مصاحبه اختصاصی: برزیل نمی تواند در برش تولید به اوپک بپیوندد

0

برزیل که با نتیجه بدترین رکود اقتصادی خود و مجموعه ای از رسوایی های فساد در بالاترین قدرت قدرت ، در یک دوره جدید در صنعت کلیدی نفت خود بانکداری می کند تا یکی از آشفته ترین طلسم های ثبت شده در تاریخ اخیر را پشت سر بگذارد.

و نهمین اقتصاد بزرگ جهان هیچ سازش برای دستیابی به جاه طلبی های نفتی خود را قبول نخواهد کرد ، وزیر معادن و انرژی برزیل ، فرناندو کولئو فلوهو ، روز دوشنبه در مصاحبه اختصاصی در تهران به تریبون مالی گفت.

وزیر ، در راه بازگشت از اجلاس بریکس به برزیل ، برای مذاکره با بیجان نامدار زنگان ، وزیر نفت و سایر مقامات ارشد در تهران متوقف شد. Coelho Filho با برگزاری صنعت نفت تولید کننده شماره ۱ روغن آمریکای لاتین در ۳۳ سال ، در مورد برنامه ها و سیاست های خود یادداشت عملی را به خود اختصاص داد.

وی گفت: “پنج یا شش سال پیش ، برزیل قصد داشت روزانه حدود ۴ میلیون بشکه در روز تولید کند. به دلیل تمام مشکلاتی که با آن روبرو شدیم ، به خصوص بحران پتروبراس ، اکنون ما در ۲.۷-۲.۸ میلیون BPD هستیم.”

من در پایان سال گذشته با خالد الفالح وزیر انرژی عربستان سعودی صحبت کردم. وی در مورد تصمیم اوپک برای کاهش عرضه نفت به من زنگ زد و من در مورد بحرانی که پتروبراس در سه سال گذشته با بحران های سیاسی و اقتصادی روبرو بود ، به او گفتم. ما اکنون در حال تلاش برای ایجاد مشاغل بیشتر هستیم تا ببینیم چگونه می‌توانیم اقتصاد خود را به مسیر درست برگردانیم.»

اوپک و ۱۱ کشور دیگر در توافق هستند تا ۱.۸ میلیون بشکه در روز نفت خام را از بازار اشباع تا مارس سال آینده حذف کنند. اما عرضه‌های اضافی توسط برزیل و سایر تولیدکنندگان می‌تواند ابتکار عمل اوپک را کاهش دهد و قیمت‌هایی را که در بیش از نیمی از بالاترین سطح خود نسبت به سه سال پیش است، پایین بیاورد.

این در واقع یک واقعیت تلخ است که باعث ایجاد چالش‌های بی‌سابقه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در همه کشورهایی شده است که با پول نفت زندگی می‌کنند و علیرغم درخواست‌های مکرر کارشناسان اقتصادی خود و بین‌المللی حاضر به تنوع‌بخشی نیستند.

من به او (الفالح) گفتم که نمی‌توانیم متعهد به کاهش تولیدمان باشیم. ما قبلاً از جایی که برنامه ریزی کرده بودیم عقب مانده ایم … او می فهمد. البته او انتظار حمایت ما را داشت، اما می داند چه بر سر ما آمده است.»

وزیر عملاً چشم‌انداز پیوستن به هرگونه توافق کاهش تولید تحت رهبری اوپک را در آینده نزدیک رد کرد. «اول باید به آن [نقطه] برسیم تا ببینیم، تا به ۴ میلیون بشکه برسیم. ما به پنج تا ۱۰ سال زمان نیاز داریم.”

Petrobras در شکل بهتر

درست زمانی که امیدهای برزیل برای قهرمانی در جام جهانی در خانه در سال ۲۰۱۴ به پایان رسید، اقتصاد این کشور در رکود عمیقی فرو رفت که باعث شد بیش از ۱.۵ میلیون نفر شغل خود را از دست بدهند. این با یک مناقشه سیاسی گسترده که بر روی Petroleo Brasileiro S.A متمرکز است، که شرکت نفت دولتی این کشور به طور رسمی شناخته می شود، تشدید شد.

حلقه بزرگی از مردم، از جمله دو رهبر سابق و رئیس جمهور فعلی میشل تمر، با اتهامات سوء استفاده از دارایی های پتروبراس برای منافع سیاسی و شخصی روبرو هستند. اما کوئیلو فیلهو مطمئن است که کشور ۲۰۷ میلیون نفری او به اندازه کافی قوی و توانمند است که بتواند بر چالش های بزرگ غلبه کند و با نجابت به پیش برود.

پتروبراس در حال بیرون آمدن از دوران سختی است که هنوز با آن روبروست. اما اکنون در وضعیت بسیار بهتری هستیم.”

وی گفت که شرکت نفت دولتی در حال آزمایش آب ها برای فرصت های جدید نفت و گاز در ایران است، به ویژه در میادین فراساحلی که تخصص این شرکت می تواند کمک کننده باشد.

ممکن است در آینده فرصت هایی برای پتروبراس برای کار در اینجا وجود داشته باشد. پتروبراس تخصص منحصر به فردی در اکتشاف آبهای عمیق دارد. این یک فرصت برای همکاری است. ما مذاکرات را با مقامات محلی آغاز کرده ایم تا ببینیم چگونه می توانیم همکاری کنیم. ما با مدیران پتروبراس صحبت کرده‌ایم و آنها از پیشرفت‌های احتمالی هیجان‌زده هستند.» داده‌ها نشان می‌دهد که تقریباً ۹۵ درصد از عرضه نفت برزیل در سال گذشته از آب‌های دریایی و بسیار عمیق تامین شده است.

وی به اتحاد استراتژیک پتروبراس با استات اویل نروژ و توتال فرانسه برای اکتشاف در برزیل اشاره کرد و گفت: این شرکت می تواند ورود پتروبراس به بازار ایران را تسهیل کند.

“شنیده ام که توتال سرمایه گذاری های هنگفتی در ایران دارد… اگر با توتال باشد، برای ما راحت تر خواهد بود.”

اعتقاد قوی

کوئلیو فیلهو که در می ۲۰۱۶ وزیر انرژی شد، ترجیح داد دیدگاه خود را از وضعیت سیاسی برازیلیا در چند سال آینده به اشتراک نگذارد. با این حال، او معتقد بود که نبردهای حقوقی طولانی در بالاترین سطح سلسله مراتب سیاسی کشور پیامی قوی دارد.

این نشانه بسیار واضحی است که هیچ کس در برزیل بالاتر از قانون نیست، هیچ کس ایمن نیست. همه باید با عواقب اعمال خود روبرو شوند. ما در سال آینده انتخابات خواهیم داشت، بنابراین امیدوارم فردی که به عنوان رئیس جمهور بعدی ما انتخاب شده است بداند کشوری که قرار است مدیریت کند با کشور گذشته بسیار متفاوت خواهد بود.”

علیرغم موضع سخت خود در مورد بازار نفت، وزیر به بهبود هم قیمت نفت و هم سلامت اقتصاد برزیل امیدوار بود.

کوئیلو فیلهو گفت: «فکر می‌کنم برای سال آینده، به دلیل قیمت‌های نفت همچنان چالش‌هایی خواهیم داشت، ما نمی‌توانیم اعدادی را که در گذشته داشتیم داشته باشیم، بنابراین این یک چیز چالش برانگیز برای دولت‌ها و شرکت‌های نفتی است». /p>

“اما امیدواریم سال های آینده “آرام تر” باشند.”

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.