مانیتور اقتصاد ایران برای پاییز: هوازدگی از شوک سه گانه

0

اقتصاد ایران در پی شوک سه گانه تحریم ها، سقوط بازار نفت و کووید-۱۹ وارد سومین سال متوالی رکود شد. 
تولید ناخالص داخلی در سال مالی ۲۰۱۹-۲۰۱۹ به دلیل پایان یافتن معافیت‌های تحریمی آمریکا علیه صادرات نفت ایران، ۶.۸ درصد کاهش یافت. گسترش کووید-۱۹ و فروپاشی متعاقب آن در بازارهای نفت نیز بر سه ماهه آخر سال تولید ناخالص داخلی (منتهی به مارس ۲۰۲۰) تأثیر گذاشت زیرا تولید نفت به کمترین میزان در سه دهه اخیر یعنی ۲ میلیون بشکه در روز رسید. 
علیرغم گسترش تحریم‌های ایالات متحده به سایر صنایع کلیدی، تولید ناخالص داخلی غیرنفتی در سال‌های ۲۰۱۹-۲۰۲۰ به میزان ۱.۱ درصد رشد کرد که ناشی از بخش‌های کشاورزی و تولید بود. رقابت پذیری قیمت محصولات در این بخش ها به دنبال کاهش ارزش ارز افزایش یافت. 
در سمت تقاضا، انقباض تولید ناخالص داخلی مبتنی بر گسترده بود زیرا همه بخش‌ها رو به کاهش بودند. تولید ناخالص داخلی با نرخ سالانه کمتر (۲.۸٪) در سه ماهه اول ۲۰۲۰-۲۱ (آوریل تا ژوئن ۲۰۲۰) کاهش یافت، زیرا اقدامات بهداشتی Covid-19 محدود شد و سپس در اواسط آوریل کاهش یافت. عملکرد ضعیف رشد اخیر به رکود یک دهه می افزاید. 
در گزارش جدید بانک جهانی با عنوان «نمایشگر اقتصادی ایران، پاییز ۲۰۲۰: هوازدگی سه گانه» می گوید: طی سال های ۲۰۱۱-۲۰۲۰، تولید ناخالص داخلی با نرخ سالانه ۰.۱ درصد رشد کرد و تولید ناخالص داخلی سرانه ایران کمتر از میانگین منطقه ای و گروه درآمدی بود. -شوکه شدن”. در زیر متن کامل خلاصه اجرایی گزارش آمده است:
تورم بالا به دنبال کاهش شدید ارزش پول، فشار اقتصادی بیشتری را بر خانوارهای کم درآمد وارد کرد. در آوریل تا نوامبر ۲۰۲۰، انتظارات تورمی و عدم قطعیت های ژئوپلیتیکی و اقتصادی به شدت تقاضا برای دارایی های مطمئن تر را افزایش داد و باعث شد که ریال ۴۳ درصد از ارزش خود را در برابر دلار از دست بدهد. توانایی ایران برای مقابله با فشارهای نرخ ارز به دلیل ذخایر محدود و دسترسی محدود به درآمدهای صادراتی به خارج از کشور با مشکل مواجه شد. 
کاهش ارزش ارز با گران شدن کالاهای وارداتی و افزایش قیمت تولیدات داخلی به ویژه کالاهای قابل مبادله، بر مصرف کنندگان تأثیر گذاشت. تورم قیمت مصرف کننده در ماه آوریل تا نوامبر ۲۰۲۰ به ۳۰.۶ درصد (سالانه) رسید و در نوامبر ۲۰۲۰ به بالاترین میزان در ۱۶ ماه گذشته یعنی ۴۶.۴ درصد (سال سالانه) صعود کرد. مشابه با ۲۰-۲۰۱۹، تورم به دلیل افزایش شدید قیمت مواد غذایی و مسکن بوده است. به طور نامتناسبی بر دهک های درآمدی پایین تأثیر گذاشته است.

 

 

فضای مالی سخت تر

کاهش درآمدها، دولت ایران را بر آن داشت تا نیازهای مالی خود را از طریق انتشار گسترده بدهی و فروش دارایی در بورس تامین کند. تخمین زده می شود که نسبت کسری مالی به تولید ناخالص داخلی بیش از دو برابر شده و به ۳.۷ درصد در سال ۲۰۱۹-۲۰۲۰ رسیده است، زیرا درآمدهای نفتی به نصف کاهش یافته و سهم آنها در درآمدهای بودجه به پایین ترین حد تاریخی رسیده است. 
درآمدهای نفتی در سال‌های ۲۰۲۰-۲۱ به دنبال فروپاشی بازار جهانی نفت بدتر شد که منجر به تحقق تنها بخشی از درآمدهای نفتی بودجه (۶٪) در آوریل تا ژوئیه ۲۰۲۰ شد. درآمدهای مالیاتی تا حدی به دلیل بهبود جمع آوری و اثرات قیمت بهتر عمل کرد. 
هزینه ها در سال ۲۰۲۰-۲۰۲۱ به دلیل تعدیل صورتحساب دستمزد و بازنشستگی و همچنین نقل و انتقالات جدید به خانوارها برای مقابله با تأثیر منفی تورم بالا و رکود سریعتر رشد کردند. این فضای محدود مالی باعث شد تا دولت به شدت به انتشار اوراق قرضه و فروش دارایی‌ها در بورس اوراق بهادار و همچنین برداشت از صندوق ثروت دولتی برای هزینه‌های اضطراری تکیه کند.
چندین سال رکود و تورم بالا معیشت خانوارها را تحت فشار قرار داده است. کاهش فقر متوقف شد در سال ۱۹-۲۰۱۸، نرخ فقر ملی اندازه‌گیری شده در خط فقر بین‌المللی برابری قدرت خرید ۵.۵ دلار آمریکا، ۱۲.۳ درصد بود که ۱.۵ واحد درصد نسبت به سال قبل افزایش داشت. نابرابری (اندازه گیری شده با شاخص جینی) ۳۵.۶ واحد بود و پس از ۲۰۱۶-۲۰۱۷ به افزایش ادامه داد. افزایش هزینه های زندگی ارزش نقل و انتقالات نقدی و درآمد نیروی کار را به صورت واقعی کاهش داد. 
اقدامات کاهش فقر، از جمله نقل و انتقالات نقدی، تا حدی به کاهش فشار بر اقشار فقیر کمک کرد، اما همچنین به دلیل عدم هدف‌گذاری کافی، فشار بیشتری بر ترازهای مالی وارد کرد.
با افزایش موارد کووید-۱۹، اقدامات سخت‌گیرانه‌تری در این زمینه اعمال شد. پاییز ۲۰۲۰ و نقل و انتقالات اجتماعی جدید اعلام شد. در نوامبر ۲۰۲۰، پس از ثبت بیش از ۱ میلیون مورد کووید-۱۹ در ایران و افزایش تلفات به بیش از ۴۹۰۰۰ مورد، تدابیر سختگیرانه‌تری برای مهار بهداشتی اعمال شد. 
شوک اقتصادی ناشی از همه گیری کووید-۱۹ خانوارهای بیشتری را به سمت فقر سوق داد. در پاسخ، مقامات از دور جدید نقل و انتقالات نقدی و وام مصرفی برای دهک های پایین درآمدی و خانوارهای بدون منبع درآمد دائمی رونمایی کردند.

 

 

چشم انداز نامشخص

چشم‌انداز اقتصادی ایران به‌ویژه با توجه به تحولات کووید-۱۹ و ادامه تحریم‌های آمریکا بسیار نامشخص است. برآورد می‌شود که تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۲۰-۲۰۲۰ به دلیل انقباض دوگانه بخش‌های غیرنفتی و نفتی به میزان ۳.۷ درصد کاهش یابد. انقباض پیش‌بینی‌شده به دلیل دوره اولیه کوتاه‌تر اقدامات مهار داخلی و حرکت کشورهای همسایه به سمت استراتژی‌های کاهش متمرکز بر رشد، نسبت به سایر کشورها متوسط ​​باقی می‌ماند. همچنین نشان‌دهنده این واقعیت است که اقتصاد قبل از همه‌گیری بسیار کمتر از ظرفیت کار می‌کرد. 
پیش بینی می شود تولید نفت نزدیک به سطح سه ماهه اول یعنی ۲ بشکه در روز باقی بماند. پیش بینی می شود که انقباض کلی اقتصادی در نیمه دوم ۲۰۲۰-۲۱ (اکتبر ۲۰۲۰ تا مارس ۲۰۲۱) افزایش یابد زیرا اقدامات بهداشتی سخت گیرانه تر به دلیل افزایش مجدد موارد در فصل سردتر اعمال می شود. در غیاب واکسنی که تا پایان سال ۲۰۲۱ به طور گسترده در کشور به کار گرفته شده است، پیش بینی می شود که بهبود در سال های ۲۰۲۱-۲۲ ضعیف باشد و عمدتاً توسط بخش غیرنفتی هدایت شود.
پیش بینی می شود که فشارهای مالی به دلیل کاهش بیشتر افزایش یابد. رشد درآمد و هزینه های تامین مالی بالاتر. پیش‌بینی می‌شود که درآمدهای دولت در سال‌های ۲۰۲۰-۲۰۲۱ با کاهش فعالیت‌های اقتصادی قبل از بهبود در سال‌های بیرونی با بهبود متوسط ​​اقتصادی و افزایش تدریجی درآمدهای نفتی به پایین‌ترین حد خود برسد. 
پیش‌بینی می‌شود هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی و کمک‌های اجتماعی کووید-۱۹ به رشد هزینه‌های دولت اضافه شود که تحت سلطه یارانه‌ها و غرامت نیروی کار در سال‌های ۲۰۲۰-۲۱ و پس از آن خواهد بود. 
پیش‌بینی می‌شود که انتشار گسترده اوراق قرضه در سال‌های ۲۰۲۰-۲۰۲۱ ادامه یابد و پیش‌بینی می‌شود پرداخت بهره بالاتر منجر به رشد کسری مالی کلی در میان‌مدت شود، در حالی که نسبت کسری مالی اولیه به تولید ناخالص داخلی به میزان ناچیزی بهبود می‌یابد.

 

 

تجزیه و تحلیل میکرو شبیه سازی

تجزیه و تحلیل ریزشبیه‌سازی بر اساس سناریوهای شوک نشان می‌دهد که فقر می‌تواند به طور قابل ملاحظه‌ای تا ۲۱ درصد افزایش یابد، که نتیجه ترکیبی از کاهش درآمد خانوار و تورم بالا از طریق همه‌گیری است. 
ایرانیانی که در نیمه پایینی توزیع رفاهی، شاغل در بخش‌های خدماتی و اقتصادی با تماس بالا، و ساکنان مناطق روستایی به طور نامتناسبی تحت تأثیر قرار می‌گیرند.
خطرات چشم‌انداز اقتصادی ایران به تکامل کووید- ۱۹ همه گیری و تحولات ژئوپلیتیکی. اگر در سال ۲۰۲۱ بازنشستگی گسترده شیوع کووید-۱۹ به طور گسترده ای توزیع نشود، چشم انداز اقتصادی در معرض خطرات قابل توجهی قرار دارد. خطرات و می تواند فشار بیشتری را بر بخش بانکی کم سرمایه وارد کند. اگر محدودیت های تجاری بیشتر اعمال شود یا تقاضا در چین و دیگر شرکای اصلی صادراتی در میان مدت بهبود نیابد، توازن خارجی ممکن است بدتر شود. ریسک های صعودی برای چشم انداز اقتصادی ایران شامل بهبود قوی تر در بازار نفت است. 
لغو تحریم های ایالات متحده تاثیر مثبت زیادی خواهد داشت، همانطور که پس از برنامه جامع اقدام مشترک در سال ۲۰۱۵ انجام شد. با عملکرد اقتصاد در پایه پایین تر و کمتر از تولید بالقوه، بهبود در سال های آینده می تواند قوی تر باشد. .
دامنه چالش‌های پیش روی اقتصاد ایران، ضرورت اجرای اصلاحات اقتصادی عمیق‌تر همراه با استراتژی‌های کاهش حمایت اجتماعی هدفمندتر را افزایش می‌دهد. 
رکود چند ساله به شدت رفاه ایرانیان را تضعیف کرده و فشار بی‌سابقه‌ای را بر آسیب‌پذیرترین اقشار وارد کرده است که ضرورت اصلاحات را افزایش می‌دهد. اقدامات کاهشی تا حدی این فشارها را در گذشته خنثی کرده است، اما به دلیل فقدان مکانیسم های هدف گیری دقیق و محدودیت های مالی، ناکافی باقی مانده است. 
پلتفرم اطلاعاتی رفاهی ایرانیان که به تازگی آزمایشی شده است می تواند ابزاری حیاتی در اجرای مداخلات آتی و راهبردهای حمایت اجتماعی باشد. اگر تورم بالا به کاهش ارزش واقعی نقل و انتقالات نقدی توزیع شده ادامه دهد، نقل و انتقالات نقدی به تنهایی برای محافظت از آسیب پذیرترین افراد ناکافی خواهد بود. 
پایداری چنین اقداماتی و بهبود کلی اقتصاد در نهایت به بسته ای از اصلاحات اقتصادی عمیق تر بستگی دارد که به چالش های ساختاری اقتصاد می پردازد.
 

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.