محصولات نفتی ، مواد معدنی EPI را تقویت می کنند

0

بانک مرکزی اعلام کرد: شاخص بهای صادرات در هشتمین آبان ماه ایران (۲۳ مهر تا ۳۱ آبان) به عدد ۲۷۵.۹ رسید که نسبت به ماه قبل ۵.۷ درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۶.۴ درصد افزایش نشان می دهد. آخرین داده های ایران نشان می دهد.

به گزارش ایرنا، میانگین EPI طی هشت ماه منتهی به ۲۱ نوامبر شاهد رشد ۱۶.۷ درصدی نسبت به سال قبل بوده است.

EPI در درجه اول تحت تأثیر دو عامل است: نرخ ارز خارجی و قیمت جهانی کالا.

این شاخص برای قیمت یک یا سبدی از کالاها در تجارت بین‌المللی با استفاده از قیمت‌های صادراتی FOB، در حالت ایده‌آل، محاسبه می‌شود.

دلار و یورو در ۸ ماهه سال مالی جاری به ترتیب با ۲.۵ و ۱.۲ درصد و ۹.۲ درصد و ۱۸.۱۹ درصد رشد کردند و به ترتیب به ۴۹۹۳۰ و ۴۸۶۰۰ ریال رسیدند.

EPI برای فرآورده های نفتی و معدنی با ثبت رشد ۳۵۳ درصدی و ۴۰.۹ درصدی، بالاترین رشد سالانه را داشته است. این محصولات شامل پروپان مایع، بوتان مایع، سیمان، قیر، کنسانتره مس، کاتد مس، موم پارافین، روغن موتور، پلی اتیلن با چگالی بالا، شمش روی، کاشی و سرامیک، آمونیاک، شمش آلومینیوم و پودر کربنات کلسیم است.

سایر محصولاتی که ماه به ماه ارزش دارند عبارتند از پسته، اوره، رب گوجه فرنگی، تراکتور، فولاد نورد گرم، فرش پشمی دستباف، ماست، کولرهای تبخیری، کشمش، بادام، بیسکویت، چیپس سیب زمینی، کیک، بستنی، شلنگ پلاستیکی، ماهی منجمد و شکلات سفید.

سیمان، کود، فرش دستباف، خرما، ماست، بیسکویت، ویفر، زعفران، رادیاتور، تراکتور، صندل چرم مصنوعی، ماهی منجمد، رب گوجه فرنگی، کیک، کاشی، سرامیک، پودرها و مایعات پاک کننده و فرش ماشینی بود. محصولات غیرنفتی که بیشترین افزایش را در EPI ماه به ماه خود ثبت کردند.

EPI برای متانول، روغن های گیاهی هیدروژنه و پرتوهای آهن ماه به ماه کاهش یافته است.

نگاهی دقیق تر به ارقام نشان می دهد که EPI برای محصولات پتروشیمی ۶.۷% افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش، EPI برای محصولات شیمیایی و پایین دستی آنها و همچنین فلزات اساسی و محصولات پایین دستی آنها شاهد رشد قابل توجهی نسبت به سال گذشته بوده است که به ترتیب ۳۱.۳ و ۳۲.۴ درصد افزایش یافته است.

EPI سال مالی ۱۸-۲۰۱۷ را با ۲۴۱ امتیاز آغاز کرد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.