مشکلات اقتصادی، افزایش ناامنی در مالی با نزدیک شدن به خروج ECOWAS

0

باماکو، مالی – یک هفته است که دولت نظامی مالی تصمیم خود را برای عقب نشینی از جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (ECOWAS) اما باماکو، پایتخت این کشور، هنوز پر از انرژی است.

در ساعات اولیه صبح، جاده‌ها مملو از اتوبوس‌های شهری است که از بین راهبندان عبور می‌کنند، در حالی که فروشندگان بازار برای شروع روز با عجله به سمت غرفه‌های خود می‌روند. اما در زیر این لایه از عادی بودن، نگرانی‌ها درباره خروج از بلوک منطقه‌ای ۱۵ عضوی که مالی در سال ۱۹۷۵ به آن پیوست، افزایش می‌یابد.

دجاجی کامارا، یک مغازه دار در شهر به الجزیره گفت: «تردد و تأمین مخارج خانواده سخت تر شده است. ECOWAS سازمانی است که همه اینها را آغاز کرد و زندگی ما را سخت‌تر کرد. زندگی برای ما سخت است، اما من اطمینان دارم که ترک ECOWAS در نهایت به نفع ما خواهد بود.”

پس از کودتاهای متوالی در مالی در طی یک سال که منجر به تصدی سرهنگ آسیمی گویتا در مه ۲۰۲۱ شد، این بلوک تحریم‌های اقتصادی را علیه این کشور محصور در خشکی اعمال کرد تا دولت انتقالی را وادار به برگزاری انتخابات در یک بازه زمانی معقول کند.

اما این به اقتصادی که با ضربات ناشی از همه‌گیری کووید-۱۹ و شوک‌های جنگ روسیه در اوکراین دست و پنجه نرم می‌کند، ضربه سختی زد. تورم افزایش یافت و قیمت اقلام اساسی مانند روغن و شکر بیش از دو برابر شد. از آن زمان، بسیاری از مردم مالی، از جمله کامارا، از فاصله گرفتن تدریجی دولت از نهاد منطقه ای استقبال کردند.

اگرچه ECOWAS در نهایت برداشت برخی از آن تحریم‌ها در ژوئیه ۲۰۲۲، بسیاری همچنان به خاطر تحریم‌هایی که سختی‌هایی را بر آنها تحمیل کرد، خشم دارند.

این استدلال اصلی توسط اتحاد تازه تأسیس کشورهای ساحل (l’Alliance des Etats du Sahel یا AES) از جمله مالی، نیجر و بورکینافاسو در بیانیه مشترک ۲۸ ژانویه ارائه شد که خروج آنها از بلوک را اعلام کرد. ، که به گفته آنها “تحریم های غیرقانونی، نامشروع، غیرانسانی و غیرمسئولانه.

نکته دوم مورد اختلاف، عدم موفقیت ECOWAS در کمک به “نبرد اساسی علیه تروریسم و ​​ناامنی” است.

دیدگاه های متفاوت پان آفریقایی

زمانی که ECOWAS توسط معاهده لاگوس در ۲۸ مه ۱۹۷۵ تأسیس شد، تمرکز اصلی آن بر اقتصاد بود، با هدف ایجاد بازار غرب آفریقا که چندین همسایه را در بر می گرفت.

چند سال بعد، رهبران آفریقایی به این نتیجه رسیدند که بدون ثبات سیاسی، نمی توانند به هدف نهایی خود دست یابند: بازار آزاد که تحت یک ارز واحد عمل می کند. از این رو، تولد گروه نظارت بر آتش‌بس جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (ECOMOG) در سال ۱۹۹۰. برای تقویت یکپارچگی منطقه‌ای، ECOWAS به طور متناوب از اختیار خود برای اعمال تحریم‌های تجاری و مداخله نظامی تحت شرایط خاص استفاده می‌کند.

در بیانیه مشترک خود در ژانویه، AES همچنین گفت ECOWAS از اصول اولیه پان آفریقایی دور شده و اکنون تحت تأثیر نیروهای خارجی است.

فرانسه، اتحادیه اروپا، بریتانیا و ایالات متحده، اربابان استعماری سابق، از موضع ضد کودتای ECOWAS حمایت کرده‌اند و کمک‌های نظامی و سایر اشکال کمک مالی به این سه نفر را قطع کرده‌اند. در نتیجه، اکنون بسیاری این بلوک را دست نشانده غرب با ایده های جدید در مورد هویت منطقه ای می دانند.

موسی مارا، نخست وزیر سابق مالی به الجزیره گفت: «پان افریقایی امروز به معنای تحقق ایالات متحده آفریقا است. از نظر استراتژیک، این حرکت یک اشتباه است. این به معنای دور شدن بیشتر از هدف ادغام آفریقا است که به موجب آن جوامع اقتصادی منطقه یکپارچه هستند.”

او افزود: “اجازه دهید از درون به آن فشار بیاوریم، اما خروج راه حل نیست.” کل قاره آفریقا ۳ درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی را تشکیل می دهد. غرب آفریقا کمتر از ۱ درصد از آن را نشان می دهد. ما باید این سهام را یکپارچه کنیم نه اینکه آنها را تجزیه کنیم.»

سه ایالت خروجی ساحل در AES با هم تنها ۸ درصد از تولید ناخالص داخلی (GDP) ECOWAS را تشکیل می دهند که بالغ بر ۷۶۱ میلیارد دلار است.

خروج از این بلوک می‌تواند بر فعالان اقتصادی در AES تأثیر بگذارد که از بازار آزاد منطقه‌ای بهره‌مند شده‌اند که در آن کالاها از تعرفه معاف هستند و مردم هر طور که می‌خواهند بدون ویزا سفر می‌کنند.

از قبل، شرکت‌های حمل‌ونقل از آنچه ممکن است تغییر کند اگر دولت به این حرکت پایبند بماند، آگاه هستند.

تیجانی ماهامودو، راننده کامیون اهل نیجر، در یک کامیون و ایستگاه اتوبوس فرامرزی در باماکو به الجزیره گفت: «در سه سال گذشته اوضاع تغییر کرده است. ما عادت داشتیم تا سنگال یا ساحل عاج بالا و پایین رانندگی کنیم. برخی از ما کالا حمل می کنیم. دیگران مسافر حمل می کنند. اما از زمان کودتا، ورود پلیس مرزی به این کشورها سخت‌تر شده است. آنها شناسنامه افراد و محموله ما را بررسی می کنند. آنها ما را در این جاده ها وقت و پول تلف می کنند.”

«حتی نحوه صحبت و درک آنها با ما تغییر کرده است. من می دانم که اگر AES ECOWAS را ترک کند، اوضاع برای ما که همیشه در جاده هستیم بدتر می شود.

“دیگر نمی دانیم چه چیزی را باور کنیم”

روز پنجشنبه، چند صد نفر در باماکو در حمایت از تصمیم دولت برای خروج از ECOWAS تظاهرات کردند. راهپیمایی های دیگری در شهرهایی مانند Kayes و Sikasso در غرب و جنوب کشور به ترتیب برگزار شد.

این تجمع‌ها در پاسخ به درخواست دولت انتقالی از مردم برای حضور در خیابان‌ها بود، همانطور که در سه سال گذشته این کار را به طور معمول انجام داده‌اند. با این حال، ناظران استدلال کرده اند که حمایت از دولت بر خلاف ابتدای دوره گذار در حال کاهش است.

یک وابسته سیاستمداری که ترجیح داد ناشناس بماند، در مورد آخرین تظاهرات به الجزیره گفت: «آنها به مدیران مدارس گفته بودند که اجازه دهند بچه ها زودتر بروند تا در راهپیمایی شرکت کنند، اما حتی این اتفاق نیفتاد. “مردم مشکلات بزرگتری دارند … یک مرد معمولی مالی می خواهد بتواند مخارج خانواده خود را تامین کند، اما با بحران برق که ما داشته ایم، تقریبا غیرممکن شده است.”

از باماکو تا گائو، قطع برق به یک مشکل دائمی تبدیل شده است که کل کشور را درگیر کرده است. ناامیدی نه تنها نسبت به تأمین‌کننده برق ملی، Energie du Mali (EDM) بلکه نسبت به دولت انتقالی نیز افزایش یافته است.

و مالیایی‌ها گفته‌اند که فقدان حکمرانی مناسب به منابع معیشت آنها آسیب وارد می‌کند.

«ما راهپیمایی کردیم تا IBK [رئیس جمهور سابق ابراهیم بوباکار کیتا] را [در سال ۲۰۲۰] بدرقه کنیم. ما برای حمایت از ارتش راهپیمایی کردیم که به ما کمک کردند کار را تمام کنیم. آنها می گفتند که زندگی ما بهتر می شود، اما ما هنوز آن را ندیده ایم. مغازه‌دار دیگری ناشناس به الجزیره گفت: من مغازه‌ای دارم که دیگر نمی‌توانم نوشیدنی‌های سرد بفروشم… ما دیگر نمی‌دانیم چه چیزی را باور کنیم.

کودتاچیان بدتر شدن امنیت را یکی از دلایل تسلط بر آن عنوان کردند. مقامات از آن زمان در پایان یک سازمان ملل متحد امضا کردند. ماموریت حافظ صلح و اعزام سربازان فرانسوی. دولت همچنین با مربیان نظامی روسی که گمان می‌رود مزدوران در صفوف پیمانکار نظامی خصوصی وابسته به مسکو، واگنر هستند، قراردادی ترتیب داده است.

اما خشونت توسط گروه های مسلح همچنان در حال افزایش است. داده‌های پروژه داده‌های مکان و رویداد درگیری مسلحانه (ACLED) نشان می‌دهد که تنها در سال ۲۰۲۳ حملات ۳۸ درصدی افزایش داشته است.

تلاش مجدد ضد شورش با اتهاماتی مبنی بر نقض زنجیره ای حقوق بشر همراه بوده است.

موسی کوندو، مدیر اجرایی اندیشکده مستقر در باماکو، مؤسسه ساحل، به الجزیره گفت:

ما عمیق‌تر و عمیق‌تر فرو می‌رویم و به این کار ادامه می‌دهیم.

کوندو، روزنامه‌نگار سابق، در اکتبر ۲۰۲۱ به عنوان مشاور رئیس‌جمهور در امور حکومت‌داری، دموکراسی و حاکمیت قانون منصوب شد. او یک سال بعد به دلایل شخصی از سمت خود استعفا داد و کار خود را در جامعه مدنی از سر گرفت.

«ما هر چیزی را که با منافع غرب همسو می‌دانیم رد کرده‌ایم. اما این بدان معنا نیست که ما باید تمام تخم مرغ هایمان را در یک سبد با روسیه قرار دهیم. کوندو گفت: نه گفتن به یک قدرت خارجی فقط برای بله گفتن به هر چیزی که یک قدرت خارجی دیگر پیشنهاد می کند نیست… رهبران ما باید شفاف بمانند و از دستکاری مردم با لفاظی دوری کنند.

طبق ماده ۹۱ معاهده ECOWAS، یک دولت تنها پس از اعطای یک اخطار کتبی یک ساله و رعایت مفاد آن در طول آن دوره می تواند از عضویت خارج شود. اگر پس از یک سال، ایالت های AES اعلان خود را پس نگیرند، عملاً دیگر بخشی از بلوک نخواهند بود.

برخی معتقدند اتحاد مجدد در منطقه هنوز قبل از آن امکان پذیر است.

مارا به الجزیره گفت: «فکر می‌کنم هنوز زمان برای عقب‌نشینی وجود دارد… می‌توانیم پشت میز بنشینیم و مذاکره کنیم.» این همان چیزی است که من آرزو می کنم و از مقامات ما درخواست می کنم که انجام دهند، به خصوص که ECOWAS گفته است که آنها مایل به یافتن یک مسیر مذاکره رو به جلو هستند و اتحادیه آفریقا متعهد شده است که در این مذاکرات میانجیگری کند. من هنوز خوشبین هستم.”

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.