مسابقات صنعت خودرو برای رفع خطرات امنیت سایبری

0

از آنجایی که خودروسازان به سرعت فناوری‌های متصل و خودکار را اتخاذ می‌کنند، رقابت برای محافظت از این خودروها در برابر حملات سایبری و ویروس‌های رایانه‌ای در جریان است.

تویوتا موتور قصد دارد تا سال ۲۰۲۰ فناوری‌های متصل را در تمام خودروهای غیرتجاری خود برای فروش در ژاپن و ایالات متحده نصب کند، که با خودروهای هاچ‌بک کرولا و سدان کراون جدید که در ژوئن عرضه شد، شروع شد. آسیا نیکی گزارش داد که با این فناوری‌ها، وسایل نقلیه می‌توانند با رانندگان «ارتباط» داشته باشند و از نظر تئوری رانندگی را ایمن‌تر و کارآمدتر کنند.

در ایالات متحده، سوبارو نیز چشم انداز خود را برای ارائه خدمات خودروی متصل در بیش از ۸۰ درصد خودروهای جدید فروخته شده در ژاپن، ایالات متحده و کانادا تا سال ۲۰۲۲ اعلام کرد. فوجی کیزای متخصص تحقیقات بازار مستقر در توکیو تخمین می زند که بیش از ۱۰۰ میلیون خودرو متصل تا سال ۲۰۳۵ در جاده ها قرار خواهد گرفت و ۹۶.۳٪ از کل وسایل نقلیه فروخته شده در آن سال را تشکیل می دهد.

با این حال، آسیب‌پذیری آنها در برابر حملات سایبری، شرکت‌ها را از تامین‌کنندگان گرفته تا بیمه‌گران، به توسعه راه‌حل‌های حفاظتی وادار می‌کند. برخی از حوزه‌های قضایی و گروه‌های صنعتی نیز در حال تهیه دستورالعمل‌هایی برای بازار هستند که امید می‌رود بازیگران بیشتری را به بازار جذب کند.

در سال ۲۰۱۵، دو محقق موفق شدند یک موتور جیپ چروکی را در حین رانندگی از راه دور خاموش کنند، که منجر به فراخوانی ۱.۴ میلیون خودرو از این نوع توسط فیات کرایسلر در ایالات متحده شد.

خودروهای ساخت تویوتا، فورد موتور و تسلا از جمله خودروهایی هستند که توسط هکرها در آزمایش‌های سازمان‌یافته آزمایش می‌شوند. هکرها توانستند دستوراتی را برای کنترل ترمز و شتاب گیری، کنترل بالقوه کلیدها و گواهی ها، شبکه های استراق سمع و حتی بازنویسی دستورات رانندگان به شبکه خودرو ارسال کنند.

نرم افزار امنیت سایبری

سازنده قطعات خودرو و محصولات سمعی و بصری هارمن اینترنشنال، یکی از شرکت های تابعه آمریکایی سامسونگ، در حال همکاری با خودروسازان برای ایجاد نرم افزاری برای جلوگیری از چنین حملاتی است. امیدوار است تا پایان سال جاری شاهد استفاده از نرم افزار امنیت سایبری خودروهای خود در برخی خودروها در ایالات متحده و اروپا باشد.

این نرم افزار با قرار دادن سپرهایی برای جلوگیری از حملات از طریق Wi-Fi، بلوتوث، شبکه های بین خودرویی و سایر نقاط ورودی که هکرها می توانند به آنها نفوذ کنند، از این وسایل نقلیه محافظت می کند. فناوری آن سیگنال‌های الکتریکی را در این شبکه‌ها تشخیص می‌دهد، با الگوریتم خاصی که توانایی خودروها در واکنش به دستورات نادرست را غیرفعال می‌کند. این شرکت همچنین تجزیه و تحلیل امنیت سایبری را در اختیار خودروسازان قرار می دهد.

اساف آتزمون، مدیر ارشد توسعه کسب و کار و بازاریابی امنیت سایبری خودرو هارمن، گفت: “[نرم افزار] قادر است اطلاعات ارزشمندی را برای ارسال از وسایل نقلیه مورد نیاز برای به روز رسانی الگوریتم ها انتخاب کند.”

در ماه مارس، هارمن از همکاری دو ساله با Groupe PSA فرانسه در زمینه راه حل های امنیت سایبری، از جمله مشاوره و کار پیش تولید، برای ایجاد سرویس های امنیتی نسل بعدی خبر داد.

مسابقه تنگ

سایر تامین کنندگان قطعات نیز در استارتاپ های امنیت سایبری متمرکز بر خودروهای متصل سرمایه گذاری کرده اند. Denso ژاپن در اوایل سال جاری در شرکت های امنیت خودرو مستقر در ایالات متحده DellfFer و ActiveScaler سرمایه گذاری کرد.

شرکت های بیمه نیز وارد عمل شده اند. بیمه آتش سوزی Tokio Marine & Nichido در ماه آوریل موافقت کرد که با White Motion، سرمایه گذاری مشترک بین سازنده قطعات خودرو ژاپنی Calsonic Kansei و شرکت فرانسوی امنیت سایبری Quarkslab، روی تحقیق در این منطقه کار کند. امیدوار است تا سال ۲۰۱۹ بتواند استانداردهایی را برای پرداخت بیمه در نتیجه نقض امنیت سایبری ارائه کند.

کلید توسعه این صنعت جدید، تعیین اینکه چه کسی در نهایت مسئول حوادث است. تحقیقات نشان داده است که هکرها می‌توانند ویروسی را در جعبه سیاه خودرو بکارند که می‌تواند هرگونه شواهدی از حملات را پاک کند.

با این حال، وودی اپستاین، مشاور ریسک گفت: “اثبات کامل صحت برنامه خودروهای خودران یا محافظت کامل از آن در برابر هرگونه حمله غیرممکن است.”

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.