مسقط به مناقصه گران برای توسعه بندر چابهار پیوست

0

علی بن مسعود السنعیدی، وزیر بازرگانی و صنعت عمان، گفت که چابهار به دلیل نزدیکی به سواحل عمان می تواند نقشی محوری در صادرات مواد غذایی به این کشور عربی ایفا کند.

>

در جریان بازدید از بندر ایران در آخر هفته، سونعیدی را احمد بن محمد الفتیسی وزیر حمل و نقل و ارتباطات عمان و ۵۰ تن از چهره های تجاری کشورش همراهی می کردند.

به گزارش ایرنا، آنها در تور چابهار یک روزه خود به بررسی فرصت های سرمایه گذاری و بررسی پروژه های توسعه بندر و همچنین مجتمع پتروشیمی مکران پرداختند.

سونعیدی این سفر را اولین سفر یک هیئت عالیرتبه عمانی به چابهار توصیف کرد.

هیئت بازدید کننده شامل مدیران اجرایی شرکت کشتیرانی عمان و شرکت مخابرات عمان و همچنین نمایندگانی از صندوق پس انداز ملی، شرکت نفت، سازمان گمرک، دفاتر ویزا و پلیس کشور، مدیران عامل مناطق آزاد تجاری عمان و بازرگانان برتر کشور است. او گفت.

سرمایه گذاران عمانی مایل به سرمایه گذاری در زمینه های مختلف از جمله فناوری اطلاعات و ارتباطات، ساخت نیروگاه های آب و برق و همچنین توسعه بنادر و صنایع سبک در چابهار هستند.

سنیدی عزم کشورش برای تقویت مبادلات اقتصادی با ایران را ابراز کرد و گفت که دو کشور مصمم به تحکیم روابط سیاسی و تجاری خود هستند.

ولی‌الله افخمیراد، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ایران و عمان باید با تبادل هیئت‌های تجاری و برگزاری نمایشگاه‌های مشترک گام‌های عملی برای گسترش روابط تجاری بردارند.

وی گفت: «با افزایش روابط بانکی با ایران، عمان به ایران کمک می کند تا دستور کار خود را که بهبود روابط اقتصادی با جامعه جهانی است، پیش ببرد.

معاون وزیر عمان از مقامات عمان خواست تسهیلاتی برای تسهیل صدور روادید برای تجار و بازرگانان ایرانی فراهم کنند.

افخمیراد همچنین با استقبال از افتتاح خط کشتیرانی صحار- چابهار در روز ۱۳ بهمن، خواستار برقراری پروازهای مستقیم هوایی بین عمان و شهرهای بزرگ ایران یعنی تهران، مشهد، شیراز و اصفهان شد.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: حضور تجار عمانی منادی روابط همه جانبه دو کشور همسایه است.

علی اوسط هاشمی افزود: خط کشتیرانی صحار – چابهار «حلقه اتصال» ایران و عمان است.

وی گفت: «نیروی کار متخصص و با تحصیلات عالی ایران و همچنین ظرفیت‌های شیلات و کشاورزی ایران کمک بزرگی به عمان خواهد کرد.

این واقعیت که جمعیت زیادی از بلوچ های ایرانی در عمان زندگی می کنند تأثیر مثبتی در تقویت روابط دوستانه دو ملت دارد.

چابهار در استان سیستان و بلوچستان در سواحل جنوب شرقی ایران قرار دارد و بندری با ارزش استراتژیک است. این کشور خارج از خلیج فارس قرار دارد و به عنوان دروازه ای به کشورهای غنی از منابع آسیای مرکزی عمل می کند.

پروژه توسعه بندر چابهار به دلیل موقعیت مطلوب در جنوب شرقی ایران و چشم‌انداز احیای جاده ابریشم می‌تواند سرمایه‌گذاران خارجی زیادی را به خود جذب کند.

چین و هند مدت‌هاست که برای سرمایه‌گذاری در بندر ایران رقابت می‌کنند و هند برای سرمایه‌گذاری بیش از ۳۰ میلیارد دلار اعلام آمادگی کرده است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.