مذاکرات مالی ایران در حال پیشروی

0

از آنجا که توافق هسته ای ایران با قدرت های جهانی – که به عنوان برنامه جامع اقدام مشترک شناخته می شود – که در تاریخ ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶ اجرا شد ، این کشور برای جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی به ارزش ۸۰ دلار در مذاکرات انجام داده است میلیارد دلاری رئیس سازمان سرمایه گذاری، کمک اقتصادی و فنی ایران اعلام کرد.

ایران با Medibank ایتالیا و SACE ضمانت صادرات به مبلغ ۲ میلیارد یورو (۲.۲۴ میلیارد دلار)، اگزیم بانک چین به مبلغ ۳۰ میلیارد دلار، بانک توسعه چین به مبلغ ۱۵ میلیارد دلار، بانک صادرات-واردات کره به مبلغ ۸ میلیارد دلار و شرکت بیمه تجارت کره مذاکره کرده است. ۵ میلیارد دلار برای دریافت فاینانس خارجی» به نقل از خبرگزاری شادا، خبرگزاری رسمی وزارت اقتصاد، محمد خزایی گفت.

به گفته این مقام، سایر طرف های درگیر در مذاکرات مالی با ایران عبارتند از: بیمه صادرات و سرمایه گذاری نیپون ژاپن و وزارت دارایی ژاپن با ۱۰ میلیارد دلار، آژانس همکاری بین المللی ژاپن با ۱.۲ میلیارد یورو (۱.۳۴ میلیارد دلار)، وزارت توسعه اقتصادی روسیه برای ۵ میلیارد یورو (۵.۶ میلیارد دلار) و مؤسسه تضمینی نروژ برای اعتبارات صادراتی به مبلغ ۱ میلیارد یورو (۱.۱ میلیارد دلار).

خزاعی که سازمان او به تسهیل جریان مالی خارجی و وابسته به وزارت اقتصاد کمک می کند، خاطرنشان کرد: تاکنون هیچ مشکلی برای وارد کردن فاینانس نهایی نشده است. در ماه می، اعلام شد که SACE، آژانس اعتبار صادراتی دولتی ایتالیا، خط اعتباری به بانک سامان اختصاص داده است، اما مبلغ آن فاش نشد.

مجموع ۱۳ میلیارد دلار وام‌دهندگان کره‌ای بخشی از توافقنامه‌ای است که اخیراً رونمایی شد و علی طیب نیا، وزیر اقتصاد ایران روز شنبه به سئول سفر کرد. قرار است برای پروژه های ایرانی مانند پالایشگاه اصفهان، هشت پالایشگاه میعانات گازی در سیراف و عسلویه و همچنین یک بیمارستان و غیره اختصاص یابد.

خزاعی که معاون وزیر اقتصاد نیز هست با اشاره به فاینانس ۴۰۰ میلیون دلاری هند که بخشی از آن در بندر چابهار مصرف شده است، گفت: پروژه یک میلیارد یورویی احداث نیروگاه گاز بندرعباس نیز بدون آن در حال انجام است. ارائه جزئیات بیشتر در مورد منبع وجوه.

به گفته این مقام مسئول، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی از هند و روسیه تاکنون نهایی شده و «فاینانس چین برای پروژه ریلی مشهد در حال نهایی شدن است». سال گذشته، دولت اعلام کرد که با جذب ۱۱.۸ میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی طی ۱۲ ماه منتهی به ۲۱ دسامبر موافقت کرده است.

  FDI بدون قید و شرط

این مقام مسئول در پاسخ به این سئوال که آیا بودجه نهایی با رشته‌هایی همراه است یا خیر، گفت: هرگونه قرارداد سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی طبق دستور حضرت آیت‌الله سید علی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب، تنها در «شرایط عادی» امضا می‌شود.

وی افزود: این پافشاری طرف ایرانی است که گاهی مذاکرات با کشورهای دیگر را طولانی می کند و ایران اگر بدون اما و اگر می آمد خیلی زودتر می توانست بسیاری از معاملات را منعقد کند.

خزاعی همچنین هرگونه مشکل احتمالی با شرکت های بیمه کننده این منابع مالی خارجی را رد کرد.

وی اذعان داشت: در ابتدای سال مالی قبل (اسفند ۱۳۹۵) و تنها چند ماه پس از اجرای توافق هسته‌ای، ایران به دلیل بدهی‌های خود به دولت‌های خارجی (در دوران تحریم‌ها که سیستم مالی کشور را هدف قرار داده بود) با مشکلاتی مواجه شد.

اما «بدهی‌های ایران به این مؤسسات با کمک بانک مرکزی ایران و وزارت امور خارجه تسویه شد» و کشور از پذیرش جریمه‌های اضافی که در اثر تأخیر پرداخت شده بود، خودداری کرد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: آژانس‌های معتبر بیمه سرمایه‌گذاری مانند K-SURE کره، SACE ایتالیا، هرمس آلمان، Oesterreichische Kontrollbank و شرکت بیمه صادرات و اعتبار چین اعلام کرده‌اند در حال حاضر آماده‌اند تا در شرایط عادی به بیمه سرمایه‌گذاری ایران ادامه دهند.

خزاعی با تاکید بر اهمیت این تحول جدید گفت: پس از دوران سختی که مبادلات پولی و مالی به شدت دشوار یا وجود نداشت و سیستم بانکی با دنیا قطع شده بود، «نهادهای بین المللی بار دیگر به کشور اعتماد کردند».

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.