ماه سوابق

0

سهام به تجارت خود در دو بازار سهام تهران در طول ماه تقویم ایران از آزر (پایان ۲۰ دسامبر) ادامه داد ، در حالی که ریال به پایین ترین سطح تاریخی برخورد کرد و به دنبال امنیت و بالاتر به بازارهای پول منتقل شد. بازده.

معاملات در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران به شدت کاهش یافته است و معیارهای بازار در یک ماه گذشته سود و زیان اندکی داشته اند. نوسانات آنقدر کم است که عملکرد شاخص به ندرت از ۰.۲ درصد فراتر می رود. با این حال، هر دو بازار نزدیک به بالاترین رکورد هستند.

در حالی که سهام هیچ چیزی برای آنها پیش نمی آید، نرخ های بهره ارائه شده توسط بانک ها در حال افزایش است و به شتاب فرار سرمایه از سهام می افزاید. چشم انداز صنعت آتی تیره و تار است و بازدهی بالا و ریسک کمتر سپرده های بانکی و اوراق قرضه اسلامی را غیرقابل مقاومت می کند.

داده های IFB نشان می دهد که نرخ بهره در بازارهای اوراق قرضه در این ماه شروع به افزایش کرده است و بازده اوراق قرضه بیش از ۲۲ درصد در سال پرداخت می شود. اوراق قرضه خزانه داری دولتی، اگرچه کمبود عرضه دارند، حتی بازدهی بالاتری دارند، نزدیک به ۲۴%.

رقیب دیگری برای سهام برای کسانی که می خواهند ریسک بزرگ تری انجام دهند وجود دارد: ارز و طلا. تقاضا برای دلار شلیک شده در آزر ، که از افزایش آن به اوج ۱۴ سال در بازارهای بین المللی تقویت شده و باعث می شود که بازپرداخت به اوج های تاریخی در برابر ریال ارسال شود.

ارز ایالات متحده در طول ماه نزدیک به ۱۰ ٪ افزایش یافت و در ۲۱ دسامبر بالاتر از ۴۰،۰۰۰ ریاضیات در هر دلار در ۲۱ دسامبر ، برای اولین بار از زمان بحران ارز ایران چهار سال پیش.

طلا در طول ماه افزایش متوسط ​​تری داشت. دلار آمریکا قوی‌تر باعث می‌شود طلای دلاری برای سرمایه‌گذاران جذابیت کمتری داشته باشد و این امر تقاضای این فلز گرانبها را در این ماه محدود کرد.

سکه طلای آزادی تا پایان آذرماه با ۳.۶ درصد افزایش به ۱۱ میلیون و ۴۲۴ هزار ریال رسید. معاملات آتی تحویل فوریه با ۲ درصد افزایش به ۱۱,۵۷۵,۰۰۰ ریال در این دوره رسید.

در این بین، TSE تنها ۱ درصد در ماه افزایش یافت و شاخص معیار آن TEDPIX در ۸۰۱۲۲ واحد به پایان رسید. بازار در ۷ دسامبر به ۹ ماهه ۸۱،۳۴۱ در صدر افزایش یافت و پس از معامله تولید کنندگان عمده نفت جهانی برای محدود کردن تولید و قیمت نفت خام ، اما این تجمع به عنوان احساسات صعودی به سرعت از بین نرفت. این رالی توسط سهام در صنایع تولید فولاد، معدن و پالایش که درآمدهای صادراتی آنها از دلار قوی سود می برد، رهبری شد.

از طرف دیگر IFB ، از اوایل دسامبر بر روی دستاوردهای خود نگه داشته شد و ماه ۴.۲ ٪ بالاتر را در ۸۶۸.۳ امتیاز به پایان رساند ، فقط از سه ساله ای که در ۱۰ دسامبر برخورد کرد.

شرکت‌های پتروشیمی که بخش بزرگی از IFB را تشکیل می‌دهند، بیشترین سود را از چشم‌انداز قیمت‌های بالاتر نفت خام کسب کردند.

> گزینه ها و قرارداد لغو شده

در ماه گذشته در خارج از معاملات هیجان بیشتری وجود داشت. آپشن سهام روز یکشنبه برای اولین بار در ایران معرفی شد. فراخوان شرکت فولاد مبارکه، شرکت ملی صنایع مس ایران و خودروساز ایران خودرو در TSE رونمایی شد.

تنظیم کننده ها به دنبال معرفی مشتقات سازگار با شریعت برای گسترش ابزارهای سرمایه گذاری در دسترس برای مدیران پول و اضافه کردن گوستو به بازارهای مالی ایران هستند.

سازمان خصوصی سازی ایران گفت که قصد دارد توافق نامه خصوصی سازی بحث برانگیز را برای شرکت ارتباطات از راه دور ایران در سال ۲۰۰۹ به دست آورد. IPO 50 ٪ از TCI را به یک کنسرسیوم از سه شرکت فروخت ، دو نفر متعلق به سپاهان انقلابی و یکی با اجرای امام خمینی Order، یک موسسه خیریه دولتی، به مبلغ ۸ میلیارد دلار در آن زمان. با این حال، کنسرسیوم نتوانسته است بخشی از پول را بپردازد و IPO را مجبور به لغو معامله کرد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.