ماموریت تایوانی در تهران برای احیای روابط اقتصادی

0

به گفته یکی از مقامات شورای توسعه تجارت خارجی تایوان، شرکت‌های بزرگ تایوانی مشتاق شروع سرمایه‌گذاری مشترک با شرکت‌های ایرانی هستند.

به گزارش ایرنا، این مقام مسئول هیات تجاری متشکل از نمایندگان ایسوس، شرکت بین المللی میکرو استار، شرکت کامپیوتری جیگاتچ و سایر شرکت های برتر را برای گفتگو در خصوص احیا و گسترش تجارت دوجانبه به تهران همراهی می کند.

در سال ۲۰۰۵ و قبل از اجرای تحریم ها علیه ایران، تجارت بین دو کشور بالغ بر ۲.۸ میلیارد دلار بود که به تدریج در سال ۲۰۰۸ به ۵.۶ میلیارد دلار افزایش یافت و در دوران تحریم این رقم در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ به ترتیب به ۱.۸ میلیارد دلار و ۱.۳ میلیارد دلار کاهش یافت. زمانی که آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کرد که این کشور دامنه برنامه هسته ای خود را محدود کرده است، تحریم ها علیه ایران در ۱۶ ژانویه لغو شد.

حدود ۹۰ شرکت از تایوان در حال معرفی توانمندی های خود در زمینه های فناوری اطلاعات و ارتباطات، مصالح ساختمانی و سخت افزار، قطعات خودرو، لوازم خانگی و محصولات پلاستیکی به بازار ایران هستند.

این مقام تایوانی بر تمایل تایپه برای بازگرداندن تجارت دوجانبه به سطح قبل از تحریم ها تاکید کرد.

سهم عمده صادرات ایران به تایوان را فرآورده های نفتی تشکیل می دهد. تایوان عمدتا قطعات خودرو، ماشین آلات صنعتی و محصولات مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات را به جمهوری اسلامی صادر می کند.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.