وجود دارد، در طول این فرآیند تقویت شد.

او تصمیم خود برای کنار گذاشتن پیشنهاد را به بازخوردی که از سهامداران دریافت کرد و تلاشی که نشان داد بیشتر از آنچه پیش‌بینی می‌کرد وقت‌گیر و حواس‌پرت‌کننده بود، نسبت داد.

سهامداران عصبانی

ماسک روز جمعه در یک پست وبلاگی نوشت: «اگرچه اکثر سهامدارانی که با آنها صحبت کردم گفتند در صورت خصوصی بودن ما در تسلا باقی خواهند ماند، اما به طور خلاصه این احساس این بود که “لطفا این کار را نکنید”.

ماسک که مالک حدود یک پنجم تسلا است، در اوایل این ماه گفته بود که قصد دارد شرکت را بدون استفاده از روش استاندارد خرید اهرمی خصوصی کند، به طوری که سایر سهامداران نقدینگی کنند و معامله عمدتاً با بدهی جدید تأمین شود. .

در عوض، دو سوم از سهامداران شرکت، طبق برآورد او، گزینه ای را انتخاب می کردند که سهام خود را «پرداخت» کرده و به سرمایه گذاری در یک شرکت خصوصی ادامه دهند، به جای نقد کردن. این امر به میزان قابل توجهی مقدار پول مورد نیاز برای معامله را کاهش می دهد و از بار بیشتر تسلا که دارای انبوه بدهی ۱۱ میلیارد دلاری و جریان نقدی منفی است، جلوگیری می کند.

با این حال، ماسک روز جمعه گفت که تعدادی از سهامداران نهادی به او توضیح دادند که آنها مسائل مربوط به انطباق داخلی دارند که میزان سرمایه گذاری آنها در یک شرکت خصوصی را محدود می کند.

او افزود که هیچ مسیر ثابت شده ای برای اکثر سرمایه گذاران خرد وجود ندارد تا سهام خود را در صورت خصوصی شدن تسلا انجام دهند.

ماسک قبلاً گفته بود که PIF عربستان سعودی که در اوایل سال جاری با سهامی کمتر از ۵ درصد به سهامدار تسلا تبدیل شد، می‌تواند به او کمک کند تا بخش نقدی معامله را تامین کند، اگرچه منابع نزدیک به صندوق ثروت دولتی این چشم انداز را کمرنگ کرده بودند. رویترز یکشنبه گذشته گزارش داد PIF در حال مذاکره برای سرمایه گذاری بیش از ۱ میلیارد دلار در رقیب مشتاق تسلا، Lucid Motors Inc است.

شش عضو هیئت مدیره تسلا در بیانیه‌ای جداگانه گفتند که روز پنج‌شنبه به آنها اطلاع داده شده است که ماسک از پیشنهاد خصوصی خود صرف نظر می‌کند. سپس هیئت مدیره کمیته ویژه ای متشکل از سه مدیر را که برای ارزیابی هر پیشنهادی که ماسک ارائه کرده بود، منحل کرد.

در بیانیه هیئت مدیره آمده است: “ما به طور کامل از ایلان حمایت می کنیم، زیرا او همچنان به رهبری شرکت در حال حرکت رو به جلو ادامه می دهد.”

روی مدل ۳ تمرکز کنید

یکی از بزرگترین چالش‌های تسلا در حال حاضر افزایش تولید جدیدترین خودروی خود، مدل ۳ است. تنگناهای متعدد در کارخانه Fremont و کارخانه باتری خارج از Reno، نوادا، تولید حجم را به تاخیر انداخته است.

تسلا اکنون قصد دارد به طور مداوم ۵۰۰۰ مدل ۳ در هفته بسازد، هدفی که می گوید از زمان اولین دستیابی به آن یک هفته در ژوئن، “چندین بار” موفق شده است.

ماسک از ماه آوریل بارها گفته است که تسلا نیازی به جذب سرمایه جدید ندارد و قول داده است که در سه ماهه سوم و چهارم سودآور باشد و جریان نقدی مثبتی داشته باشد. اما تحلیلگران انتظار دارند که تسلا طی چند سال آینده به میلیاردها دلار بیشتر نیاز داشته باشد تا برنامه های توسعه بلندپروازانه را تأمین کند و خودروهای برقی جدید را برای مقابله با رقبای آلمانی توسعه دهد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.