مذاکرات گازی ترکیه با رژیم صهیونیستی

0

‌‌‌‌‌به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از بلومبرگ، گزارشات حاکی از آن است که آلپ ارسلان بیرقدار، وزیر انرژی ترکیه تلفنی با اسرائیل کاتز، وزیر انرژی رژیم صهیونیستی، در باره فرصت‌ها برای توسعه همکاری‌های دوجانبه در زمینه انرژی و به خصوص گاز، گفت‌وگو کرده است.

بیرقدار در شبکه اجتماعی ایکس، توئیتر سابق، اعلام کرده که قرار است به زودی به دعوت رژیم صهیونیستی به سرزمین‌های اشغالی سفر کند. دو کشور به دنبال آن هستند تا از یک میدان گازی در نزدیکی باریکه غزه گاز برداشت کرده و به اروپا صادر کنند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه هم دو ماه پیش با اشاره به گاز رژیم صهیونیستی گفته بود که بهترین راه انتقال این گاز به اروپا از طریق ترکیه است.

البته با وجود مذاکرات در حوزه انرژی که تا حدودی به نزدیک شدن دو طرف منجر شده، ترکیه و رژیم صهیونیستی هنوز روی مسئله فلسطین با یکدیگر اختلاف دارند. آنکارا مدت‌هاست که نسبت به سیاست‌های رژیم صهیونیستی در قبال فلسطین انتقاد جدی دارد.

حمله سال ۲۰۱۰ رژیم صهیونیستی به یک کاروان کشتی‌های ترکیه‌ای که به غزه می‌رفت، روابط بین دو کشور را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به شدت تیره کرد. طی سال‌های گذشته ترکیه با هدف بهبود اوضاع اقتصادی‌ به سمت بهبود روابط با رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی رفته است.

دو کشور در سال گذشته روابط دیپلماتیک برقرار کردند و حتی قرار بود بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی ماه جولای به ترکیه سفر کند که به خاطر بیماری‌ لغو شد.

[پایان پیام]‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌


منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.