مسیر کشتیرانی ایران و عمان بخشی از طرح تجاری بلندپروازانه است

0

ایران اخیراً یک مسیر مستقیم کشتیرانی به عمان راه‌اندازی کرده است که انتظار می‌رود به تنوع دسترسی جمهوری اسلامی به بازارهای صادراتی بین‌المللی کمک کند.

به گزارش پایگاه خبری البوابه مستقر در امان، مسیر بین بندر شهید رجایی ایران و بندر صحار در عمان در ۴ فوریه راه اندازی شد. این مسیر توسط شرکت خصوصی ایرانی خدری جهان دریا به مدت یک سال اداره خواهد شد.

این شرکت ایرانی در فاز اولیه دو بار در ماه سفرهایی را بین شهید رجایی و صحار انجام می‌دهد که می‌تواند در نیمه دوم سال ۲۰۱۶ به هر ۱۰ روز یک بار افزایش یابد.  

به گزارش ایرنا، کشتی های کانتینری با ظرفیت ۹۶ TEU یا واحدهای معادل ۲۰ فوت در این مسیر برای حمل محصولات کشاورزی و کالاهای فاسدشدنی بین دو کشور استفاده خواهند شد.

ایران و عمان در ماه آوریل توافقنامه ای را برای ایجاد مسیر جدید در جریان سفر یک هیئت تجاری بزرگ عمانی به تهران امضا کردند.

در حال حاضر گمانه زنی هایی وجود دارد مبنی بر اینکه ایران و عمان قصد دارند از این مسیر برای ترویج تجارت در سراسر منطقه استفاده کنند.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در اوایل ماه مارس در جریان سفر به عشق آباد به خبرنگاران گفت که ایران و ترکمنستان مصمم هستند «کریدور اقتصادی جنوب به شمال» را فعال کنند که از عمان شروع شده، از ایران می گذرد و از طریق ترکمنستان به ازبکستان منتهی می شود.

انتظار می رود مسیر جدید عمان را به قطب صادرات مجدد کالاهای ایرانی در منطقه تبدیل کند و احتمالاً تجارت بین ایران و امارات متحده عربی را پشت سر بگذارد.

این کشور در حال حاضر دومین شریک تجاری بزرگ ایران پس از چین است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.