محصولات معدنی ایران ۱۹۰ متر برتر: گزارش صنعت

0

توسعه معادن و صنایع معدنی ایران و توسعه معادن و صنایع معدنی ایران در هفت ماهه نخست سال مالی جاری (۳۱ اسفند تا ۲۲ مهر) ۱۹۷.۵۳ میلیون تن محصولات معدنی تولید کردند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹.۱۷ درصد رشد داشته است. آخرین گزارش سازمان نوسازی اعلام شد.

تولید در هفتمین ماه سال حاکی از افزایش ۱۳.۴۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل است و به ۲۸.۹۱ میلیون تن رسیده است.

ایران دارای ۶۸ نوع ماده معدنی با بیش از ۳۷ میلیارد تن ذخایر اثبات شده و ۵۷ میلیارد تن ذخایر بالقوه از جمله ذخایر بزرگ زغال سنگ، سنگ آهن، مس، سرب، روی، کروم، اورانیوم و طلا است.

 بخش فولاد بالادست

کنسانتره سنگ آهن با ۲۱.۸۸ میلیون تن بیشترین سهم را در تولید معدنی ایران در دوره مورد بررسی داشته است که رشد ۱۹ درصدی را در سال گذشته به ثبت رسانده است.

مجتمع معدنی و صنعتی گلقر ۸.۰۳ میلیون تن از کل تولید را به خود اختصاص داده است و پس از آن مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو با ۴.۹۲ میلیون تن، شرکت سنگ آهن مرکزی ایران با ۲.۸۶ تن، شرکت سنگ آهن گهرزمین با ۲.۴۷ میلیون تن، معادن و معدن خاورمیانه در رتبه های بعدی قرار دارند. هلدینگ توسعه صنایع با ۲.۱۸ میلیون تن، اپال پارسیان سنگان با ۱.۲۱ میلیون تن و مجتمع سنگ آهن سنگان با ۱۹۰۹۴۰ تن.

تولید آهن دانه بندی شده به ۳.۵ میلیون تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷ درصد کاهش داشت. شرکت سنگ آهن مرکزی ایران با ۱.۰۵ میلیون تن بزرگترین تولیدکننده بوده و پس از آن مجتمع سنگ آهن با ۹۷۹ هزار و ۲۷۲ تن، شرکت سنگ آهن جلال آباد با ۵۴۱ هزار و ۲۸۸ تن، شرکت سنگ آهن فلات مرکزی ایران با ۵۴۱ هزار و ۶۴۸ تن، مجتمع معدنی چادرملو، مجتمع معدنی و صنعتی ۷۰ تا ۲۱ قرار دارند. و شرکت سنگ آهن میشدوان با ۱۷۳۷۱۰ تن.

گندله با تولید کل ۱۷.۹۶ میلیون تن، دومین سهم بزرگ را به خود اختصاص داد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۴ درصد رشد داشت. گل گهر با ۶ میلیون و ۱۳۰ هزار تن بزرگترین تولید کننده و شرکت فولاد مبارکه با ۴۳/۴ میلیون تن، فولاد خوزستان با ۷۶/۳ میلیون تن، چادرملو با یک میلیون و ۸۶۰ هزار تن و MIDHCO با یک میلیون و ۷۶۰ هزار تن در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

آهن کاهش یافته مستقیم با تولید ۱۰.۷۶ میلیون تن در رتبه بعدی قرار گرفت که ۲۴ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل داشت. مبارکه با ۴ میلیون و ۳۱۰ هزار تن سهم اول را به خود اختصاص داد و پس از آن KSC با ۲ میلیون و ۲۴۰ هزار تن، فولاد هرمزگان با ۹۲۳ هزار و ۷۱۲ تن، فولاد کاوه جنوب با ۸۳۹ هزار و ۸۶۸ تن، مجتمع فولاد صبا با ۶۴۷ هزار و ۹۰۸ تن، شرکت های خراسان با ۶۹۰۰ تن و ۵۰۰۰۰۰۰۰ تن، فولاد هرمزگان با ۶۹۰۰ تن و ۵۰۰۰۰۰۰۰ تن، فولاد کاوه جنوب با ۸۳۹ هزار و ۸۶۸ تن در رده های بعدی قرار گرفتند. شرکت فولاد با ۴۹۶۷۸۱ تن و MIDHCO با ۴۷۳۲۷۰ تن.

 بخش پایین دستی فولاد

فولاد نیمه تمام چهارمین سهم را در بین محصولات معدنی در دوره هفت ماهه به خود اختصاص داده است. کارخانه های فولاد ایران ۹.۵۷ میلیون تن اسلب، بلوم، بیلت و شمش تولید کردند که ۱۴ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد.

شرکت فولاد مبارکه با ۴.۸۹ میلیون تن پیشتاز بود. KSC با ۲.۱۸ میلیون تن در رده های بعدی قرار گرفت و شرکت ذوب آهن اصفهان با ۱.۳۳ میلیون تن، فولاد کاوه جنوب با ۴۵۶۸۷۶ تن، فولاد خراسان با ۴۱۲۰۴۳ تن، فولاد آلیاژی ایران با ۲۴۶۹۶۱ تن و گروه ملی صنایع فولاد ایران با ۳۷۰۰ تن در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

همه تولیدکنندگان در این دوره رشد داشته اند، به استثنای ESCO و IASCO که تولید آنها به ترتیب ۶ و ۱۵ درصد در سال گذشته کاهش یافته است.

در مجموع ۶.۱۱ میلیون تن محصولات فولادی شامل کلاف نورد گرم و سرد، میلگرد، تیرآهن، لوله، ورق های عریض و گالوانیزه در این دوره تولید شد که ۵ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد.

شرکت ام اس سی و شرکت زیرمجموعه آن فولاد صبا با ۳.۳۴ میلیون تن بیشترین سهم تولید را به خود اختصاص دادند و پس از آن اسکو با ۱.۲۷ تن، شرکت فولاد اکسین با ۴۵۳ هزار و ۹۱۸ تن، فولاد خراسان با ۲۹۳ هزار و ۳۹۸ تن، ایسکو با ۱۷۵ هزار و ۴۷۲ تن و شرکت پیپه روز با شرکت پیپه روز با صنعت نفت در رده های بعدی قرار گرفتند. ۱۵۸۵۰۱ تن، INSIG با ۹۲۰۶۱ تن، شرکت ورق خودرو چهارمحال بختیاری با ۱۱۷۸۵۸ تن و فولاد آذربایجان با ۱۰۰۷۴۴ تن.

 بخش مس

معادن مس تحت بهره برداری شرکت ملی صنایع مس، ۹۷.۱۸ میلیون تن سنگ معدن اکسید مس در طول دوره استخراج کردند که ۷ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

مجتمع مس سرچشمه ۴۸.۲۳ میلیون تن از کل تولید را به خود اختصاص داده است. مجتمع مس سونگون با ۲۹.۲۴ میلیون تن و معدن مس میدوک با ۱۹.۷ میلیون تن در رتبه های بعدی قرار دارند.

به استثنای افت ناچیز ۱ درصدی سونگون، همه معادن فوق رشد تولید را ثبت کردند.

استخراج سنگ مس سولفیدی سه معدن با ۳ درصد افزایش نسبت به سال قبل به ۲۹.۵۳ میلیون تن رسید.

کنسانتره مس اصلی ترین محصول تولیدی در این بخش بود. تولید به ۶۴۴۱۶۰ تن رسید که نسبت به سال قبل ۳ درصد افزایش را ثبت کرد. پس از آن آند مس با ۹۰۶۲۷ تن کاهش ۳۳ درصدی قرار گرفت. کاتد مس با ۷۷۶۰۰ تن کاهش ۳۰ درصدی. و مولیبدن با ۴۴۷۳۲ تن، ۱۳ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل.

 بخش آلومینیوم

سه تولیدکننده بزرگ آلومینیوم ایران در هفت ماهه مجموعا ۱۹۴۹۱۳ تن شمش آلومینیوم تولید کردند تا نسبت به سال قبل ۳ درصد کاهش داشته باشند. شرکت آلومینیوم ایران ۹۹۰۴۰ تن، شرکت آلومینیوم هرمزال ۶۰۷۸۰ تن و شرکت آلومینیوم المهدی ۳۵۰۹۳ تن تولید کردند.

شرکت آلومینا ایران ۱۴۰۳۹۱ تن پودر آلومینا تولید کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲ درصد رشد داشت.

 سرب و روی

تولیدکنندگان عمده سرب و روی ایران در این مدت ۵۱۲ هزار و ۷۵۱ تن سنگ معدن استخراج کردند که از این میزان، مجتمع سرب و روی انگوران ۴۹۲ هزار و ۷۹۰ تن و کارخانه سرب و روی نخلک ۱۹ هزار و ۹۶۱ تن است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.