مذاکرات ایران با ECB انتظار می رود موانع بانکی را حذف کند

0

رئیس بانک مرکزی گفت: مذاکرات با بانک مرکزی اروپا در چارچوب مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل انجام خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، ولی‌الله سیف روز سه‌شنبه با اشاره به تلاش‌های بانک‌های اروپایی برای تسریع روند برقراری مجدد روابط با ایران، گفت: مذاکرات بانکی ایران با اروپا فردا (چهارشنبه) برگزار می‌شود.

او پس از دیدار با جان تسانگ، وزیر مالی هنگ کنگ، در تهران صحبت می کرد.

از زمان رفع محدودیت‌های بانکی بین‌المللی در ژانویه، تهران تنها با تعداد محدودی از بانک‌های کوچک‌تر ارتباط برقرار کرده است، زیرا تحریم‌های ایالات متحده همچنان به قوت خود باقی است و مؤسسات بزرگ خارجی همچنان از جریمه‌های احتمالی بیم دارند.

بانک ها پس از جریمه های ایالات متحده از جمله جریمه ۹ میلیارد دلاری شرکت BNP Paribas فرانسه در سال ۲۰۱۴، تا حدی به دلیل نقض تحریم های مالی اعمال شده در سال ۲۰۱۲ برای تحت فشار قرار دادن ایران برای ترک برنامه هسته ای خود، عصبی هستند.

وام دهندگان بزرگ جهانی مانند HSBC تکرار کرده اند که قصد ندارند هیچ گونه تجارت جدیدی با ایران انجام دهند و این سوال را مطرح می کنند که چرا ایالات متحده آنها را تشویق به انجام این کار در زمانی که شرکت های مالی ایالات متحده محدود شده اند، دارند.

سیف با اشاره به توافق هسته ای امضا شده توسط شش قدرت جهانی گفت: مذاکرات در اروپا در راستای تحقق اهداف تعیین شده در برجام انجام خواهد شد.

وی با صحبت از آنچه “کاستی های ناشی از ایالات متحده” خواند، گفت: اروپا در تلاش است تا فضایی ایجاد کند که در آن روابط بانکی ایران با وام دهندگان بزرگ اروپایی با سرعت بیشتری توسعه یابد.

مرحله دوم گفت‌وگوهای بلندپایه درباره مجموعه‌ای از موضوعات در بروکسل و با هدایت مجید تخت روانچی معاون اروپایی و آمریکایی وزیر امور خارجه و دبیرکل سرویس اقدام خارجی اروپا (EEAS) برگزار می‌شود. هلگا اشمید

دو طرف قرار است موضوعات مختلفی از جمله همکاری نزدیک‌تر بین ایران و بلوک ۲۸ کشور در سیاست، اقتصاد و مبارزه با تروریسم و ​​همچنین بحران‌های منطقه‌ای را بررسی کنند.

دیپلمات های ایرانی و اتحادیه اروپا نیز در مورد حقوق بشر تبادل نظر خواهند کرد. قرار است نماینده ای از شورای عالی حقوق بشر ایران هیئت ایرانی را همراهی کند.

مرحله اول نشست ایران و اتحادیه اروپا در بهمن ماه بین تخت روانچی و اشمید در تهران برگزار شد. دو طرف در مورد همکاری های دوجانبه در زمینه انرژی، تجارت، بانکداری، محیط زیست و مبارزه علیه تروریسم و ​​افراط گرایی تبادل نظر کردند.

به گفته رئیس بانک مرکزی، ایران برنامه‌های تشویقی برای جذب سرمایه‌گذاری از هنگ‌کنگ آماده کرده است. او همچنین گفت که مذاکراتش با تسانگ در مورد توسعه روابط دوجانبه مثبت بود.

سیف با اشاره به اینکه هنگ کنگ در زمینه خدمات پولی یک بازیگر در سطح جهانی است، گفت: این ویژگی‌ها همراه با توانایی‌های ایران می‌تواند منجر به پیشرفت اقتصادی و به‌ویژه بانکی در هر دو کشور شود.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.