معاملات IPC مانند ایران برای سرمایه گذاری معدن خارجی

0

وزارت صنعت، معدن و تجارت در حال بررسی وضع قراردادهای جدید مشابه قراردادهای جدید نفتی ایران برای واگذاری معادن ایران به سرمایه گذاران خارجی برای نوسازی و توسعه است.

محمد شریعتمداری، وزیر صنایع، معدن و تجارت در نشست عمومی سالانه بزرگترین هلدینگ دولتی معدنی ایران، توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، گفت: ما به چیزی مانند IPC [قرارداد نفت ایران] برای بخش معدن و صنایع نیاز داریم. سازمان روز یکشنبه گفت.

شریعتمداری توضیح داد که برخلاف موانع پیش روی بخش نفت، هیچ مانع بزرگی برای اجرای طرح مشابه برای بخش معدن وجود ندارد، حتی برای معادن بزرگ.

بخش معدن رشد ۹.۳ درصدی و جذب ۱۶ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در دوره دوم ریاست جمهوری حسن روحانی را هدف قرار داده است.

مدل جدید قرارداد نفتی توسط وزارت نفت در اولین دوره ریاست جمهوری روحانی ابداع شد تا بخش انرژی را به روی سرمایه گذاری و فناوری خارجی باز کند.

به گفته مقامات، قراردادهای جدید شرایط انعطاف پذیرتری دارند و نوسانات قیمت نفت و ریسک های سرمایه گذاری را در نظر می گیرند.

قراردادهای IPC برای توسعه پروژه‌های بالادستی در مقیاس بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد و جایگزین مدل بازخرید ضعیفی می‌شود که در دو دهه گذشته بر اکثر پروژه‌های توسعه نفت و گاز تسلط داشت.

تا ۷۰ درصد از کارهای عملیاتی در قراردادهای جدید به شرکت های داخلی واگذار می شود. تهران امیدوار است که پیوند با شرکت‌های بزرگ نفتی باعث افزایش سرمایه‌گذاری خارجی و انتقال فناوری در صنعت کلیدی شود.

همچنین بر اساس شرایط IPC، شرکت‌های خارجی باید در پروژه‌های اکتشاف و تولید و انتقال دانش، شریک ایرانی داشته باشند، زیرا ایران قصد دارد شرکت‌های بزرگ E&P با صلاحیت فنی و عملیاتی تأسیس کند.

غول انرژی فرانسوی توتال اولین قرارداد منعقده بین ایران و یک شرکت بزرگ غربی در چارچوب IPC را در ماه جولای امضا کرد. قرارداد ۴.۸ میلیارد دلاری توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی در خلیج فارس بود. توتال ۵۰.۱ درصد از سهام این پروژه را در اختیار دارد و شرکای آن، CNPC و پتروپارس – یکی از شرکت های تابعه شرکت ملی نفت ایران – به ترتیب ۳۰ درصد و ۱۹.۹ درصد سهم دارند.

شریعتمداری با اشاره به “ماهیت پرخطر سرمایه گذاری در معادن” گفت: شرط اصلی برای شروع قراردادهای جدید استخراج که پس از IPC شکل گرفت، ارائه یک “چارچوب مشخص” برای همکاری بین سرمایه گذاران خارجی و شرکای داخلی است. >

ایمیدرو، به عنوان بازوی سرمایه گذاری معدنی دولت، وظیفه دارد چارچوبی ارائه دهد و با سرمایه گذاران بالقوه همکاری کند.

وزیر همچنین خواستار توانمندسازی ایمیدرو شد تا بتواند پروژه‌هایی را انجام دهد که برای بخش خصوصی داخلی یا خارجی بسیار خطرناک است.

اوراق بهادار برای تسویه بدهی

مهدی کرباسیان، رئیس ایمیدرو که در همان جلسه سخنرانی می کرد، از دولت خواست برای تسویه بدهی های معوق خود به هلدینگ، اوراق قرضه منتشر کند.

طبق قانون، ۷۰ درصد از درآمدهای خصوصی سازی شرکت های دولتی باید در اختیار سازمان مادر قرار گیرد.

برای ایمیدرو ۳۵ تریلیون ریال (۸۹۹.۷۴ میلیون دلار) است در حالی که کرباسیان گفت این هلدینگ تنها ۳۷۰ میلیارد ریال (۹.۵۶ میلیون دلار) دریافت کرده است.

ایمیدرو از نظر مالی محدود است و ما انتظار نداریم که دولت بدهی خود را در شرایط فعلی اقتصاد پرداخت کند. کرباسیان که معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز هست، گفت: ما فقط برای تسویه بدهی تقاضای انتشار اوراق داریم.

اوراق قرضه ای که IMIDRO در نظر دارد شامل اوراق مشارعه ریالی و ارزی است.

اوراق مشارکه نشان دهنده مالکیت جزئی یک پروژه خاص است. اگرچه آنها شبیه به سهام هستند، اما مدت زمان محدودی دارند و می توان آنها را به گونه ای تنظیم کرد که سقف سود بیشتری برای دارندگان اوراق قرضه اسلامی داشته باشد.

ایران دارای ۶۸ نوع ماده معدنی با بیش از ۳۷ میلیارد تن ذخایر اثبات شده و ۵۷ میلیارد تن ذخایر بالقوه از جمله ذخایر بزرگ زغال سنگ، سنگ آهن، مس، سرب، روی، کروم، اورانیوم و طلا است.

منبع: Financial Turbine

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.