مشاوران املاک به وام مسکن بالاتر اعتبار می دهند

0

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت: افزایش سقف وام مسکن گامی رو به جلو برای کمک به مردم برای خرید مسکن است.

وام های 600 میلیون ریالی (19800 دلار به نرخ ارز بازار) به سختی 12 درصد از قیمت متوسط ​​یک آپارتمان را پوشش می دهد. به گزارش روز چهارشنبه به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، حسام عقبایی گفت: سقف خانه اولی‌های متقاضی دریافت حساب پس‌انداز مسکن در تهران دو برابر و در سایر شهرها افزایش یافته است.

شورای پول و اعتبار هفته گذشته با دو برابر شدن سقف رهن حساب پس‌انداز مسکن بانک مسکن برای تازه عروس‌ها موافقت کرد.

بر اساس این بخشنامه، وام مسکن برای افراد تازه ازدواج کرده از 800 میلیون ریال قبلی در تهران به 1.6 میلیارد ریال (52900 دلار) افزایش می یابد.

در مناطق شهری غیر از تهران، زوج های جوان 1.2 میلیارد ریال (39700 دلار) دریافت خواهند کرد که این رقم در گذشته 600 میلیون ریال بوده است. کسانی که در شهرهایی با جمعیت کمتر از 200000 نفر هستند، واجد شرایط دریافت 800 میلیون ریال (26400 دلار)، دو برابر 400 میلیون ریال خواهند بود.

با این حال، این مقام رسمی خاطرنشان کرد که محدود کردن سقف جدید به زوج‌های جوان تأثیر مثبت کلی آن بر بازار کساد ملک را تضعیف می‌کند.

«کسانی که در پله پایین نردبان هستند، عمدتاً از این طرح خارج می‌شوند. طرح جدید درصد بالایی از خریداران مسکن را پوشش نمی‌دهد.

به گفته عقبایی، سقف صندوق حق بیمه مسکن – وام مسکن بدون سپرده – نیز افزایش یافته و گامی موثر در خروج بازار مسکن از رکود است.

«MCC همچنین مجوز اعطای وام مسکن بدون نیاز به سپرده را صادر کرده است. این اقدام می تواند تأثیر بسیار مثبتی بر بخش مسکن داشته باشد.»

با این حال، عقبایی خواستار کاهش نرخ ۲۰ درصدی وام‌ها شد تا این طرح اثر شفابخش آن را در بازار افزایش دهد.

مشاور املاک مدعی شد که رکود طولانی مدتی که بخش مسکن را درگیر کرده است در سه دهه گذشته بی سابقه بوده است و امیدوار است که بازار ملک در نیمه اول سال مالی آینده (از 20 مارس) پر انرژی شود.

اصلاحات مالی لازم است

عقبایی گفت که اصلاح سیاست های پولی و مالی می تواند به ثبات بازار املاک نیز کمک کند.

“ریشه مشکلات بازار مسکن در سیاست های پولی و مالی معیوب است که توسط دولت های متوالی اتخاذ شده است. چشم‌انداز بهتر بازار مسکن در گرو اصلاح این سیاست‌ها است.

دولت های گذشته تا حد زیادی به نیاز به اصلاحات در سیاست های پولی و مالی اشاره کرده اند، اما آنها “در عمل هیچ کاری انجام نداده اند”.

مشاور املاک نسبت به سرمایه گذاری های سفته بازانه بانک ها در بازار مسکن هشدار داد.

او گفت: «پایان دادن به فعالیت‌های وام‌دهندگان در بازار املاک می‌تواند به بخش خصوصی انگیزه لازم برای برداشتن گام‌هایی در جهت تقویت مجدد بازار مسکن کمک کند.

عقبایی با اشاره به اینکه قیمت زمین به طور متوسط ​​70 درصد هزینه کل یک واحد مسکونی را شامل می شود، مکانیسمی را برای مدیریت بهتر و تنظیم قیمت زمین به ویژه در شهرهای بزرگ پیشنهاد کرد.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.