معاملات چند میلیارد دلاری سئول با ایران پایه گذاری شده است

0

سفر تاریخی پارک گئون هی رئیس جمهور کره جنوبی از ایران در ماه مه، که Cheong Wa Dae (دفتر اجرایی و اقامتگاه رسمی رئیس جمهور کره جنوبی، واقع در پایتخت سئول، به طور مجازی به دولت اشاره می کند) به عنوان یک «جکپات اقتصادی» چند تریلیون برنده به خود بالیده است، احتمالاً بیهوده به پایان رسیده است.

شش ماه از هیاهوی رسانه ای بزرگ Cheong Wa Dae بر سر “دیپلماسی فروش” پرزیدنت پارک می گذرد و می گوید که در مجموع به ۵۲ تریلیون وون (۴۵ میلیارد دلار) در معاملات با یک همتای ایرانی دست یافته است، اما تنها یک معامله هنوز به طور رسمی منعقد نشده است. کره تایمز تاکنون گزارش داده است.

اکثر توافقات در طول سفر پارک، یادداشت تفاهم غیر الزام آور بود و مذاکرات بعدی بر اساس این توافقات نیز به دلیل یک دهه تحریم مالی تهران و در نتیجه مشکلات شرکت های ایرانی در بن بست قرار دارد.

برخلاف انتظار Cheong Wa Dae مبنی بر اینکه این کشور خاورمیانه می تواند الدورادو برای شرکت های صادراتی کره باشد، ایرانی ها این اجلاس را برعکس می دانند: “کره میلیاردها دلار در ایران سرمایه گذاری خواهد کرد.”

بر اساس گزارش انجمن بین المللی پیمانکاران کره، شرکت های کره ای در سال ۲۰۰۹ در مجموع ۲.۴۹ میلیارد دلار سفارش در ایران به دست آوردند که حجم بی سابقه ای در تاریخ روابط دوجانبه دو کشور است.

با این حال، حجم به ۱۹.۳ میلیون دلار در سال ۲۰۱۳ و ۹.۶۹ میلیون دلار در سال ۲۰۱۴ کاهش یافت. شرکت های کره ای در سال ۲۰۱۵ هیچ سفارشی در ایران دریافت نکردند.

امسال، شرکت‌های کره‌ای تنها دو سفارش به ارزش مجموع ۷۷۷ میلیون وون (۶۸۰۰۰۰ دلار) در این کشور به دست آورده‌اند.

طبق گزارش ها، دایلیم صنعتی دو قرارداد موقت به ارزش ۶.۸ میلیارد دلار برای اتصال راه آهن اصفهان-اهواز و ساخت نیروگاه برق آبی در استان چهارمحال و بختیاری ایران امضا کرده است، در حالی که مهندسی هیوندای قرارداد مشابهی را برای ساخت تاسیسات فرآوری گاز در پارس جنوبی امضا کرده است. هیچکدام هنوز به توافق واقعی نرسیده اند.

در همین حال، ایرانی‌ها انتظار دارند که دولت کره در زیرساخت‌های کشورشان سرمایه‌گذاری کند، زیرا طبق گزارش‌ها، رئیس‌جمهور پارک قول داده است «در مجموع ۲۵ میلیارد دلار برای پروژه‌های زیرساختی در ایران تأمین مالی کند» تا از روابط با این کشور حمایت کند.

ایران دومین کشور بزرگ خاورمیانه با ۸۱ میلیون نفر جمعیت تحصیلکرده است. مجتبی موسویان، مدیرعامل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: با انتقال فناوری و سرمایه‌گذاری کره، دو کشور از وضعیت برد-برد در بازار جهانی برخوردار خواهند شد.

با این حال، اگر کره می‌خواهد به دومین بازار بزرگ خاورمیانه نفوذ کند، ابتدا باید فناوری‌های خود را با ایران به اشتراک بگذارد. ما بدون هیچ انگیزه ای برای شرکت های کره ای فرش قرمز پهن نمی کنیم. ما شرکای جهانی دیگری مانند چین داریم. سرمایه گذاری و به اشتراک گذاری فناوری باید در درجه اول باشد.»

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.